Всичко за дърводелството
ZEDYCUS - майстор
Весо, кой е модела на макита дето си взел и е над 2 кв. Че ми стана интересно, нъл съм фен на марката.
mastodonta - специалист
Да дам и аз моето мнение за 5 стотинки - най-добре наистина сам да си направиш масата за оберфрезата, купешките модели, които да си струват имат само няколко американски фирми, които са на практика недостъпни за нас. Само транспортните разходи обезмислят цялото начинание. В YouTube има сигурно над 100 видеота как да си направиш. Аз лично препърчвам да си направиш нещо такова:



Но разбира се не копирай едно към едно чужди идеи, а ги модифицирай така че да са ти удобни на теб и да са съобразени с твоето работно пространство.
АврораББ - напреднал
. Ако си направиш метална маса може и да стане, но досега не съм чул някой да го е направил. Моята е от два слоя шперплат (по 18мм), 10 сантиметрови царги през 20 см отдолу, ламиниран паркет отгоре и при 30-40 сантиметрови детайли не успях да направя хубава сглобка. Коментирали сме го някъде тук доста отдавна, но извода беше, че тия сглобки са за до 10-15 см.

Здравейте все още нямам самочувствието , и познанията за да направя качествена маса , но ето тази препоръка ми е много полезна и ме замисли сериозно - защо плота в случая е причина да не може да се докара сглобката ...защо е необходимо масата да е метална за тази цел
PIP - майстор
нед авг 23, 2020 11:20 amАврораББ написа:
. Ако си направиш метална маса може и да стане, но досега не съм чул някой да го е направил. Моята е от два слоя шперплат (по 18мм), 10 сантиметрови царги през 20 см отдолу, ламиниран паркет отгоре и при 30-40 сантиметрови детайли не успях да направя хубава сглобка. Коментирали сме го някъде тук доста отдавна, но извода беше, че тия сглобки са за до 10-15 см.

Здравейте все още нямам самочувствието , и познанията за да направя качествена маса , но ето тази препоръка ми е много полезна и ме замисли сериозно - защо плота в случая е причина да не може да се докара сглобката ...защо е необходимо масата да е метална за тази цел
Защото не е вярно. 18мм плот и още един 10-12мм, ако не ти се занимава да вкопаваш фрезата, оребряване под плота, права летва за линеал и две стяги са напълно достатъчни. Аз карах във вана подобен плот и само го хващам на каквато и да е маса или магарета и върши същата работа. Сложното и важното ако се прави маса е повдигането на фрезата, всичко остнало става с всичко.
bulhomes2 - майстор
нед авг 23, 2020 8:31 amZEDYCUS написа:
Весо, кой е модела на макита дето си взел и е над 2 кв. Че ми стана интересно, нъл съм фен на марката.
Прилича ми на тая - https://oberfreza.pazaruvaj.com/makita/ ... /#opisanie че скоро няма да съм при нея да ти кажа със сигурност. Явно малко съм се поизхвърлил. Запомнил съм около 2 киловата и мислех, че е над тях. Ако се сетя следващите почивни дни да я видя ще кажа дали е тази или друга.
нед авг 23, 2020 11:31 amPIP написа:
Защото не е вярно. 18мм плот и още един 10-12мм, ако не ти се занимава да вкопаваш фрезата, оребряване под плота, права летва за линеал и две стяги са напълно достатъчни. Аз карах във вана подобен плот и само го хващам на каквато и да е маса или магарета и върши същата работа. Сложното и важното ако се прави маса е повдигането на фрезата, всичко остнало става с всичко.
Ти видя ли го какво пита? Иска да прави ъглова сглобка с оберфрезата. Предполагам за говори за тези фрезери.
Прикачен файл:
1pc-Tenon-Cutter-45-Degree-Router-Bit-Milling-Cutter-1-2-Shank-Lock-Miter-Wood-For.jpg_q50.jpg
1pc-Tenon-Cutter-45-Degree-Router-Bit-Milling-Cutter-1-2-Shank-Lock-Miter-Wood-For.jpg_q50.jpg (42.35 KиБ) Видяна 2700 пъти
Ти правил ли си сглобка с такъв фрезер на ламинирано ПДЧ? Щото аз съм опитвал, и още някой тук каза, че е опитвал и не се получава.
нед авг 23, 2020 11:20 amАврораББ написа:
...защо плота в случая е причина да не може да се докара сглобката ...защо е необходимо масата да е метална за тази цел
Ще се опитам да ти обясня защо си мисля аз, че не става. Говорим за най-капризния материал (но и най-често ползван) - ламинирано ПДЧ. За дребни сглобки с дължина до десетина сантиметра - става. Правил съм го. Но ако речеш да сглобиш така страниците на гардероб трудно ще стане. При мен поне при 30 сантиметрова сглобка не се получи. Вероятно оберфрезата ми е увиснала малко с плота (въпреки, че не го виждам) или се криви по време на работа. Защото при сглобката в средата на дължината ламинатите на двете стени не могат да се докоснат. В краищата са ОК, но в средата не. Затова си го обяснявам с изкривяване на плота - при вход и изход на детайла в ножа на оберфрезата е ок, но когато реже в средната част на детайла предния и задния му край са стъпили по параболата на увисналия плот и фрезера реже под правата по кято трябва да реже.
PIP - майстор
На пдч не съм правил подобни сглобки, но с масив и мдф да с тази разлика, че за тях конкретно ползвам глава за стационарна фреза, но това в случая не е важно. Плота на масата естествено трябва да е прав, но това не зависи толкова от дебелината и материала, колкото от оребряването на самия плот, който в идеалния случай дори трябва да има няколко десети гърбица при ножа, т.е. да е най-високата точка там. Резултата, който описваш (случвало ми се и стационарната фреза) най-често е от крива/извита заготовка и/или недостатъчно притискане към ножа/линеала. Ширината на елемента не е от значение, дори колкото е по-широк, толкова е по-лесно и безопасно да се работи и позволява ползването на подавател.
При подобен вид работа на фреза аз винаги ползвам временна дървена/мдф подложка на плота и на линела и врязвам ножа в тях, за това и предпочитам вмеменна летва за линала на масата, ако ще е маса за ръчна фреза, понеже направо се врязва ножа в нея.
Последна промяна от PIP на пон авг 24, 2020 8:25 am, променено общо 1 път.
bulhomes2 - майстор
Масива носи на поправки и няма проблеми. MDF-а ти ако е бил гол и за боя после също става. Ама на ламиниран МДФ правил ли си го? И никога не съм говорил за ширината на елемента, а за дължината по която ще се прави сглобката.
PIP - майстор
Не съм го правил с ламинирани плоскости, но за пореден път това няма значение. Резултата е право или не, това че е масив не значи, че изправям със смола и трици, защото не съм изкарал право нещата. И под ширана имах предвид дължината по-която караш, но често е ширината на плоскостта, моя грешка на изразяване. Ножовете съм ги купил основно кухи колони за парапети, така че дължината не е проблема. Проблема е, че по-широки плоскостти (по-дълга част за рязане) по-лесно/често се извиват и ако не ги притиснеш към ножа се получава ефекта, който ти описваш. Аз това го решавам с подавателя на фрезата, а не с равния плот. За мен са по-трудни тесните парчета (къса страна за ряз) :oops:
bulhomes2 - майстор
Изобщо не съм съгласен, че няма значение. отклонение от 0,2 мм на масива няма да личи, но на ламината е брак.
PIP - майстор
Съгласен, несъгласен проблема е в твоя телевизор.

Тема "Фреза и оберфреза." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: