• 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Руди - майстор
Отзад напред ще почна.
Бюджет 200к лв за 300 квадрата къща, дори без претенции
за енергийна ефективност, няма да стигнат. Тук трябва да се
смени валутата в евро като се запази числото или да се
редуцира квадратурата.

1. За под над земя или над неотопляемо мазе трябва изолация, ще ви
я предпише архитектът съгласувано с част Енергийна ефективност, трябва
и двамата да знаят претенциите ви за енергийна къща.
2. Таваните между отопляеми етажи може да нямат изолация, освен в
случаите на рядко използвани (съответно неотопляеми) помещения.
3. За покрива не ми е ясно какви точно са алтернативите.
4. Изборът на керемиди е голям. Керамичните и бетонните са здрави и
проверени във времето. Ламаринените и битумните са леки, но май
нямат други предимства.
5. Канализация 200 метра може да излезе по-икономично отколкото
пречиствателна плюс разходи за обслужване. Разбира се, ако се минава
през чужди имоти пак има проектно-бюрократични разправии.
Дъждовните води нямат работа в пречиствателната за битови води.
Един отделен резервоар с филтър за едри боклуци (листа, клонки и др.)
на входа - и за поливане. Това ми е планирано за тази пролет и на мен.

Следя темата и желая успех!
kr1100 - майстор
вт мар 24, 2020 11:47 amРуди написа:
..2. Таваните между отопляеми етажи може да нямат изолация,
@ Шум, трополене с обувки, малко дете хлопащо с играчки...
.. 4. Изборът на керемиди е голям. Керамичните и бетонните са здрави и
проверени във времето.
@ бетонни за спокойно ходене по покрива при монтаж на панели, антени и ...
...5. Канализация 200 метра може да излезе по-икономично отколкото
пречиствателна плюс разходи за обслужване. Разбира се, ако се минава
през чужди имоти пак има проектно-бюрократични разправии.
На 100% ще е по-евтино сметнато и в дългосрочен план. А пък като дойде лайнарка - аромата се разнася поне на 200м наоколо според вятъра докато смуче от ямата.

...Един отделен резервоар с филтър за едри боклуци (листа, клонки и др.)
на входа - и за поливане. Това ми е планирано за тази пролет и на мен.
За последното - резервоара дай инфо на какво си се спрял, че и аз се замисля в предвид наставащата суша.
Офф - /миналото лято ми попадна една статия за Кейптаун и сушата./
Hursa - майстор
пон мар 23, 2020 7:22 pmJ0restes написа:
Към момента къщата излиза малко под 300м2 (по външни размери с вкл. изолация), два етажа с двоен гараж...
Жилищната част ще бъде около 160 - 170м2. (използваема част, без стени).
Целта ми е постигането на енергийно-ефективна къща. Залагам 16см външна изолация от вата, най-вероятно 7 камерна дограма с троен стъклопакет К-бяло-4 сезона.
Двойният гараж е част от първия етаж?
Обмисляли ли сте как да бъде монтирана дограмата, след като целите енергийна ефективност (макар, че за това е рано).
naster - майстор
пон мар 23, 2020 7:22 pmJ0restes написа:

1. Какви съвети ще ми дадете за подовете.
2. Таваните на първия етаж да се изолират ли също? за тези на втория етаж е ясно, че ще има.
3. Покривът ще бъде четирискатен, но още се чудя дали да е с дървени греди или бетонна плача
4. Какви керемиди да избера?
5. Тъй като канализацията е на около 200м. ще трябва да мина на вариант с пречиствателна станция.
6. За отоплението се чудя между термо помпа въздух-вода или котел на пелети.

За момента е това. Като бюджет се надявам да се вместя в 200к лева.
Руди го е обобщил кратко и ясно, но като минал/минаващ през това...

Един приятелски съвет - такива разлики в пари между 440 и 700 лева и т.н. щом ги цитирате и помните, или си преосмислете бюджета, или проекта. Нашата къща е подобна (220м2, с претенции да е нискоенергийна +50м2 гараж/помощни) и знам по пера и етапи в +/- 1000-2000 лв кое колко беше.

Прозорци с К-бяло-4 сезона ще са тъмни.

1. Изолация, поне 10см под замазката на партерния/нулев жилищен етаж. Предвидете светлите височини, щурцове, стълби спрямо тези ви желания.
2. Както и за 1. ако имате желание за нискоенергийна къща с 5-10см няма да минете. Между етажите - не, под покрива, 20-30 см е вече стандарт. Ватата е между левче и два на м2 за 5см дебелина.
3. Зависи как ще ползвате таванското. Плоча/таванско нямаме над целия етаж, наблегнато е на изолацията.
4. Въпрос на вкус - аз избрах унгарски тондах, похвалени като здрави от щастлив собственик, мой приятел.
5. Канализация, ако има. Поговорете с някой запознат, но си заслужава, ако има възможност и ценова обосновка спрямо ПСОВ (примерно станция 7000 срещу канал 10000, ами пак бих избрал канала, ако има избор).
6. Ще искате ли да се охлаждате лятото? Ако е между тези два варианта - аз бих избрал термопомпа с конвектори. Може и подово, аз не съм фен. Така, ако вкарат газ някой ден ще имате ОК-оразмерена инсталация и за газ. Лично за нашата къща съм избрал рекуператор с канален климатик и въздуховоди.
вт мар 24, 2020 11:47 amРуди написа:
Отзад напред ще почна.
Бюджет 200к лв за 300 квадрата къща, дори без претенции
за енергийна ефективност, няма да стигнат. Тук трябва да се
смени валутата в евро като се запази числото или да се
редуцира квадратурата.

За бюджета съм се ръководил от познати, който строиха наскоро. Това е сума за груб строеж, покрив, дограма, изолация, ВиК, електро.
Надявам се да намеря бригади за различните дейности, а не една фирма за всичко като повечето от материалите ще ги осигурявам аз.


3. За покрива не ми е ясно какви точно са алтернативите.

Тук вариантите са ми дали да го правя по традиционния начин с дървени греди за носеща конструкция, затваряне с ОСБ, изолация и т.н или носещата конструкция да е бетонна плоча. Подпокривно пространство няма да има. Таваните на втория етаж ще са със скосявания. Знам, че първоначалната инвестиция ще излезе по-скъпо с бетонен покрив, но в бъдеще мисля, че ще имам по-малко проблеми с него, пък и за работа ще е по-лесно (безопасно), когато се налага. Надстрояване на по-късен етап няма да има.


5. Канализация 200 метра може да излезе по-икономично отколкото
пречиствателна плюс разходи за обслужване.

Говорих с човек от местното ВиК дружество. При мен парцела идва под нивото на тръбите и ще трябва допълнително помпа. тези 200м са при условие, че комшията се съгласи да пусне трасето през неговата ливада. Ако не стават доста повече по улицата. Другото което е,че всички тръби накрая отиват в дерето. Предполагам, че по-икономичния вариант ще е да се вържа и аз, но със сигурност няма да е по-чистия, поне на този етап.
Относно почистването на ПСОВ до колкото разбрах ако се вземе такава с бактерии не би трябвало да се налага почистване всяка година. Или бъркам?

вт мар 24, 2020 2:39 pmHursa написа:
Двойният гараж е част от първия етаж?
Обмисляли ли сте как да бъде монтирана дограмата, след като целите енергийна ефективност (макар, че за това е рано).


Гаражът е залепен за северната стена на къщата.
Монтажът на дограмата ми е един от притеснителните моменти. Заради него и най-скъпата дограма може да се окаже неефективна. Какви са Вашите препоръки за начин на изпълнение? А може и за изпълнител.

вт мар 24, 2020 2:56 pmnaster написа:
Нашата къща е подобна (220м2, с претенции да е нискоенергийна +50м2 гараж/помощни) и знам по пера и етапи в +/- 1000-2000 лв кое колко беше.

В какви граници да се ориентирам тогава? С фирма ли строихте или бригади?


Прозорци с К-бяло-4 сезона ще са тъмни.

Това препоръчаха от фирмите за дограма, защото изложението е изток - юг -запад.


2. Както и за 1. ако имате желание за нискоенергийна къща с 5-10см няма да минете. Между етажите - не, под покрива, 20-30 см е вече стандарт. Ватата е между левче и два на м2 за 5см дебелина.

Предвиждам изолацията да е 16см вата отвън.

3. Зависи как ще ползвате таванското. Плоча/таванско нямаме над целия етаж, наблегнато е на изолацията.

Таванско няма да има. Таваните ще са със скосявания и под тях изолация.

6. Ще искате ли да се охлаждате лятото? Ако е между тези два варианта - аз бих избрал термопомпа с конвектори. Може и подово, аз не съм фен. Така, ако вкарат газ някой ден ще имате ОК-оразмерена инсталация и за газ. Лично за нашата къща съм избрал рекуператор с канален климатик и въздуховоди.

Така го обмислям и аз - термопомпа с конвектори, които да се ползват и лятото за охлаждане.
naster - майстор
В момента, проблемът е, че цените на труда са много високи. 200к за такова РЗП може и да стигнат за груб строеж, евентуално плюс дограма, но не е сигурно. С проекта и КСС се искат оферти.

Ние строихме с фирма грубия, а после други фирми изпълняват останалите етапи.

Фирмите препоръчват, защото 4с оскъпява, но ако имате прозорци на запад, може и да е добре за тях. Затова имаме само 2 прозорчета на запад 0.8м2, повечето са на юг.

2. Има такова изпълнение на фасада с 16см вата - успех с намирането на добър изпълнител на нормална цена. Точно в този ред. Ватата и дюбелите също са перо, сравнено със стиропор.

3. Предвидете светли височини за 30см вата под покрива.

Нещо по отношение на енергоефективността - тя все още минава покрай другото на етап идеен проект. Затова и 2/3 от форума е активен в секция "Отопление". Осмислете ориентиране, разпределение, фасади, прозорци, термомостове от балкони, козирки, комини и т.н. Намалявайки топлозагубите на ниво проект, ще намалите и топлинния товар.
Руди - майстор
Наистина бетонните наклонени покриви са популярни, предимно
в морските райони. Според мен е някаква мода, нямам друго разумно
обяснение. Изпълняват се трудно, бетонът е невибриран и общо взето скатове
и фронтончета от бетон са грозна гледка преди да се скрият с изолации и керемиди.
Получаваме мансарден втори етаж, в който вероятно имаме ниска, труднодостъпна
площ и ненужно висок на места таван (обем за топлене и охлаждане).
Не знам какво значи "удобен за работа", аз досега работа на покрива не съм имал, виж
таванът ми върши чудна работа - за мебелите от верандата, чадъра, цветята в саксиите,
куфарите за пътуване, останали от строежа плочки, бои и други такива...
Детайлът ми върху плочата е с 12 см ЕПС с висока плътност и армирана замазка.
В момента снегът на покрива ми е най-равномерен в сравнение със съседите, което
показва че топлина нагоре почти не отива.
BLUEPUPIL - майстор
ср мар 25, 2020 2:56 pmРуди написа:
Наистина бетонните наклонени покриви === Изпълняват се трудно, бетонът е невибриран ===
+1
Освен, ако не се работи със стръмни наклони, двустранен кофраж и полутечни бетони (с много проблеми на родна почва). И работата става дебела.
ср мар 25, 2020 12:03 pmnaster написа:
В момента, проблемът е, че цените на труда са много високи. 200к за такова РЗП може и да стигнат за груб строеж, евентуално плюс дограма, но не е сигурно. С проекта и КСС се искат оферти.

Да, чакам конструктора да приключи неговата част и ще говорим конкретно със строителите. Дано покрай сегашната ситуация ревизират ценовите си предложение :)
ср мар 25, 2020 5:50 pmBLUEPUPIL написа:
ср мар 25, 2020 2:56 pmРуди написа:
Наистина бетонните наклонени покриви === Изпълняват се трудно, бетонът е невибриран ===
+1
Освен, ако не се работи със стръмни наклони, двустранен кофраж и полутечни бетони (с много проблеми на родна почва). И работата става дебела.
Това ме притеснява и мен при бетонния покрив - изпълнението. С колкото строители съм говорил до момента, когато им спомена за този вариант и започват да гледат притеснително. "По принцип сме правили, ама защо искаш такъв...". Личи си, че нямат много опит и ще бъде дървена конструкцията май.
Благодаря за споделените мнения до тук! Наистина е полезно да чуеш виждането на хора с опит и преминали вече през тези процеси.
  • 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16

Тема "Строеж на къща от нулата - актуални въпроси/отговори/цени за 2020г." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: