Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
rado.mitev - помощник
Привет,

Имам ролетна алуминиева щора с мотор на двойна врата към терасата. При натискане на копчето за горе/долу се чуваше как мотора работи, но щората не се прибираше. Отворих кутията/табакерата и видях, че ламелите са разкачени. Разглобих ламелите и ги свързах отново както трябва.
В момента за прибиране т.е. "горе" мотора не иска да работи. Предполагам, че има някъде краен изключвател.
Когато се натисне копчето за спускане мотора работи.
Как да вдигна щората т.е. да възстановя нормалната й работа.
В лявата част има като "потенциометри", не съм въртял.
Прикачвам снимки.

Прикачен файл

upravlenie3.jpg

Прикачен файл

shtora2.jpg
nikolov333 - майстор
На капака или на щората няма ли лепенка коя фирма ги е монтирала? Тези щори с мотор са капризни за настройка на горна и долна точка и е добре да имаш инструкция за регулирането..
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Откачането на ламелите според мен показва, че не са настоени добре положенията. Крайните положения горно и долно се настройват от винтовете. Единият е за горно, другият за долно. Ако ги спираш ръчно, ще работят. Но ако не спреш навреме крайните изключватели трябва да го спрат.
1. Откачаш щората от мотора.
2. И двата винта ги връткаш в положение - (минус) по един оборот или 2. Запомни колко.
3. Пускаш мотора в положение надолу, докато спре сам!!!
Трябва да може вече да се движи нагоре . Пробвай.
Ако не се движи - лошо - спираш дотук!
Пусни го пак надолу докато спре сам!!!
4. Закачаш щората.
5. Врътваш горният винт само още един оборот към минус. Предполагам че той е за горно положение.
6. Пускаш посока нагоре докато спре сама. Трябва да спре доста преди горно положение, щото сме дали 2-3 оборота в минус.
7. Даваш на горният винт един оборот или 2 към плюс, вероятно е да чуеш "цък", ако сме уцелили че този е за горно положение. Трябва да тръгне нагоре и да спре пак. Искаш по-нагоре - по малко даваш към плюс горният винт. Ако ти е много нагоре пък даваш към минус горният винт.
Ако не тръгне - връщаш 2 оборота на горният винт към минус.
Тогава т.7 я изпълняваш с долният винт.
Прави почивки между движенията че тези мотори много загряват. Да не го почнеш нагоре-надолу, че след минута работа мотора пари и не се бара!!!
Успех!
rado.mitev - помощник
пон мар 23, 2020 1:31 pmabcdefghijklmnopqrstuvwxz написа:
Откачането на ламелите според мен показва, че не са настоени добре положенията. Крайните положения горно и долно се настройват от винтовете. Единият е за горно, другият за долно. Ако ги спираш ръчно, ще работят. Но ако не спреш навреме крайните изключватели трябва да го спрат.
1. Откачаш щората от мотора.
2. И двата винта ги връткаш в положение - (минус) по един оборот или 2. Запомни колко.
3. Пускаш мотора в положение надолу, докато спре сам!!!
Трябва да може вече да се движи нагоре . Пробвай.
Ако не се движи - лошо - спираш дотук!
Пусни го пак надолу докато спре сам!!!
4. Закачаш щората.
5. Врътваш горният винт само още един оборот към минус. Предполагам че той е за горно положение.
6. Пускаш посока нагоре докато спре сама. Трябва да спре доста преди горно положение, щото сме дали 2-3 оборота в минус.
7. Даваш на горният винт един оборот или 2 към плюс, вероятно е да чуеш "цък", ако сме уцелили че този е за горно положение. Трябва да тръгне нагоре и да спре пак. Искаш по-нагоре - по малко даваш към плюс горният винт. Ако ти е много нагоре пък даваш към минус горният винт.
Ако не тръгне - връщаш 2 оборота на горният винт към минус.
Тогава т.7 я изпълняваш с долният винт.
Прави почивки между движенията че тези мотори много загряват. Да не го почнеш нагоре-надолу, че след минута работа мотора пари и не се бара!!!
Успех!
Привет,
Много благодаря за изчерпателния отговор.
Ще го опитам и ще дам обратна връзка.
rado.mitev - помощник
Привет,
Както обещах - давам обратна връзка.
Работата на мотора за прибиране/сваляне на щората се управлява от 2-та "винта". Те се намират от лявата страна на щората - отбелязал съм го на прикачената снимка. Горният се грижи за прибирането на щората - отбелязъл съм го в червено, долният за свалянето на щората - съответно със зелено.
На всеки "винт" има отбелязано "+" и "-" за броя оборити двигателя в съответната посока. Т.е. ако завъртим винта за нагоре в посока "-", щората ще се прибере по-малко т.е. не до края.
По същият начин и с свалянето на щората, ако завъртин "-" на свалянето, щората няма да се пусне до края т.е. двигателя ще направи по малко обороти.
Как реших моя проблем - следвах инструкцията на колегата. Откачих щората и пуснат посока сваляне, двигателя спря след като е достигнал долно положение. Закачих щората и натиснах прибиране, двигателя я прибра. С малко регулиране на винтове за спускане/прибиране регулирах щората на позициите, които на мен ми харесват.
Много благодаря отново на колегата "abcdefghijklmnopqrstuvwxz" за помоща.

Прикачен файл

shtora2.jpg

Прикачен файл

upravlenie3.jpg
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Благодарности за обратната връзка.
:partyman:

Тема "Ремонт на ролетни щори с мотор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: