• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
Здравейте,
в спалнята имам дървена дограма, която хваща мухъл/плесен от конденз през зимния сезон.
Миналата зима го почистих с препарат против мухъл (спрей), но тази година пак се получи и вече мисля друг вариант.

Решил съм следното:
1. ще напръскам хубаво с препарата, за да отстраня мухала
2. ще изшкуря дървото, за да го почистя от останалия стар лак, който е в лошо състояние и почти го няма
3. лакиране с качествен продукт.

Понеже никак ме няма в дървените неща, моля да ме насочите какво е добре да направя и дали стъпките, които съм изброил горе са ок?

Разгледах различни продукти, разни импрегнатори както и лазурни лакове. Тъй като не съм много наясно дали е достатъчно да нанеса само едно от тях или ми трябват и двете импрегнатор+лак, ще съм благодарен ако ме насочите? Като имаме предвид, че през лятото слънцето е доста силно, свети директно, дъжд и сняг също доста влияят, а помещението се използва за спане.
Доста продукти ми попаднаха в полезрението, сред които им импрегнатори, които казват, че са против вредители и мухъл, но не знам дали се използват с лак или без.

Търся издръжливо решение, с което да не мухлясва повече дограмата при конденз.
muhala - майстор
Според мен трябва да минеш с безир. Лака е повърхностен и пада. Не прониква в дървото. Изчисти хубаво дървото и в някой слънчев и топъл ден безиросай. Купи си нов безир. Безира е прониква в дълбочина и импрегнира дървото.
Ивайло.Иванов - напреднал
Според мен стъпките са следните:
1 Шкуриш до дърво - премахваш бсякакво поктитие
2 Обработваш с препарат против мухал
3 Нанасяш безир
Безира е хубаво да го загрееш гогато го нанасаш ( повече ходи но напива на вътре в дървото ) . Трябва да е доста горещ.
Чакаш 2-3 месеца ( в жегите ) и повраряш с безира. Да се напои хубаво .
Според мен това е най-добрият начин. Има и масла с импрегнант за външни условия но са скъпи ( 60 - 80лв. за литар) а вършат същата равота като безира.
След като мина с безира не трябва да се слага лак, така ли е?
Ако е така, малко ме притеснява, че няма да има "запечатващ" филм...

Идеята ми беше, нещо, с което водата да не се задържа по дървото, да не прониква в него, т.е. да не се образува мухъл.
Явно безирът ще ги направи тези неща. Но ако го оставя без лак, колко ще се запази дървото с времето - т.е. след 1 или 2 или 5 години?
Предполагам, ще трябва да нанасям безир от време на време?

А има ли смисъл, според вас, от продукт като този -> http://bochemit.bg/upload/optimal_bg.pdf
(не е с цел реклама, ако се счита като такава, ще премахна линка)
Ивайло.Иванов - напреднал
пон апр 20, 2020 5:32 pmcorny01 написа:
След като мина с безира не трябва да се слага лак, така ли е?
Ако е така, малко ме притеснява, че няма да има "запечатващ" филм...

Идеята ми беше, нещо, с което водата да не се задържа по дървото, да не прониква в него, т.е. да не се образува мухъл.
Явно безирът ще ги направи тези неща. Но ако го оставя без лак, колко ще се запази дървото с времето - т.е. след 1 или 2 или 5 години?
Предполагам, ще трябва да нанасям безир от време на време?

А има ли смисъл, според вас, от продукт като този -> http://bochemit.bg/upload/optimal_bg.pdf
(не е с цел реклама, ако се счита като такава, ще премахна линка)
Ако напоиш дървото с безир 2 пъти - както съм посочил в предният коментар - не ти трябва лак.
Безира е направен от ленено масло - с напояването на безир тои запечатва и не пропуска влага.
Траверсите на влаковата линия също са напоени с вид масло - нямат лак.
Но ти ако искаш можеш да нанесеш и лак след вторият слои безир - но прябва да изчакаш около 5-6месеца да просъхне хубаво
miliad - майстор
Никой ли не си дава сметка че проблема не е в дървото.
За да се развие плесен върху дърво, то трябва да е преовлажнено, пропито с вода.
В едно НОРМАЛНО жилищно помещение не би трябвало да ги има тези условия.
Реши си проблема с влагата и конденза първо. Дори и да защитиш дървото на прозореца, плесените ще ти избиват по стените, може и по пода, таваните.
съб апр 25, 2020 10:37 amИвайло.Иванов написа:
пон апр 20, 2020 5:32 pmcorny01 написа:
След като мина с безира не трябва да се слага лак, така ли е?
Ако е така, малко ме притеснява, че няма да има "запечатващ" филм...

Идеята ми беше, нещо, с което водата да не се задържа по дървото, да не прониква в него, т.е. да не се образува мухъл.
Явно безирът ще ги направи тези неща. Но ако го оставя без лак, колко ще се запази дървото с времето - т.е. след 1 или 2 или 5 години?
Предполагам, ще трябва да нанасям безир от време на време?

А има ли смисъл, според вас, от продукт като този -> http://bochemit.bg/upload/optimal_bg.pdf
(не е с цел реклама, ако се счита като такава, ще премахна линка)
Ако напоиш дървото с безир 2 пъти - както съм посочил в предният коментар - не ти трябва лак.
Безира е направен от ленено масло - с напояването на безир тои запечатва и не пропуска влага.
Траверсите на влаковата линия също са напоени с вид масло - нямат лак.
Но ти ако искаш можеш да нанесеш и лак след вторият слои безир - но прябва да изчакаш около 5-6месеца да просъхне хубаво
Просто за безирът четох лоши неща, че не изсъхва, мирише и т.н.
Сутринта ще направя процедурата, цял ден проветряване, а вечерта ще трябва да се спи във въпросното помещение.

@miliad
по принцип си прав, но само по принцип :)
дограмата се мокри от конденза по прозорците, който се получава само зимата, а за него съм изпробвал какво ли не - по-висока температура в помещението, абсорбатор за влага, често проветряване...
Дай идея, щом си по-наясно?
EDI - майстор
Отоплението да е под прозореца е едното решение.А ако ползваш безир, да е ленен, не синтетика.Истински чист ленен по-трудно се намира, най-често е смес или чиста синтетика.
miliad - майстор
Прочетох ти наново първият пост. Ето това: "за да го почистя от останалия стар лак, който е в лошо състояние и почти го няма" е ненормално състояние.
Нарушеното покритие било то лак или блажна боя позволява на конденза да мокри дървото, то се раздува и допълнително разрушава покритието, и поема още повече вода.
Не ти трябва нещо хипер мега, а просто здраво покритие. Безира не е материал за завършващо покритие, отделно е капризен. Ти не знаеш тези прозорци дали се обработвани с нещо в дълбочина на материала и дали изобщо безира ще може да пропие. Изчакай да изсъхне добре дървото, прогони прозорците ако се налага, шлайфай и лакираш или боядисваш по избор. И поддържай покритието здраво.
mavryt4o - майстор
съб апр 25, 2020 11:08 ammiliad написа:
Никой ли не си дава сметка че проблема не е в дървото.
За да се развие плесен върху дърво, то трябва да е преовлажнено, пропито с вода.
В едно НОРМАЛНО жилищно помещение не би трябвало да ги има тези условия.
Реши си проблема с влагата и конденза първо. Дори и да защитиш дървото на прозореца, плесените ще ти избиват по стените, може и по пода, таваните.
Много си прав. Един приятел с пвц имаше така проблем с конденз и черни петна в ъглите по тавана. Смени стъклопакетите бяло бяло с 4 сезона и конденза и петната сами изчезнаха.
  • 1
  • 2

Тема "Лакиране на дограма след премахване на мухъл" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: