Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
naistor - специалист
Как мога да закрепя дървена греда 12х12 мм за бетон вертикално?

Гредата няма да носи тежест освен своята собствена, а само ще играе роля на дървена рамка за прозорец - странично само, евентуално и отгоре може да ми се наложи да сложа, но отдолу няма да има нужда, защото има тухла и на нейният външен ръб ще легне прозореца.

Какви крепежни елементи да използвам?
Прегледах някои теми във форума, но там гредата трябва да носи навес примерно затрупан със сняг и казват, че най-здраво е със шпилки, котви, П-образни планки, Г-образни планки, после анкерни болтове, самонарезни винтове, пирон дюбел за бетон и т.н. общо взето в този ред на здравост и с комбинации.

Мисля, че за тази цел шпилки и планки е прекалено и ми остават анкерни болтове, самонарезни винтове (винтове за директен монтаж) и пирон дюбел за бетон.
Примерно пирон дюбел 10х200 или самонарезен винт 7.5х212 сложени през 50см дали ще е достатъчно здраво?
Гредата не трябва да мърда по време на монтаж на дограмата, а и след това естествено при отваряне/затваряне на прозореца, силен челен вятър и т.н.
schuldiner - майстор
Ако гредата е видима от четирите страни, остава само анкер/шпилка. Но не е особено кораво. Горният й край ще се клати яко. Ако щурцът е фиксиран някъде, то и вертикалната греда ще се укрепи, но само в равнината на стената. Ако искаш да е здраво, тази 12-ка я закрепи между бетона и носещия елемент на тавана.
naistor - специалист
чет мар 19, 2020 10:24 pmschuldiner написа:
Ако гредата е видима от четирите страни, остава само анкер/шпилка. Но не е особено кораво. Горният й край ще се клати яко. Ако щурцът е фиксиран някъде, то и вертикалната греда ще се укрепи, но само в равнината на стената. Ако искаш да е здраво, тази 12-ка я закрепи между бетона и носещия елемент на тавана.
Не те разбирам, благодаря за отговора все пак. Гредата няма да е видима - ще има 10см XPS отгоре й.
И то няма таван - бетоновата плоча, гредите и колоните са широки 25см, тухлата долу в отвора за прозореца стърчи извън къщата във въздуха с 13см (25+13=38см поротерм) и задачата ми е острани на отвора за прозореца да сложа дървена греда, която да стърчи 12см напред - почти колкото тухлата и примерно ще сложа два винта по един в драта края и по средата не знам през колко, примерно през 50см, така не мисля, че някой от краищата ще се клати?
theagent - специалист
чет мар 19, 2020 8:07 pmnaistor написа:
Как мога да закрепя дървена греда 12х12 мм за бетон вертикално?

Гредата няма да носи тежест освен своята собствена, а само ще играе роля на дървена рамка за прозорец - странично само, евентуално и отгоре може да ми се наложи да сложа, но отдолу няма да има нужда, защото има тухла и на нейният външен ръб ще легне прозореца.

...
Колко ще е дълга тази греда? Мене ако питаш, хвани я здраво за бетона с анкерни болтове. Задължително в двата края, а и между тях - според дължината.
Имай предвид, че, ако гредата не е от слепените, има сериозна вероятност да се усуче.
naistor - специалист
пет мар 20, 2020 7:40 amtheagent написа:
чет мар 19, 2020 8:07 pmnaistor написа:
Как мога да закрепя дървена греда 12х12 мм за бетон вертикално?

Гредата няма да носи тежест освен своята собствена, а само ще играе роля на дървена рамка за прозорец - странично само, евентуално и отгоре може да ми се наложи да сложа, но отдолу няма да има нужда, защото има тухла и на нейният външен ръб ще легне прозореца.

...
Колко ще е дълга тази греда? Мене ако питаш, хвани я здраво за бетона с анкерни болтове. Задължително в двата края, а и между тях - според дължината.
Имай предвид, че, ако гредата не е от слепените, има сериозна вероятност да се усуче.
2.5м е най-дългата. Мислех да е импрегнирана иглостна някаква суха. Усуче след монтажа ли имаш предвид?
Анкерните болтове през какво разстояние?
theagent - специалист
пет мар 20, 2020 8:53 amnaistor написа:
... Мислех да е импрегнирана иглостна някаква суха. Усуче след монтажа ли имаш предвид?
Анкерните болтове през какво разстояние?
Точно това имам предвид. Ще се усуче като стой та гледай. Намирането на добре изсушен материал е мисия много трудно възможна.
На 2.5 м дължина аз бил го хванал с поне 4 анкера.
naster - майстор
Мен ме обърка понятието греда=хоризонтално, в моите разбирания. Аз му викам колона, когато е вертикално. На 3-4 места, с дюбел пирон да не изметне. Поправих се 12мм било... ква греда е тва... после стават май 12 см. Така че набивнианкерчета и шпилка.
theagent - специалист
съб мар 21, 2020 9:39 pmnaster написа:
Мен ме обърка понятието греда=хоризонтално, в моите разбирания. Аз му викам колона, когато е вертикално. ...
Като отидеш да я купиш, ще си поръчаш "греда". :mrgreen:
naster - майстор
Аз ги поръчвам и си ги плащам, не уточнявам попове, столици, и тн, обаче като се иска акъл, по-добре да се уточнява.

Човекът писал първо 12мм, после см. 12/12 си е изнасилване за тази цел. 12/8 е достатъчно. Моята дограма е монтирана пред фасадата на слепени профили 10/5. Тип черна каса.
naistor - специалист
нед мар 22, 2020 6:12 pmnaster написа:
Аз ги поръчвам и си ги плащам, не уточнявам попове, столици, и тн, обаче като се иска акъл, по-добре да се уточнява.

Човекът писал първо 12мм, после см. 12/12 си е изнасилване за тази цел. 12/8 е достатъчно. Моята дограма е монтирана пред фасадата на слепени профили 10/5. Тип черна каса.
12/12 см - да, подвел съм по-горе като съм написал мм.

12/8 с 8-те см към бетона няма ли да е малко нестабилно .. като стъчаща куличка?

Под слепени профили имаш предвид слепени греди сигурно? Те са поне 3 пъти по-скъпи.

Но да, благодаря за съвета за анкерите, явно най-добре да е с анкери, поне в двата края предполагам. Те явно ще са 10мм дебели, че по-тънки за 18см дължина май няма.

Тема "Закрепване вертикално на дървена греда за бетон" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: