Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
AleksandarStoyanov - помощник
Добър вечер на всички майстори.

Захванал съм се с доста сложен за компетенцията ми проект и се нуждая от вашата помощ.

Със съпругата ми си купихме малко парче земя на което има старо дървено бунгало. С годините е достроявано и престроявано и затова изглежда абсурдно. Най-разумно е да го съборим и да направим ново. Все пак решихме че парите ни стигат точно колкото да го достроим и стегнем за да можем да го ползваме уикендите, а в бъдеще да си направим хубава къща.

Планът ми дотук:
1 - Довършване на зидарията на бялата част - изградена от бетонни блокчета - за изравняване на нивото.
2 - Укрепване на циментовата замазка на пода~ 5 см. Изливане на допълнително бетон и заравняване нивото.
3 - Изграждане на външни стени - дървена конструкция и укрепяване на дървената част на бунгалото (оцветена в синьо). Изградени от профили 50х100, плюс греди 100х100 във всеки ъгъл и около вратата.
4 - Изграждане на покрив - дървена конструкция с обшивка от плоскостти и битумни керемиди. Част от покрива ще формира открита веранда. Искаме пространството под покрива да не се затваря, а да остане част от обема на стаята. Това е основното ми съображение при избора на конструкция.
5 - Изграждане на конструкция от алуминиеви профили и обшивка с гипсокартон отвътре.
6 - Първо спане :)
7 - Ток, ВИК, Изолация, Измазване отвътре и отвън, Обзавеждане.

Голяма част от работата ще свърша сам, но за покрива ще имам нужда от помощ. Прикачвам снимки от идейния ми проект, както и някои чертежи за покрива.

Благодаря за вниманието! Очаквам вашите коментари за конструкцията и изборът ми на материали. Ако има дърводелец от Варна, който желае да се наеме с мен като чирак да изгради покрива, очаквам вашите съобщения.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
moimoimoi - майстор
с такава конструкция на покрива ми се струва че лятото ще е като в парник а зимата ще е студ
AleksandarStoyanov - помощник
чет апр 30, 2020 10:10 pmmoimoimoi написа:
с такава конструкция на покрива ми се струва че лятото ще е като в парник а зимата ще е студ
Добър вечер,
Това заради конструкцията или липсата на таван?
Предвидил съм изолация на покрива и всички стени. Смятате ли че ще помогне?
Благодаря
preslav - майстор
Аз лично не харесвам нито бетонните блокчета, нито битумните керемиди - ако може малко снимки на сегашното положение?
AleksandarStoyanov - помощник
@preslav

Благодаря за вниманието :)

Сегашното положение изглежда трагично. Все още имам да съборя част от натурията, която е правена буквално с каквото е имало.

Битумни керемиди избрах защото няма плоча, само 5см замазка под бунгалото и търся по-лека конструкция. Къщата в която живея сега има покрив с битумни керемиди, правен преди няколко години и не съм видял негатив. Какво е вашето мнение?

Дървената част се вижда тук. В жълто е стената изградена от бетонни блокчета. Как бихте довършили зидарията за да се вдигне нивото?
Изображение

Ще съборя частта в бяло и така размерите ще добият вида от чертежите.
Изображение
ky-kyy - майстор
Според мен, не се занимавай с глупости. Дървенията я събаряй и я ползвай да си свариш ракия, онова с бетонните блокчета, го преустрои на баня Вземаш си една каравана, форселт задължително, заради фералъка и си свиркайте с жената.
AleksandarStoyanov - помощник
пет май 01, 2020 11:19 amky-kyy написа:
Според мен, не се занимавай с глупости. Дървенията я събаряй и я ползвай да си свариш ракия, онова с бетонните блокчета, го преустрои на баня Вземаш си една каравана, форселт задължително, заради фералъка и си свиркайте с жената.
Дефакто, около дървената част ще изградя нови стени. Не е ли по-лесно да я оставя като пълнеж, отколкото да я събарям. Предполагам с подходящо третиране и съвестно измазване отвъртре и отвън няма имаме проблеми с гниене или вредители.

По мои груби сметки, за цената на караваната ще осъществя същия проект. Труда не ми свиди.

Все пак ако имате конструктивен съвет, ще съм ви благодарен :)
ky-kyy - майстор
пет май 01, 2020 11:43 amAleksandarStoyanov написа:
Дефакто, около дървената част ще изградя нови стени. Не е ли по-лесно да я оставя като пълнеж, отколкото да я събарям. Предполагам с подходящо третиране и съвестно измазване отвъртре и отвън няма имаме проблеми с гниене или вредители.

По мои груби сметки, за цената на караваната ще осъществя същия проект. Труда не ми свиди.

Все пак ако имате конструктивен съвет, ще съм ви благодарен :)
Грубите сметки, затова са груби, защото никога не излизат :)
Дадох съвет, базиран на скромните ми наблюдения, над други подобни начинания. Не тропам с краче и не твърдя, че съм най-правия и моята дума е закон. Просто помислете и над предложения вариант.
Конструктивни съвети, се дават във форуми, на хора които имат уменията и знанията за това, с което са се заели, но нещо им убягва, но никой форум, не е училище. Всеки иска готов план с точки и подточки, но има много нюанси, които не могат да се хванат от снимка, или обяснение :)

Успех с начинанието и извинявай, че изказах мнение :)
AleksandarStoyanov - помощник
пет май 01, 2020 12:19 pmky-kyy написа:
Успех с начинанието и извинявай, че изказах мнение :)
Не съм се обидил, надявам се и вие да не сте :)

Отворих темата точно за да събера различни мнения от моето. Благодаря за коментарите и успех във вашата професионална работа!
шоп - майстор
Помисли и върху варианта да мине един багер и да изгребе всичко.

След това правите една 20 или 30 см дебела стоманобетонна плоча с двойна армировка, като ако мислите да живеете след време за постоянно е желателно под плочата да има 10-15 см фибран ( прочетете за УШП ) и върху този фундамент да си направите една лека сглобяема дървена конструкция от сандвич панели.
Можете пак да прочетете за каракасни домове.
Успехи!

Тема "Преустройство на старо бунгало" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: