Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
пет май 01, 2020 8:25 pmswenstyle написа:
И ние вкъщи решихми да правим подово, аз съм архитект, доста четох за подовото, сметнах си някакви топлозагуби. Ще дам и колега ОВК да ми направи проект, но лошото е, че към момента правя ремонт на банята и коридора, и искам да навъртя там тръбата. Ще са на 1 кръг. А след време ще се сложи подовото в останалата част от апартамента.
Мисля да работя с продукти на Рехау. Успях доста лесно да си купя парче тръба Rautherm S - само 60 метра (остатъчно), от фирма която продава и изпълнява подово.
1. Първия въпрос, може би лаишки - разгледах тръбата и има 6-7 козметични забележки. Драскотините са около 0,2 мм дълбоки, може ли да се очаква че там ще има пробив след години.
2. При положение че нямам колектор, единственото що годе лесно изпитване на тръбата мога да направя с налягането от водопровода, на моя етаж е 4,5 бара. Става ли този метод? Ще трябва да си взема 2 щуцера към цолова резба.
3. Четох в една тема, че замазката се прави при пълна тръба под налягане, това 100% ли е задължително? Мога пак да я надуя с водопровода. До колкото прочетох, работи на 3 бара.
4. Тръбата е доста по-корава отколкото си я представях, омеква ли леко при температура, например 35-40*С, имам пистолет за горещ въздух и лазерен термометър, мога прецизно да я нагрея, че в банята има и доста измъчени места.

прилагам и картинка,

може пък случая ми да е от интересните, затова ще напиша и малко предистория.
преградни стени - щендерни с 2 пласта картон.
Към момента банята е с изпълнен водопровод, монтирани стоящи смесители за вграждане. Монтирана структура на тоалетната. Изпълнен канал и частична замазка от стиропоробетон, с дебелина 6-7 см, колкото да скрия тръбите, с идеята за втора обикновена цименто-пясъчна замазка с дебелина 3~4 см, армирана с поцинкована мрежа 100/100/3.
Сега като решихме да правим подово, на местата на тръбите където е необходимо ще изкопая 1-2 см канали. Тръбите ще ги хващам със скоби, които обикновено хващат кръгли кабели https://cache.tashev-galving.com/eyJhbG ... OscjhjpH0w, и ще сложа мрежата върху тръбите. Така замазката над тръбите пак да догонва 3 см, армировката да е по към средата на общата дебелина на замазката. В замазката мисля да сложа и 1 пакет фибри, и пластификатор за подово. Плочките отгоре ще са 1 см дебели, с лепило 6-7 мм.
в коридора ще оставя в замазката гофрета 24 мм, в които после да прекарам останалите кръгове.
котела ще е BOSCH Condens 2500W WBC 14-1 DE23, над колектора, на последен етаж съм, комина ще ми е нагоре.
Здрасти Свен,
няколко неща не ми харесват от идеята ти, избързай консултациите с колегата си.
1. Тази замазка в банята от "стиропоробетон", както го наричаш (предполагам иде реч за перлитобетон) не знам каква изолационна способност има (предполагам - лоша), затова е добре да добавиш поне едни 2см, преди да наредиш тръбата
2. Това кръстосване на тръбите от отделни кръгове е неправилно. По-добре кръгът от банята да го забиеш по средата на колектора, между линиите на дневната и двете спални, а пред входната врата да разгърнеш малко тръба от трасетата на дневната
3. Кофти ситуация е, че трябва предварително да приключиш с коридора (където минават всички трасета).
- не съм сигурен, че после ще можеш да прекараш тръбите от стаите през тези гофри
- гофрите значително ще намалят топлообмена и реално ще те лишат от отопление в коридора.
4. Тръбата изобщо не е корава, напротив - това е една от най-меките тръби, но не се навива така както си начертал -правилно е да се навива на "двоен меандър".
Аз ти предлагам друг, много по-добър вариант, който съм ползвал - пускаш си трасетата към съответните стаи до вратите и обратно, като всяко трасе прави еднo "U" преди или след прага. После като им дойде ред на стаите - нареждаш си тръбата, викаш колегите, от които купуваш материалите, идват, режат "U" -тата, муфират с машината и си готов, без абсолютно да се притесняваш за снадките, тъй като си с Рехау. По този начин ще можеш да си монтираш и колекторите, да подвържеш всички кръгове и да надуеш тръбите преди замазката, както е правилно.
swenstyle - специалист
съб май 02, 2020 8:05 amLazarGanev написа:
Здрасти Свен,
няколко неща не ми харесват от идеята ти, избързай консултациите с колегата си.
Благодаря за отговорите.
да разбирам че дефектите по тръбите са нормални?
1. Сигурен съм че е стиропор, аз съм го правил, топчета са с размер 3-7 мм, смесвам ги с цимент и вода, циментовата каша полепва по тях, и като се положат, буквално опират едно в друго и цимента остава само в кухините между тях, а когато стегне, става по здраво от газобетон. от сайта от където купих топчетата дават рецепта, и моята топлопроводимост е около 0,07-0,08. На XPS е около 0,033, аз съм 2,3 пъти по-лоша, но компенсирам с дебелина, а и всичко ми е монтирано по стените не мога да вдигам проектното ниво на готовия под.
2. На мястото на кръстосването ще преглява ли? виждал съм снимки на подово в нета, на тях имаше кръстосвания (на тръби за радиаторите вървят по диагонал през стаята, под подовото), но в нета не се знае кое е правилно и кое не е. Например: всеки слага картон, но като прочетеш инструкциите на кнауф, разбираш че 80% от изискванията никой не ги спазва.
3. ОК
4. Да знам за двоен меандър, другите стаи са ми така, но в банята има стеничка за отделяне на душа, има стена за отделяне на пералнята, има чупка при щранга, бягам от тръбите за канала и това се получи.

Прикачен файл

MAXTERM 1jpg-800x800.jpg
MAXTERM 1jpg-800x800.jpg (88.43 KиБ) Видяна 2025 пъти

Прикачен файл

Smesvane_1m3-800x800.jpg
LazarGanev - "Велик майстор"
Перлит
При водно подово няма как да прегреят участъци, защото водата разнася топлината. Тръби могат да се кръстосват на различни нива, когато се налага, но в твоя случай няма нужда от такова кръстосване, подреди си кръговете по ред.
Hursa - майстор
Мисля, че питащия има предвид "полистиролбетон". Но може би в случая - "перлитобетона" е по-подходящ.
пет май 01, 2020 8:25 pmswenstyle написа:
Изпълнен канал и частична замазка от стиропоробетон, с дебелина 6-7 см, колкото да скрия тръбите ...
пс Т. е. замазката вече я има, сорри. :)
munio - напреднал
чет апр 30, 2020 7:48 am1115 написа:
Има малко право човека - темите са огромни и се четат с дни. Ако човек рови за информация ще му стане лошо (от опит казвам).
В една тема един писал едно, а друг го контрирал без доводи - намесва се трети със снимки от ибей, които не са актуални и липсват, част от линковете не работят и т.н. Да не споменавам, че има калъфи, които само дращят обиди и се заяждат. Аз ги игнорирам но се сещам за един, който слава Богу изчезна - idio ...indio или нещоот сорта беше.

Сега обаче да кажа и на автора - абе младеж, аз лично отделих повече от 5 мин, честно. Може да съм тъп и за това да не съм схванал, но това са драсканици на 6 годишен в детска градина. Имах желание да отговоря, но не съм сигурен в чертежа ти.
Иначе ако беше както трябва щеше да стане ясно не за 2 минути, а за 2 сек......и да получиш отговор за още 2 сек.
Аз лично съм изчел цялата тема, чрез тоя форум спестих много пари и главоболия. Сам си направих системата подово отопление и сам си монтирах ТП. Така че тоя форум е златен, а хората писали тук заслужават адмираций, защото са си били главите жестоко докато стигнат до решенията които ни вършат работа, така че Респект.
LazarGanev - "Велик майстор"
пон май 04, 2020 8:51 ammunio написа:

Аз лично съм изчел цялата тема, чрез тоя форум спестих много пари и главоболия. Сам си направих системата подово отопление и сам си монтирах ТП. Така че тоя форум е златен, а хората писали тук заслужават адмираций, защото са си били главите жестоко докато стигнат до решенията които ни вършат работа, така че Респект.
:2thumbs:
Точно така - за да питаш правилно и да ти отговорят адекватно, поне малко-малко трябва да си прочел, за да си в час и да задаваш умни въпроси
MuTeB_ - специалист
Здравейте,
Попаднах в ситуация на която не знам кой е правилния изход. На площта която подготвям за подово отопление от 100 кв.м. -първи етаж от къща, има разлика в нивата от 2 до 3 см. Ако се направи изравнителна замазка под фибрана, не остава място за изпълнение на топлия под-има 11до 12 см до готов под. Как е правилно да постъпя в случая?
ccvetanov95 - специалист
пон май 04, 2020 7:05 pmLazarGanev написа:
пон май 04, 2020 8:51 ammunio написа:

Аз лично съм изчел цялата тема, чрез тоя форум спестих много пари и главоболия. Сам си направих системата подово отопление и сам си монтирах ТП. Така че тоя форум е златен, а хората писали тук заслужават адмираций, защото са си били главите жестоко докато стигнат до решенията които ни вършат работа, така че Респект.
:2thumbs:
Точно така - за да питаш правилно и да ти отговорят адекватно, поне малко-малко трябва да си прочел, за да си в час и да задаваш умни въпроси
И не трябва да си циганин. Щото във форума е пълно с дискриминатори, комунисти и хора над 100 г. Които, като чуят, че някой е циганин... Леле майко :snakeman:
пон май 04, 2020 8:23 pmccvetanov95 написа:
пон май 04, 2020 7:05 pmLazarGanev написа:
пон май 04, 2020 8:51 ammunio написа:

Аз лично съм изчел цялата тема, чрез тоя форум спестих много пари и главоболия. Сам си направих системата подово отопление и сам си монтирах ТП. Така че тоя форум е златен, а хората писали тук заслужават адмираций, защото са си били главите жестоко докато стигнат до решенията които ни вършат работа, така че Респект.
:2thumbs:
Точно така - за да питаш правилно и да ти отговорят адекватно, поне малко-малко трябва да си прочел, за да си в час и да задаваш умни въпроси
И не трябва да си циганин. Щото във форума е пълно с дискриминатори, комунисти и хора над 100 г. Които, като чуят, че някой е циганин... Леле майко :snakeman:
Ревеш като да си фалшив циганин. Аз отраснах с такива и си живеем в Мир и сговор, над 50 години, все още. Не съм чул, някой от тях да е толко ревлив.
Пък може и да си по особен циганин.
Бе поне не ревеш правилно, да ти кажа.
munio - напреднал
пон май 04, 2020 8:12 pmMuTeB_ написа:
Здравейте,
Попаднах в ситуация на която не знам кой е правилния изход. На площта която подготвям за подово отопление от 100 кв.м. -първи етаж от къща, има разлика в нивата от 2 до 3 см. Ако се направи изравнителна замазка под фибрана, не остава място за изпълнение на топлия под-има 11до 12 см до готов под. Как е правилно да постъпя в случая?
Ако е на цялата площ тази рязлика, не е проблем с последната замазка ще компенсираш разликите. Проблем ще е ако е от стая към стая (праг), понеже тръбите ще са ти във въздуха

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: