• 1
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46
  • 95
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
stridata - специалист
Воистина Воскресе! Аз доста време вече ползвам един Anet A8 на който онзи ден реших да ъпдейтна firmware с Marlin. Оказа се, че без bootloader (до колкото разбирам това е някакъв USB хардуер) нама как да ъпдейтна? Някой може ли да ме светне какво точно трябва да направя и в БГ има ли подобни джадижи? И въобще може ли да се ъпдейтне само със софтуер?
batrado - специалист
пет апр 24, 2020 1:51 pmstridata написа:
Воистина Воскресе! Аз доста време вече ползвам един Anet A8 на който онзи ден реших да ъпдейтна firmware с Marlin. Оказа се, че без bootloader (до колкото разбирам това е някакъв USB хардуер) нама как да ъпдейтна? Някой може ли да ме светне какво точно трябва да направя и в БГ има ли подобни джадижи? И въобще може ли да се ъпдейтне само със софтуер?
Дай малко инфо за контролера. При ARM версиите се минава само с SD-карта.
Ето кличе, в което Томас почти всичко за конфигурирането на Marlin през Arduino IDE е показал. https://www.youtube.com/watch?v=3gwWVFtdg-4
mironcho - специалист
Казано твърде опростено bootloader-а е аналога на BIOS-а на обикновен компютър. За да се качи нова операционна система (в случая Марлин) първо трябва да се запише в процесора порция код, който да я познава и да може да я стартира. А хардуера необходим за това обикновено е или USB кабел (само) или малка платка, която конвертира сигнала от USB към UART (серийна комуникация на ниско ниво).
За Анет платката, ако не е съвсем древна и има USB порт би трябвало да стане само с кабел. Бях намерил някакво описание, как става, но за сега не ми е нужно да го правя и не съм го пробвал.
виж ТУК
Чети всичко в описанията преди флашването, защото някои фърмуери изискват конкретена комбинация между контролер и дисплей.

Ако четеш руски (ако не- гугъл преводач) виж тук в какъв филм можеш да се вкараш особено, ако никога не си пипал нещо като ардуино.
nikolov333 - майстор
Преди такива "интервенции"е задължително да има бекъп на работещата система.. Наскоро се борих с биоса на лаптопа ми в офиса Lenovo T520 и възстановяването му беше голям филм, понеже нямах бекъп, та платих 30$ в ибей да ми пратят работещ .bin файл с биоса и го записахме директно в чипа с външен програматор, понеже нямаше други опции..
mironcho - специалист
С ардуиното (а Анет платката е точно това) това не е проблем - софтуера го има на много места, но изисква предварително добро запознаване с информацията налична из интернет и да се спазва определена последователност защото има подводни камъни и... все пак някакъв минимален опит с микро компютрите иначе идва голямо :? и главоболие.

Е... опит може да се натрупа и докато се възстановява омазана система :-D
STEPER - специалист
пет апр 24, 2020 1:51 pmstridata написа:
... И въобще може ли да се ъпдейтне само със софтуер?
Здравей колега,
Разбира се.
Всичко става само със софтуера. :wink:
И всичко каквото се прави, се прави на свой страх и риск
Нямам и не съм ползвал такъв принтер като Анет,но в желанието си да ти помогна ,
докато си пия сутрешното кафе,потърсих в мрежата малко по-конкретна и практическа информация,
за този принтер и която информация по желание може да се ползва и от други притежатели на този модел принтер.
Какво е нужно за това:
На първо място среда за програмиране - Arduino IDE - https://www.arduino.cc/en/Main/OldSoftw ... s#previous
2. Драйвер за USB за борда на принтера - CH341 или CH340. И двата работят независимо с кой чип е
по USB е изпълнен борда.
3.Мерлин софтуера.Сваля се от официалния сайт - http://marlinfw.org/meta/download/
Сваля се последната 16 битова версия - 1.1.9.1 или версията bugfix-1.1.x /Marlin "Nightly" Builds/
в която са отстранени някои грешки /Patches after 1.1.9/. Подържа се от Arduino IDE версия 1.6.8 или по нова.
Практически стъпки.
Разархивираме драйвера,Arduino IDE и Мерлин в отделни папки.
1. Инсталираме драйвера за борда на принтера /Анет 8/.Инсталацията е елементарна.
Проверяваме в Портове COM и LPT на компютъра за наличие на драйвера USB-SERIAL CH340 и номер на порта.
Забележка: Ако сега компютъра при включването на принтера по USB го познава и му определя
някакъв порт, не е необходимо инсталирането на драйвер.Той вече има такъв драйвер.
2. Мерлин. В папката на Мерлин - example_configurations/Анет/А8 - има готови файлове на Configuration и Configuration_adv.
Копираме тези файлове в папката на Мерлин и се съгласяваме с подмяната на намиращите се там такива.
Забележка: За по-удобна работа с такива файлове препоръчвам да се отварят с NOTEPAD++ която е свободна за сваляне
от мрежата.
3. Подаваме захранване на принтера и го включваме към компютъра с кабел по USB и се убеждаваме.че той се вижда
в системата и записваме номера на порта.
4.Стартираме Ардуино IDE и откриваме файла Marlin.ino от папката Мерлин.
След това Tools,Board и избираме Anet V1.0 ако не е избрана и после номера на COM порта който е присвоен на борда.
Проверчваме дали правилно се компилира всичко като натиснем бутона с чавката в Arduino IDE а с бутона със стрелката на
дясно зареждаме програмата в процесора.
Воала.Това е всичко.
При желание от Configuration.h може да се подменят някои параметри по твое виждане:
Значенията на PID за екструдера като поставиш свои получени след калибровка.
За PID на леглото е необходимо да останат оригиналните значения ако нямаш някакви промени по леглото.

P.S: В този ред на мисли тествах софтуерно всичко тук при мен с Ардуино 1.8.9 и компилацията
премина успешно то и физически зареждането ще е успешно.
Друг е въпроса след това ако желаш да включиш някоя екстра -която предлага Мерлин-към
конфигурацията дали ще имаш достатъчно свободна памет. Ако борда е изпълнен с Atmel 1284
който има 128KB ISP flash memory при Atmel 2560 с два пъти повече - 256KB ISP flash memory.
Тогава единствената възможност е да се мине на RAMPS 1.4 и Atmega 2560 и LCD 2004 или 12864
по желание.
Инвестицията няма да е голяма но ще имаш принтер ала PRUSA:)
Поздрави
batrado - специалист
С 8-битовите контролери нещата са ясни. Но премине ли се към ARM процесорите и влизаш в джаза :)
Като цяло с NXP (LPC1768) ядове няма, там билдовете на ниското ниво не се променят често. Ако нещо работи не пипаш. Купона идва с STM (STM32F407ZGT6) тука билдовете на ниско ниво постоянно се променят и обновяват, по-специално HAL драйвер библиотеките. Аз ползвам основно два вида контролера на Bigtreetech: SKR V1.3 (вече към 2 години) и по-мощната версия Pro V1.1, която най-накрая успях да подкарам. С Про версията докато не минах към един стар framework-arduinoststm32@3.10700.191028 нещата просто не тръгваха. Сега под тръгване визирам движение на моторите по трите оси, реакция на крайни изключватели, добавяне на дисплей, wifi и т.н. Тепърва ще видя как ще се държи самият контролер (Skr Pro V1.1) при печат.
STEPER - специалист
пон апр 27, 2020 1:59 pmbatrado написа:
С 8-битовите контролери нещата са ясни. Но премине ли се към ARM процесорите и влизаш в джаза :)
Като цяло с NXP (LPC1768) ядове няма, там билдовете на ниското ниво не се променят често. Ако нещо работи не пипаш. Купона идва с STM (STM32F407ZGT6) тука билдовете на ниско ниво постоянно се променят и обновяват, по-специално HAL драйвер библиотеките. Аз ползвам основно два вида контролера на Bigtreetech: SKR V1.3 (вече към 2 години) и по-мощната версия Pro V1.1, която най-накрая успях да подкарам. С Про версията докато не минах към един стар framework-arduinoststm32@3.10700.191028 нещата просто не тръгваха. Сега под тръгване визирам движение на моторите по трите оси, реакция на крайни изключватели, добавяне на дисплей, wifi и т.н. Тепърва ще видя как ще се държи самият контролер (Skr Pro V1.1) при печат.
Интересно. :?
Микроконтролерите на Филипс - LPC1768 са на базата на ARM Cortex-M3 ядра с основна
честота 100 мгц. а 1769 с до 120 мгц.
Разбирам,че не е толкова лесно за обикновения потребител да настрои софтуерно 32 битовия Мерлин според собствените
си нужди и хардуер. Особено пък това важи за онези потребители които никога не са се занимавали с подобен процес.
Няма купон с STM (STM32F407ZGT6).
Процесора STM32F407ZGT6 със своите 168 мгц. честота на ядрото и куп вградени интерфейси като
CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB е съвсееем друга бира. :)
Няма лошо и в това,че постоянно се обновяват драйвери,библиотеки и т.н.
Но на много места по форумите се пише,че по неразбираеми причини Platformio не намира и не предлага промените в тях.
Някой път се налага потребителите сами да изтриват папките- platformio\packages\framework-arduinoststm32-maple\ и
platformio\platforms\ststm32, след което при компилацията Platformio се принуждава да изтегля и работи с новите версии.
Поздрави
batrado - специалист
Според мен този контролер bigtreetech skr pro v1.1 се оказа прекалено голямо предизвикателство за самите разработчици. Има много неща, които даже не са и заложени в самата разработка. А примерно основни компоненти не работят работят, примерно SD картата USB Host-a. Аз по принцип, като хоби си разработвам разни проекти на базата STM32 процесори и знам за какво става дума. Като цяло бих препоръчал версиите с LPC: SKR 1.3 и евентуално 1.4 Turbo, като за SKR 1.4 нямам наблюдения. Сравнително евтини контролери с доста добра производителност. Но това са си мои заключения, и не искам да подвеждам никого :)

Имам следното питане: някой сблъсквал ли се е с проблем на загряващ стъпков двигател - конкретно Nema 17 от малките с 20 мм корпус?
Прикачен файл:
Short-Body-Nema-17-Stepper-Motor-20mm-13Ncm-1A-Nema17-Step-Motor-4-lead-17HS08-1004S.jpg


Успях най-накрая да докарам работещ принтер, който е с директно подаващо устройство (direct drive extruder), но при 800 mA ток на 12V измервам близо 65 градуса върху корпуса на двигателя. Намалих тока на 400 mA и сега след около 45мин. печат измервам 48 градуса.
Дали една система базирана на охлаждане на чипсетите, радиатор + вентилатор, като на компютрите би свършила работа? Или ще трябва нещо малко по-сериозно, като използване на пелтие елемент, водно охлаждане и т.н.
batrado - специалист
Някой ползвал ли е стъклена плоча тип Ultrabase върху подгряващо легло? Такъв вид стъклена плоча беше анонсирана преди няколко години (4-5) но с много различни мнения, 50/50 горе долу бяха за и против. Сега виждам, че масово се предлагат подобен вид стъклени плочи за най-различни видове принтери и се чудя дали си заслужава?

Изображение

Прикачен файл

anycubic-mjega-s-otopljajemo-ljeglo-vkljuchitjelno-ultrabase-1-br-286928-bg.jpg
anycubic-mjega-s-otopljajemo-ljeglo-vkljuchitjelno-ultrabase-1-br-286928-bg.jpg (96.57 KиБ) Видяна 2019 пъти
  • 1
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46
  • 95

Тема "3D принтер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: