Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
9876 - помощник
вт апр 21, 2020 4:18 pmtorbalan написа:
вт апр 21, 2020 3:32 pmkozl написа:
Иска в 1 см стърчаща от коляното РР тръба да завари крана...
Ако е така - с боркоронка, с диаметър малко по-голям от главата на поялника, може внимателно да се изреже каквото има там и да се направи място така, че да стане читава спойка. От там нататък - кеф ти холендри, кранове, колена и т.н.

Малко прах ще се вдигне, но и за това има чалъм.

Изображение

Някаква подобна, от кварталната железария, ме е спасявала няколко пъти вече...

Това е много добра идея.

Коляното (прових го на ново такова) е с диаметър 314 мм. Ще потърся боркорона 31 мм. и ще изрежа тези 10 мм плътно до коляното (с лист нововка) и ще пробия с короната.

Ако стената на коляното остане стабилна за спойка, ще продължа.
Ако не, няма бягане от къртене.
kozl - майстор
вт апр 21, 2020 5:21 pm9876 написа:
ако махна коляното и запоя ново коляно, след него ще сложа тръба Ф32 (поне 10 см.) после ппр с външна резба, следва сферичен кран - месингов и пак ппр с външна резба и продължавам (има място след тази спойка)
Ако вмъкнеш един холендер някъде до крана, после смяната ще е без да режеш и запойваш РР.
9876 - помощник
вт апр 21, 2020 6:24 pmkozl написа:
вт апр 21, 2020 5:21 pm9876 написа:
ако махна коляното и запоя ново коляно, след него ще сложа тръба Ф32 (поне 10 см.) после ппр с външна резба, следва сферичен кран - месингов и пак ппр с външна резба и продължавам (има място след тази спойка)
Ако вмъкнеш един холендер някъде до крана, после смяната ще е без да режеш и запойваш РР.
Ще сложа напрраво кран с холендър.

Благодаря за съветът!
lov - майстор
вт апр 21, 2020 3:32 pmkozl написа:
Иска в 1 см стърчаща от коляното РР тръба да завари крана. Некаква заварка ще стане. Колко ще е сигурна :?
Освен тва аз предпочитам коги има кран да има и холендер за подмяната му. А холендера предпочитам да не част от крана.
Имам доста сферични PPR кранове и до сега не само при мен но и да други места не съм видял да е дал фира. И аз така в началото холендри и тем подобни екстри докато после на други места се убедих че се обесмисля цялата цялата тази галимация. Ако е необходимо просто режеш и запояваш нов. Всяка една механична връзка си е таралеж в гащите дето не знаеш кога може да береш ядове В случая на ''терсене'' място както е в случая е по добре да се види дали може да бъде преместен а там да се запои коляно или каквото друго се налага. А пък щом толкова се опасявате от сферични кранове има и кеклови полипропиленови. Винаги можеш да го разглобиш и да му подмениш тапата или пък целия патрон. Особенно такива големи размери рядко се връткат честичко и със сигурност няма да е питащия дето ще запрята ръкави кога се наложи да се ремонтира пак. :)
EDI - майстор
Аз имах предвид да си сложи кеклов вместо сферичен.Не вярвам а сферични кранове, особено при твърда вода.
9876 - помощник
вт апр 21, 2020 9:36 pmlov написа:
вт апр 21, 2020 3:32 pmkozl написа:
Иска в 1 см стърчаща от коляното РР тръба да завари крана. Некаква заварка ще стане. Колко ще е сигурна :?
Освен тва аз предпочитам коги има кран да има и холендер за подмяната му. А холендера предпочитам да не част от крана.
Имам доста сферични PPR кранове и до сега не само при мен но и да други места не съм видял да е дал фира. И аз така в началото холендри и тем подобни екстри докато после на други места се убедих че се обесмисля цялата цялата тази галимация. Ако е необходимо просто режеш и запояваш нов. Всяка една механична връзка си е таралеж в гащите дето не знаеш кога може да береш ядове В случая на ''терсене'' място както е в случая е по добре да се види дали може да бъде преместен а там да се запои коляно или каквото друго се налага. А пък щом толкова се опасявате от сферични кранове има и кеклови полипропиленови. Винаги можеш да го разглобиш и да му подмениш тапата или пък целия патрон. Особенно такива големи размери рядко се връткат честичко и със сигурност няма да е питащия дето ще запрята ръкави кога се наложи да се ремонтира пак. :)

И аз бях на такова мнение и за сферичните ППР, и за допълнителните връзки, и за това сложих такъв там, и не очаквах да стане така, за това го запоих толкова близо. Не съм очаквал толкова бързо да замине. Не достътъчно обмислено от моя страна. Имам същите сферични кранове на 15+ години и нямат проблеми ама с този не стана както се надявах.
Последна промяна от 9876 на вт апр 21, 2020 10:47 pm, променено общо 1 път.
9876 - помощник
вт апр 21, 2020 9:57 pmEDI написа:
Аз имах предвид да си сложи кеклов вместо сферичен.Не вярвам а сферични кранове, особено при твърда вода.
Замислям се да да сложа кеклов ППР направо такъв да запоя. Щом подлежат и на ремон и те.

Ама вече се съмнявам да не издъни пак.


Препоръчайте някакъв. Дайте линк.
kozl - майстор
Сградата е с РП от 2002 г. През 2012 г. основен ремонт на водопроводи в сутерена главно заради сцепени тръби, описани тук, но имаше и неработещи СК (спирателни кранове). До 2012 г. не съм водил сметка на повредените кранове. От 2012 до сега от 36 крана за вертикални щрангове 3 спукани и 5 заседнали са подменени. Голяма мъка ми е да намеря специалисти за подмяна, примерно на 1 кран. И само за идването искат мин. 50 лв.
Та за тва при всяка подмяна кран + холендър и следващия път да мога сам да го сменям. Иначе имам поялник с глави до Ф50, но на доста от местата си трябват 2 души за заваряване на РР тръбите.
А гледал съм ВК специалистите да свалят загряти глави от нагревателя и с главите да правят заварка на места където целия уред за заваряване не мое да се пъхне.
Уреда се нарича поялник, а с него се правят заварки :?

А пък крановете с прикачен холендер нещо не ми харесаха, пък и избора на такива е ограничен.
kozl - майстор
вт апр 21, 2020 5:47 pm9876 написа:
вт апр 21, 2020 4:18 pmtorbalan написа:
вт апр 21, 2020 3:32 pmkozl написа:
Иска в 1 см стърчаща от коляното РР тръба да завари крана...
Ако е така - с боркоронка, с диаметър малко по-голям от главата на поялника, може внимателно да се изреже каквото има там и да се направи място така, че да стане читава спойка. От там нататък - кеф ти холендри, кранове, колена и т.н.

Малко прах ще се вдигне, но и за това има чалъм.

Изображение

Някаква подобна, от кварталната железария, ме е спасявала няколко пъти вече...

Това е много добра идея.

Коляното (прових го на ново такова) е с диаметър 314 мм. Ще потърся боркорона 31 мм. и ще изрежа тези 10 мм плътно до коляното (с лист нововка) и ще пробия с короната.

Ако стената на коляното остане стабилна за спойка, ще продължа.
Ако не, няма бягане от къртене.
Аз такова не съм видял да правят, но все пак ме интересува с бор короната какъв калибриран профил ще се получи?
Може би трябва друг инструмент за разпробиване :?
torbalan - Дървен философ
ср апр 22, 2020 9:31 amkozl написа:
....
Аз такова не съм видял да правят, но все пак ме интересува с бор короната какъв калибриран профил ще се получи?
Може би трябва друг инструмент за разпробиване :?
Не разбрах въпроса.
С боркоронката се изрязва в стената, където е необходимо, а това което остане вътре в кръга се изкъртва лесно после.
Малко е трудно при започването, че боркоронката се опитва да бяга по стената, но с по-твърда ръка и по-плавно подаване нещата се получават.

Тема "запояване на тръба Ф32" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: