• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
avok00 - помощник
чет апр 30, 2020 7:38 amEDI написа:
Пурпурното се работи трудно.Иска много остри твърдосплавни, поне С3, инструменти и опит.Много често при неправилни обороти или тъпи инструменти се пали.А тези десети във Ф-то ги забрави.С подвижен люнет на струга може и да стане, но никой няма да се хване, ако питаш мен.За фреза няма да стане, няма такива Ф пластини.
За 24мм има ли пластина? А защо с подвижен люнет никой няма да се хване?
avok00 - помощник
чет апр 30, 2020 7:46 amZEDYCUS написа:
Май му трява бусулен струг, но да се прави нов инструмент по неговото фи. Кауза пердута е е тази дължина на обикновен дърводелски струг, те масово са до 1м работна дължина.
Един познат се пробва да го прави на струг за метал, но заради дължината го мина на две части и не стана съвсем право. Ако този бусулен струг позволява по голяма дължина, не може ли да се отзема по малко докато се докара диаметъра?
avok00 - помощник
чет апр 30, 2020 8:56 amPIP написа:
Аз нямам ножовете, които ти трябват. Има няколко други варианта, но са груби и предполагам няма да ти хареса финиша. Ако бройката може да оправдае поръчка и изработка на ножове това е вариант, но няма да е евтино.
Колко струва един такъв нож? Защо пък чак по поръчка трябва? Няма ли стандартни такива инструменти за по твърдо дърво? Аз имам у нас нож за многофункционален уред за такова дърво, пробвах го на дрян, яде го като семки, струваше 25лв.
PIP - майстор
Защото първо беше написал размери с десети, което предполага нестандартен точен размер. Гледам сега си закръглил размерите, редактирал си си мненията.... още не се знае за колко бройки става дума. Ако беше написл точно и ясно в първия пост какво искаш нямаше да има две страници уточнения. Аз не съм от София, мисля че имам ножове за r12mm и r12.5mm, но са четвъртини, не са на полукръг, но пак трябва да стане. Колкото до правото, то зависи от материала, ако има напрежения и/или не е сух след като се направят заготовките може да се изкриви. Така на сляпо трудно да се гарантира каквото и да е.
avok00 - помощник
чет апр 30, 2020 12:43 pmPIP написа:
Защото първо беше написал размери с десети, което предполага нестандартен точен размер. Гледам сега си закръглил размерите, редактирал си си мненията.... още не се знае за колко бройки става дума. Ако беше написл точно и ясно в първия пост какво искаш нямаше да има две страници уточнения. Аз не съм от София, мисля че имам ножове за r12mm и r12.5mm, но са четвъртини, не са на полукръг, но пак трябва да стане. Колкото до правото, то зависи от материала, ако има напрежения и/или не е сух след като се направят заготовките може да се изкриви. Така на сляпо трудно да се гарантира каквото и да е.
Благодаря! Постарах да се направя нещата по лесни. Бройките са 2 - 4. Знам че не е много и не си струва да се правят специални машини за тая цел. Taka че се надявам със стандартни инструменти да стане. Мога да платя добре за да покрия разходите по проекта на който се наеме.

Може би е най-добре първо да се направят летвите и да постоят малко за да се види дали няма да изметне. Материала е сух, но е от сушилня и никога не се знае. Къде в София могат да се отрежат и изтънят до подходящи размери. Това е въпроса?
Последна промяна от avok00 на чет апр 30, 2020 3:06 pm, променено общо 1 път.
шоп - майстор
чет апр 30, 2020 1:56 pmavok00 написа:
Бройките са 2 - 4.
Аз си мислех за хиляди бройки.
За 2-4 бройки едва ли някой ще се наеме, дори да плащате х10
На времето един майстор дърводелец, казваще, че за две бройки със зъби ще ги изяде, но няма да прави нож, инструмент или машина.
Та в този ред на мисли, ако бе за мен и на мини банцинга бих ги изрязал или на циркуляра, дори и със зегето и оберфрезата.
На струг с L 1000 междуцентрово могат да се струговат и зашкурят с обръщане, подвижен люнет е +...разбира се десетите от мм ги подминавам с усмивка. Това е дърводелство, не металообработване:-)
avok00 - помощник
чет апр 30, 2020 2:56 pmшоп написа:
чет апр 30, 2020 1:56 pmavok00 написа:
Бройките са 2 - 4.
Аз си мислех за хиляди бройки.
За 2-4 бройки едва ли някой ще се наеме, дори да плащате х10
На времето един майстор дърводелец, казваще, че за две бройки със зъби ще ги изяде, но няма да прави нож, инструмент или машина.
Та в този ред на мисли, ако бе за мен и на мини банцинга бих ги изрязал или на циркуляра, дори и със зегето и оберфрезата.
На струг с L 1000 междуцентрово могат да се струговат и зашкурят с обръщане, подвижен люнет е +...разбира се десетите от мм ги подминавам с усмивка. Това е дърводелство, не металообработване:-)
Мисля че не съм се изразил правилно, редактирах си мнението. ясно е, че никой няма да прави специални инструменти. Не е и необходимо. Искам 24мм диаметър, колегата каза че има такива ножове за фреза. Сега само остава да се намери някоя в София и човек кадърен да я работи.
  • 1
  • 2

Тема "струг и банциг за твърдо дърво в София" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: