• 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
radius - майстор
Абе хора, сто и кусур страници ли ви трябваха да прецените за какво става дума!? Още в началото нахраних автора, че не знае какво иска, но го иска.
Сега пък да се трие темата, все едно има права върху постовете ви :axe:
klomo - специалист
Яд ме хвана преди 30 секунди,че изчетох цялата тема.
Веганско поведение и като се добави ,че живее в къща в София нещата са ясни. Нафталин в черепната кутия.
ср фев 19, 2020 3:54 pmV1978 написа:

Аз започвам с моите няколко въпроса:

1. Относно промените в ЗУТ, касаещи сторежи кат.5 над 100м2 РЗП - Факт е, че такива строежи вече могат да се извършват само от регистрирани фирми от КС. Това, което не ми е ясно - дали това се отнася само за основната конструкция (груб строеж до акт14) или "до ключ". С други думи - дали след тези промени вече е незаконно човек сам да си направи довършителните работи? Информацията, която намерих е поднесена в сух юридически стил и не става ясно. Моля някой да даде адекватен отговор на "човешки" език :)



Здравей,

Не мога да намеря тези промени в ЗУТ. Би ли пуснал линк към промените, за да се информирам? Коя разпоредба визираш? Тези промени само за монолитно строителство ли са? Касаят ли къщи от естествени материали с дървена носеща конструкция?

Поздрави и бъдете здрави.
Руди - майстор
Промените са в Закона за Камарата на строителите в България, чл.14(2).
ЗУТ има препратка към този закон в чл.157(2)
Строежите нямат делене на монолитни, дървени, метални и други, делят
се на категории според функция и големина. Така че, важи за всички.

Другият въпрос е интересен - дали важи "до ключ" или до акт 14.
Никъде не е записано изрично. Може да се тълкува следното:
Има задължителни актове и протоколи за строежите от съответната
категория. За жилищни сгради ниско застрояване (пета категория),
задължителни са актове № 2 (2а), 3, 4, 7, 12, 14 и 15. На тези актове
трябва да стои подписът на строителя. Докато до акт 14 става дума за
груб строеж, то за акт 15 се предполага, че трябва да е готово (почти)
всичко, поне отвън. Въпрос на договаряне със строителя е той да
допусне подизпълнители за довършителните работи, избрани от
собственика, а защо не и самия собственик и неговия баджанак.
Разбира се, накрая строителят трябва да подпише акт 15, но няма
да отговаря за гаранционни дефекти по тези работи.
чет мар 19, 2020 4:42 pmРуди написа:
Промените са в Закона за Камарата на строителите в България, чл.14(2).
ЗУТ има препратка към този закон в чл.157(2)
Строежите нямат делене на монолитни, дървени, метални и други, делят
се на категории според функция и големина. Така че, важи за всички.

Другият въпрос е интересен - дали важи "до ключ" или до акт 14.
Никъде не е записано изрично. Може да се тълкува следното:
Има задължителни актове и протоколи за строежите от съответната
категория. За жилищни сгради ниско застрояване (пета категория),
задължителни са актове № 2 (2а), 3, 4, 7, 12, 14 и 15. На тези актове
трябва да стои подписът на строителя. Докато до акт 14 става дума за
груб строеж, то за акт 15 се предполага, че трябва да е готово (почти)
всичко, поне отвън. Въпрос на договаряне със строителя е той да
допусне подизпълнители за довършителните работи, избрани от
собственика, а защо не и самия собственик и неговия баджанак.
Разбира се, накрая строителят трябва да подпише акт 15, но няма
да отговаря за гаранционни дефекти по тези работи.

Благодаря за отговора.
Т.е. ако искам сам да изградя каквото и да е трябва да намеря фиктивна фирма, която да води актовете, да изготвя паспорт и съставя доклад за въвеждане в експлоатация, така ли?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
нед мар 22, 2020 8:43 pmscapegOat написа:

Т.е. ако искам сам да изградя каквото и да е трябва да намеря фиктивна фирма, която да води актовете, да изготвя паспорт и съставя доклад за въвеждане в експлоатация, така ли?
Ne
Руди - майстор
нед мар 22, 2020 8:43 pmscapegOat написа:
Т.е. ако искам сам да изградя каквото и да е трябва да намеря фиктивна
фирма, която да води актовете, да изготвя паспорт и съставя доклад за
въвеждане в експлоатация, така ли?
Фирмата, която води актовете, изготвя доклада и паспорта е съвсем реална,
с лиценз за строителен надзор.
Фиктивна може да е фирмата, която се подписва като "строител" и тя трябва
да е с лиценз от Камарата на строителите за съответната категория строеж.
пон мар 23, 2020 11:41 amРуди написа:
нед мар 22, 2020 8:43 pmscapegOat написа:
Т.е. ако искам сам да изградя каквото и да е трябва да намеря фиктивна
фирма, която да води актовете, да изготвя паспорт и съставя доклад за
въвеждане в експлоатация, така ли?
Фирмата, която води актовете, изготвя доклада и паспорта е съвсем реална,
с лиценз за строителен надзор.
Фиктивна може да е фирмата, която се подписва като "строител" и тя трябва
да е с лиценз от Камарата на строителите за съответната категория строеж.
Много благодаря :)
вт мар 17, 2020 1:44 amklomo написа:
Яд ме хвана преди 30 секунди,че изчетох цялата тема.
И на мен ми изгуби доста време, но все пак имаше и полезни коментари.
Аз също съм ентусиаст решил да се впусне в приключението "строеж на нова къща от нулата" и ще съм благодарен, ако я продължим, за да може така озаглавена да бъде полезна на всеки, който има нужда от съвети по темата, защото до момента май нещата основно се въртят около изолацията и мазето.

Тъй като процесът е доста всеобхватен и не включва само строителството ще спомена някои етапи, с които аз се сблъсках до момента, за да се придобие представа от хората, които не са минали по този път все още за времето и средствата, които са необходими.

Имотът се състои от два отделни парцела с обща площ 2дка. Тъй като единият от тях се води с неуредени регулационни сметки и не може да се строи на него, реших заедно с оправянето на регулацията да обединя имотите в един общ документално. Проекта за смяна на ПУП го входирах декември 2018, все още нямам излязла заповед. Причината е, че заинтересованите лица са общо 29 човека (на 4м2) и законът е такъв, че всеки един от тях трябва да бъде уведомен (по пощата) за внесеното предложение и ако няма против измененията, проекта се гласува на Общински съвет. След приемането му отново се уведомяват всички засегнати страни, че има издадена заповед за изпълнението на проекта. Отново по пощата се уведомяват всички страни. Ако няма обжалване на заповедта ( в срок от две седмици след получаване на уведомлението), тя влиза в сила и ще мога да подам искане за изготвяне на виза. Проблемът е, че трудно се намират всички собственици, за да приемат писмото от общината. Ако само един не се е разписал на обратната разписка нищо не се случва.
Иначе издаването на визата е между 2 и 3 седмици, ако документите на имота са изрядни.
До тук съм дал към 800лв за данъчна оценка, скици, проект от геодезист проекта за смяна на ПУП.
Пуснах молба за проучване за включване към ел. мрежата за ползване на ел. уред 6kw (100лв). И от непрофесионалист в областта се вижда, че жиците минават пред имота и няма проблем да ме присъединят. но такава си е процедурата. Сега трябва да платя 440лв за сключване на договор и до 2 месеца ще сложат табло с електромер. за 15kW колкото е стандартно за къща е 700лв таксата. Ще платя два пъти, за да имам ток по време на строителството, но може да се мине и без тези 440лв, ако не бързате. Интересното е, че служителката в ЧЕЗ ми каза, че и токът за косачка, който искам в момента е на стандартните цени, а не се води промишлен, но ако бях искал 15кW за косачка имаше голяма вероятност да откажат.
Паралелно с това работя по проекта на къщата като с част архитектура съм готов на 95%. Там цените са отново в широки граници. Съгласихме се на цена от 20лв/м2 без ДДС. ( всички части необходими за искане за разрешително за строеж). Към момента къщата излиза малко под 300м2 (по външни размери с вкл. изолация), два етажа с двоен гараж. Над 300м2 се иска доплащане и за част "Пожаробезопасност". Общо ще излезне около 7000лв. За изготвяне на същия проект имах оферта и за 12 500лв. Жилищната част ще бъде около 160 - 170м2. (използваема част, без стени).
Целта ми е постигането на енергийно-ефективна къща. Залагам 16см външна изолация от вата, най-вероятно 7 камерна дограма с троен стъклопакет К-бяло-4 сезона. А сега и въпросите ми:

1. Какви съвети ще ми дадете за подовете. Има ли нужда от изолация и там или само мазилка е достатъчно и отгоре паркет/плочки т.н.
2. Таваните на първия етаж да се изолират ли също? за тези на втория етаж е ясно, че ще има.
3. Покривът ще бъде четирискатен, но още се чудя дали да е с дървени греди или бетонна плача (без хоризонтална плоча под него).
4. Какви керемиди да избера?
5. Тъй като канализацията е на около 200м. ще трябва да мина на вариант с пречиствателна станция. Прочетох темата за това, но моля за информация от хора, които ползват от няколко години за препоръки (производител, вносител поддръжка) и избягването на евентуални грешки. Също така ми е проблем къде да отвеждам дъждовните води. Дали да взема ПСОВ с по-голям обем или да ползвам отделен резервоар само за дъждовната вода, която после да се ползва за поливане
6. За отоплението се чудя между термо помпа въздух-вода или котел на пелети. За съжаление газ все още няма прекарана до наше село. Отоплителните тела най-вероятно ще са конвектори на вода с вентилатор. Също така се чудя има ли смисъл от подово отопление на площите с подово покритие от плочки (коридори, кухня).

За момента е това. Като бюджет се надявам да се вместя в 200к лева.
Ще съм благодарен на всички коментари, съвети, препоръки, критики, а ако темата продължи да представлява интерес ще предоставям актуална информация за развитието на проекта по етапи, за да бъде дискусията от полза на всички заинтересовани.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пон мар 23, 2020 7:22 pmJ0restes написа:

Аз също съм ентусиаст решил да се впусне в приключението "строеж на нова къща от нулата" и
....
Успех! Следя с интерес
  • 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16

Тема "Строеж на къща от нулата - актуални въпроси/отговори/цени за 2020г." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: