• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 11
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Lisko - майстор
По въпроса за вертикализацията - помнете че няма вечно да сте млади. Човек по някое време почват да го нервират стълбите.
theagent - специалист
пет мар 20, 2020 6:15 amLisko написа:
... Човек по някое време почват да го нервират стълбите.
Нервират, не нервират, в повечето случаи са неизбежни. Едноетажна къща предполага наличие на достатъчно голяма площ, на която да се разположи.
С малки изключения, мястото е кът. Като сложиш в сметката задължителните отстояния, особености на терена, необходимост/желания в парцела да има това или онова ...
Lisko - майстор
Не сме тука да спорим а да помагаме. Ако ми се спореше щях да съм още на темата от предишния ми постинг.
Руди - майстор
По отношение на размерите на етажа:
При нормално високи етажи за да се осигури прилично
осветяване на помещенията с дневна светлина, при това
без много прозорци на северната фасада, оптималната
площ на етажа не бива да надхвърля 130-180 квадрата.
Повече от тази квадратура предполага голям процент
нежилищни помещения помещения (склад, котелно, килер,
гараж, санитарни помещения). Извън тези квадрати може
да се направи и покрита или открита веранда.
При необходимост от повече площ или невъзможност на
терена да събере такава къща, тогава се отива към втори етаж.
Напълно съм съгласен с оптималните размери за стъпалата
15-19 см височина, 28-32 ширина и "крачка" 2h+b = 62-64 см при
минимална широчина 90-100 см. Добре е да има междинна
площадка (да си вземеш дъх нагоре или да спреш да падаш надолу),
а коси стъпала да се избягват. Има много варианти
за оползотворяване на пространството под стълбите - шкафове,
перални, чекмеджета, килери, а може да се остави като
пространство към стаята. За второстепенни стълби към тавани и
мазета може и да се нарушат тези правила. Външните стълбища
трябва да са широки и удобни.
BLUEPUPIL - майстор
За да сме по-полезни е редно да засегнем и още един въпрос. Някой си правят сметка, да сложат плоча на едноетажна къща с идеята по-нататък, ако се наложи да направят втори етаж. Да допуснем, че основите и колоните са проектирана да носят още един етаж. Плочата е с нужната носимоспособност на м2. И че има надзид от 60-70см, в който да се поберат железата от колоните от първия етаж. Възниква дилемата за стълбището. Най-щадящо жилищната площ решение е стълбите да се предвидят да бъдат допълнително прилепени отвън към съществуващата сграда. За целта трябва да се предвидят поне 3 неща:
1..Допълнително отстояние.
2..Вратата на първия етаж към бъдещото стълбище, за да няма разбиване.
3..Изключване на прозорци по фасадата, които биха гледали към стълбището, освен ако не е почти изцяло със стъклени стени и помещенията гледащи към него са второстепенни.
BLUEPUPIL - майстор
5.2.Относно желанието, колоните да са изцяло скрити в зидарията.

В тази подточка влизат и други нелепи изисквания. Въпреки това в по-голямата си част те могат да бъдат удовлетворени, ако бъдат представени в самото начало на проектирането.

Класическият вървеж на нещата е следния:
Имате изградена представа за това какво искате, понякога конкретизирана до сантиметри; Отивате при архитекта, който предава на идеите ви завършен вид; После конструкторът се опитва да смести конструктивните елементи в предложената архитектурна схема.
Отношенията архитекти-конструктори в БГ са малко сложни, въпреки това ви съветвам да включите колега инженер още в самото начало на проектния процес.
Недоразумението произтича от факта, че обикновено се договаряте ценово с архитекта, който дава парите на останалите проектанти. Съветвам ви да извадите от общата сума парите за част конструктивна и да имате преки финансови отношения с вашия конструктор, от който впоследствие ще трябва да получите много важни подписи.
Повечето колеги ще се справят дори и с най-трудните и предизвикателни конструктивни задачи в рамките на една еднофамилна къща.
Виждал съм до голяма степен нерационални и неадекватни конструкции и основният потърпевш е инвеститора.

По нататък в темата ще дискутираме опциите, касаещи основните конструктивни елементи на една къща, за да придобиете по-ясна представа за плюсовете и минусите им и да заемете до голяма степен информирана позиция, когато обсъждате проекта на вашата къща.
BLUEPUPIL - майстор
5.3.Гъвкаво вътрешно разпределение- големи подпорни разстояния

Названията, които се ползват са Open Plan Living, Open Concept Space или Open Concept Floor Plan. Независимо от вида на плочата, дори и тя да е безгредова, отвори от порядъка на 6м на по-тясната страна са икономически изгодни и са лесно постижими. Стоманените греди, пък има вероятност да се обидят от тези скромни 6м. Дървените греди също ще се справят, ако са лепени и качествени. Иначе не бих ви препоръчал, да ползвате традиционните дървени греди за отвори над 4м.
Десетилетия наред в жилищните сгради- къщи, кооперации и блокове с малки изключения, характерни за някои къщи, собственост на определена социална прослойка, отворите се движеха в диапазона 330-380см, като преобладаващата част от промишленото жилищно строителство гравитираше към 350-355см. Идеята е да се поразчисти обема от колони, шайби и тежки стени и да се ползват стени сух монтаж с възможност за тяхното разместване или премахване при минимални разходи. Някой от вас ще предпочетат традиционните зидани вътрешни стени. На тях ще се осмеля да дам съвет, да ползват тухли или блокчета с висока плътност, което значи и високо тегло, за да постигнат приемлива звукоизолация. Лично на мен не ми допадат някои от системите за поставяне на врати в стени сух монтаж и бих препоръчал направата на допълнителни стоманени рамки около вратата, хванати за пода и тавана. Тези, които са почитатели на масивните вътрешни стени и едновременно с това имат поне два броя идеи за това къде трябва да се намира конкретна стена, мога да им предложа да скицират точно двете ивици стени и да искат от конструктора да сложи допълнително подходяща армировка и на двете места в плочата.
Прозорците по фасадите искат добре обмислено местоположение. Както и санитарните възли, при които положението до голяма степен е фиксирано от ВиК тръбите. Местоположенията на комините и отдушниците при подобен тип вътрешно разпределение трябва да бъдат внимателно обмислени.


Прикачен файл:
10.jpg
10.jpg (93.19 KиБ) Видяна 2000 пъти
Прикачен файл:
20.jpg
Прикачен файл:
30.jpg
Прикачен файл:
40.jpg
40.jpg (41.15 KиБ) Видяна 2000 пъти
Прикачен файл:
50.jpg
50.jpg (71.16 KиБ) Видяна 2000 пъти
Последна промяна от BLUEPUPIL на пон мар 23, 2020 5:21 pm, променено общо 1 път.
naster - майстор
Само една такава греда имаме. 5м, но тя цялата къща е 8.5 широка.

Прикачен файл

206FB9C7-9DE3-4666-86D5-7FB4A67544E3.jpeg
206FB9C7-9DE3-4666-86D5-7FB4A67544E3.jpeg (105.43 KиБ) Видяна 1998 пъти
Lisko - майстор
Още не съм узрял за концепцията "целият етаж в едно". У приятели и на хотел ме кефи, но за постоянно - не.
Прилича ми като за хора дето прекарват свободното си време единствено в офлянкване, гледане на телевизия,
четене на книги и нула креативни дейности.
От друга страна, повечето хора са точно такива и вероятно искат точно това.

В практически план - ако част от втория етаж е включен в "хамбара", както например снимка 30.jpg на тавана,
задължително се слага вентилатор, който през зимата да праща топлия въздух обратно надолу при хората
вместо да се събира там дето на никого не му трябва (лично видяно у един приятел)
naster - майстор
Не чак целия етаж. Имаме отделно репетиционна/кабинет/гостна на този етаж, а в гаража е мъжката пещера-работилница-фитнес. Обичаме да четем, но имаме и други хобита, повечето на открито.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 11

Тема "ПРОЕКТ ЗА СЪДЪРЖАНИЕ НА ТЕМА" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: