• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 12
Блажна боя, лакиране, боядисване с латекс, тапети и всичко полезно за вашия дом или предстоящ ремонт. А ако търсите изпълнители, разгледайте препоръчани майстори и фирми за боядисване с латекс.
lov - майстор
Оффф......
Дали ще ползваш ленено масло, слънчогледово олио, рапичерно или каквото е да е друго добито от някакви семена все тая. Все е масло на растителна основа. И разликата е само в цената но някои не могат да го разберат. Лена се отглежда най вече заради влакната защото се ползват за тъкани а че дава и семе от което се добива масло е вече бонус в цялата работа. Това че някой му вика варено или не знам какво си пак същото. Загряването до висока температура само спомага за по дълбокото проникване в материала заради намаления вискозитет. Не е и да не се получават някои изменения в маслото когато го вариш но те са толкова малко че няма смисъл да ги обсъждаме. Да не би като си опържиш картофките във фритюрника маслото да се променя толкова че да го сменяш веднага. Да има променя но чак след доста такива употреби но те касаят вече хранителните му качества. Същото ще се получи с което и да е друго растително масло.
Байцоивете са на водна основа и оцветяването не е на 100% заради твърда химическа връзка с дървесината и всяко едно последващо подлагане на вода води до частично отмиване на тази боя. да точно боя си е байца. Та ако не го запечатиш дори и само с масло след като го повали какво си мислиш че ще стане с това което си правил. не вярвам да го вариш няколко дена така че да получиш нещо подобно на безир. А и едва ли ще постигнеш температурите при които се получават някакви наченки на подобна хим. реакция.
Относно безирите май язък за времето дето отделих да обяснявам какво представляват. И не мога да разбера какъв ти е проблема за 20-30 лева дето струват няколко шишета безир да си омаслиш дървенията и след това да я запечаташ като хората. Това не ти е мебел дето ти е в стаята и може да ползваш всевъзможни вакси на восъчна основа където гониш някакъв ефект при допир и визия. Правиш нещо дето струва 1000 лева сложено под дъжда и се циганиш за някакви стотинки. Повярвай ми това не го разбирам и спирам да обяснявам.
radius - майстор
Май наистина не ме разбираш (щом смяташ, че ще ги оставя на гол байц), но все пак мерси за обясненията, не са напразни.
Първо останах с впечатление, че безирите са достатъчен финиш, сега говориш за запечатване след тях. Само да поясня, че дървесната структура трябва да се вижда.

И 1000лв струва, ако си я купиш, за мен е безценна.
stridata - специалист
lov, доста убедително звучиш, ама само за не просветените. Тия технологии са били през един друг век... Ама айде да не задълбаваме. Викаш растителноо масло си е растително масло, само цената е различна :rolleyes: Вискозитета и проникването, байца е боя, температурата, безири. Е така знайни и не знайни хора коментират знайни и не знайни вируси и после....... Хората почнали да си прават гаргара с белина :-D
BLUEPUPIL - майстор
Най-много се ползва за тази работа по света, декинг масло- Decking Oil. Едно от най-качествените е немско с цена 160лв за 2.5кг, 1л покрива не повече от 20м2, по мои наблюдения цифрата реално е още по-малка. Има, обаче нещо, което не ми харесва:

Почистете много добре старото масло до отваряне на порите. Старите лак и боя трябва да бъдат отстранени.

Това с почистването си е проблем и доста усложнява поддръжката. Аз бих ги минал с байц на водна основа и като изсъхне хубаво с масло. После както вече казах всяко лято по едно бързо намацване.

Предложеният дизайн е доста добър от естетическа гледна точка, но трудно ще се маже с масло от всички страни, което в дългосрочен план може да създава проблеми. Изобщо, двулицевите огради са си голяма главоблъсканица.

Schuldiner спомена за проблемите с корозията по стоманените части и крепежите. Трайните антикорозионни покрития са си скъпи.

Наскоро ни викаха за една наша ст. конструкция на билборд. Покритието е под всякаква критика. Намазаните с масло стоманени профили не са почистени с маслоразтворими препарати и вода. Направо е сложен грунда и отгоре боята.
Избират най-евтината оферта от изпълнителите, без да вземат под внимание фактора дълготрайност и пари за поддръжка, също като обществените поръчки и после пак BLUE-то бил виновен.

Та да се върна на темата, позволявайки си да дам един съвет на radius, да опрости нещата, да преглътне до известна степен липсата на естетика и да направи оградата еднолицева.

Като се замисля, май не съм най-подходящият човек, който да призовава radius да направи нещата по оградата по-прости, по-лесни, по-изгодни и по-дълготрайни, тъй като до голяма степен и аз се поддадох на възвишените работи, замечтах се и си взех не чак дотам „функционална“ жена.
nikolson - майстор
Аз не разбрах какъв е проблемът с импрегнирането в Шумен. Освен финансово-времеви.
lov - майстор
ср апр 29, 2020 10:48 amstridata написа:
lov, доста убедително звучиш, ама само за не просветените. Тия технологии са били през един друг век... Ама айде да не задълбаваме. Викаш растителноо масло си е растително масло, само цената е различна :rolleyes: Вискозитета и проникването, байца е боя, температурата, безири. Е така знайни и не знайни хора коментират знайни и не знайни вируси и после....... Хората почнали да си прават гаргара с белина :-D
Ми прави си гаргара с белина и ти и не обяснявай на баща си как се правят деца. Нито си се занимавал с производство нито си наясно с химията. Чети си учените книжки и си прави каквото искаш.
Като си просветен дръпни ми една лекция по устройство и работа на машина за производство на безир примерно. Много съм любопитен да видя как става и какво конкретно ще ми кажеш нещо ново за тези материали. Може да допулниш и с една лекция за масла маслени киселини и алкиди. Тъкмо форума има нужда от специалисти дето са на ти с по новите технологии. Аз съм от старата генерация и си карам само със старите материали та белким се позарибя.
Говорим за конкретната ситуация как да мине с най бюджетния вариант. Ако исках можех да му предложа и една камара още химия дето с нея и без нея разликата дето ще устиска във времето 100 години без да се пипа ама цената ще е по 100 да не е и по хиляда. Но ще стои лъскаво като в натруфен МОЛ. На теб ако ти харесва така си го и направи.
radius написа:
Май наистина не ме разбираш (щом смяташ, че ще ги оставя на гол байц), но все пак мерси за обясненията, не са напразни.
Първо останах с впечатление, че безирите са достатъчен финиш, сега говориш за запечатване след тях. Само да поясня, че дървесната структура трябва да се вижда.

И 1000лв струва, ако си я купиш, за мен е безценна.
Нещо май четеш като дявало евангилието. Байцваш омасляваш и като заветрят минаваш с безир. Ако искаш може и да не импрегнираш с масло. Маслото по никакъв начин не затваря порите на дървото. То ги запълва само и изпълнява водоодблъскваща функция. Запечатването го прави безира. Алкидните безирите са безцветни та няма как да не се вида фладера. Но поради това че бързо съхнат при намазване няма как да попият в много голяма дълбочина. както примерно ще се получи с масло. Бах толкова ли сложно обяснявам. :sad:
stridata - специалист
ср апр 29, 2020 10:48 amstridata написа:
Ми прави си гаргара с белина и ти и не обяснявай на баща си как се правят деца. Нито си се занимавал с производство нито си наясно с химията. Чети си учените книжки и си прави каквото искаш.
Чичак, само да не намсваме бащи в играта щото съм израсъл без такъв и съм леко чувствителен :| Писнало ми е на изтрещели комунисти дето си мислят, че като са смачкали муха са правили аутопсия да им обяснявам, че съм Технолог-Боя от над 15 години в една от 4-те най-големи фирми за мебели на Балканите! Тоя безир и работата ти на тая машина за безир, най-вероятно са ти били дипломната работа в университет? Казвам ти че в един пост написа толко много глупости, че даже не подозираш, че си ги написал. Прочети за ефекта Дънинг-Крюгер! Със сигурност съм мяркал професионални твой коментари в някоя от сферите на форума и съм ги чел с респект, ама тука удари голяма греда. Хайде остани си със здраве и без лоши чувства!
radius - майстор
Nikolson, проблема изобщо не е финансово-времеви, а конфискационно-хипотетичен. Нито на мен ми се рискува материала, нито на фирмата буса, за да превиозим тези дъски до Шумен при положение, че нямат редовни документи. (имам билет за суровия материал до Монтана, от там съм ги извозил на дъски с личния си автомобил, което не е законно, се оказва. И сега е проблем издаването на документ от Варна до Шумен, щото какво правят във Варна, като са в Монтана). Пак се ядосах…

Блу, дизайна вече е измислен, материала нарязан на размери, така че няма да има промени. Идеята ми за 2 реда на разстояние е да имам ограничена видимост в някои направления, но все пак да минава вятъра през оградата. Че двора е малък и плътната ограда ще го задуши.

Strida, разгледах уж подробно какво предлагат Тикурила, но защо не мога да видя в Бг грунд-импрегнатора който се полага? Например за това крайно покритие https://tikkurila.com/products/valtti-color-new се полага грунд-импрегнант https://tikkurila.com/products/valtti-super-guard . Да, ама в Бг сайтовете имат само този грунд https://icolor.bg/eksteriorni-boi/fasad ... tti-primer и съм сигурен, че ще ми го набутат, а в картата му пише изрично, че не е за тия маслени финиши! Ако го няма в Бг мога да го взема от чужбина в краен случай.
Видях и нещо интересно, но фирмата не ми говори нищо (освен, че е под шапката на тикурила) и доколко е ефикасно като продукт 3в1 (съмнявам се в такива комплексни продукти), иначе много ме привлича момента, че мога да мина само с 2 ръце. https://icolor.bg/eksteriorni-boi/gradi ... va-jedynka . Само да не прави дебел филм, склонен към олющване. Като му гледам TDS-a може и едно топване в бохемит преди това.
Последна промяна от radius на чет апр 30, 2020 11:48 am, променено общо 1 път.
VLADO66 - майстор
Четох, четох, но не видях някой да предлага Бохемит форте.Имам разни неща правени от сух материал и минати 2 ръце с Бохемита, като за 7-8 години седели на дъжд и слънце има единствено леко изсветляване и никъде не е посивяло. Та копаш си една траншея на двора, облицоваш я с два-три ката дебел найлон и изкисваш материала вътре.След това не ти трябват никакви лакове.
radius - майстор
Ами той фортето го дават само за автоклав щото уж за по-ефикасно и по-добра защита, макар, че и аз съм си импрегнирал с него покрива. И аз имам материал обработван преди години , но само от 1 е навън и не мога да кажа колко ще държи цвета. Струва ми се, че цвета на импрегнантите не е траен като цвят от байц или лак, масло.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 12

Тема "Дълготрайна обработка на нова чамова ограда - с какво" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: