Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
StanTheMan - помощник
Здравейте,
Правя основен ремонт и ще осъвременявам ел.инсталацията, но се натъкнах на следния казус, който не мога добре да си изясня. Фактическата ситуация е следната:

1. Във всяка стая има по 3 контакта - по два "обикновени" и по един "силов" /кавичките са, т.к. наименованията са условни/
2. Ел. таблото е с 3 предпазителя - видно от снимката. Долу е шината с входящата фаза отляво
3. Разпределние на предпазителите:
Най-десен предпазител - осветление и "обикновените" контакти
Среден предпазител - бойлер
Най-ляв предпазител - "силовите" контакти
4. Отвивам и трите бушона - "силовите" контакти остават под напрежение!!! Замервам над най-левия бушон и установявам, че отгоре си има фаза! И доколкото успявам да видя, тя влиза отвън в таблото заедно с другата фаза, която е вързана на шината отдолу и нулата, т.е. 3 кабела влизат в апартамента.

Въпросът ми е можете ли да ми разясните какво е това чудо, каква идеята на така направената мрежа в апартамента, виждали ли сте такова изпълнение. Това някакъв тип подсилване на ел.инсталацията ли е, ама пък защо не е вързано долу, където му е мястото, ако е така...
Апартаментът е стара тухла от 60-те, ако има значение :)
Прикачен файл:
Untitled.jpg
Билян - специалист
Виж дали върти електромера с свален предпазител ако не трий темата
moimoimoi - майстор
Билян, ти вероятно разбираш по малко от автора и доколкото разбирам от поста ти за теб е по важно да има напрежение и електромера да не върти......и всичко е точно.......

но още по важно е да може да спираш напрежението в апартамента,както и да са защитени токовите кръгове с подходящ предпазител.

автора да провери с някакъв уред /сешоар примерно / при свалени предпазители дали работят контактите.ако не работят-добре. а ако работят значи наистина имаш две фази до таблото или нокой е доработвал нещо.

когато два кабела са в паралел чрез явлението индукция от единия по който има фаза се индуцира напрежение в другия и тогава ти светва фазомера и ти си мислиш че има фаза на втория кабел.
kozl - майстор
вт май 05, 2020 11:17 pmStanTheMan написа:
Здравейте,
Правя основен ремонт и ще осъвременявам ел.инсталацията, но се натъкнах на следния казус, който не мога добре да си изясня. Фактическата ситуация е следната:

1. Във всяка стая има по 3 контакта - по два "обикновени" и по един "силов" /кавичките са, т.к. наименованията са условни/
2. Ел. таблото е с 3 предпазителя - видно от снимката. Долу е шината с входящата фаза отляво
3. Разпределние на предпазителите:
Най-десен предпазител - осветление и "обикновените" контакти
Среден предпазител - бойлер
Най-ляв предпазител - "силовите" контакти
4. Отвивам и трите бушона - "силовите" контакти остават под напрежение!!! Замервам над най-левия бушон и установявам, че отгоре си има фаза! И доколкото успявам да видя, тя влиза отвън в таблото заедно с другата фаза, която е вързана на шината отдолу и нулата, т.е. 3 кабела влизат в апартамента.

Въпросът ми е можете ли да ми разясните какво е това чудо, каква идеята на така направената мрежа в апартамента, виждали ли сте такова изпълнение. Това някакъв тип подсилване на ел.инсталацията ли е, ама пък защо не е вързано долу, където му е мястото, ако е така...
Апартаментът е стара тухла от 60-те, ако има значение :)

Изображение
Това описание мноо ме подсеща за шунт на предпазитела на "силовите" контакти, които основно се ползат за отопление. Шунта се връзва на входа на фазата преди електромера. То за тва сега електромерните табла се качват на стълбове на ул.регулация, за да може да бъдат лесно проверявани за такива шунтове.
Ся щом е апартамент, значи има ГРТ. Вероятно третия кабел е изтеглен допълнително или е ползван РЕ и свързан директно към същата фаза.
Електромерните табла етажни ли са или в общо табло за входа (сградата)?
И с какво се е отоплявал апартамента?
Последна промяна от kozl на ср май 06, 2020 7:06 pm, променено общо 1 път.
iliya_i - майстор
До колкото виждам от снимката, долу на входа на бушон All+осветление има свързан още един кабел, който после завива под бушона "силови" и нататък не се вижда къде отива. Ако не ме лъжат очите и снимката, откачи този кабел и виж какво се случва. Може точно той да е шунта на бушона "силови".

Прикачен файл

Untitled.jpg
Untitled.jpg (44.91 KиБ) Видяна 1834 пъти
kozl - майстор
А може ли да има опроводяване в стойката на бушона :?
iliya_i - майстор
ср май 06, 2020 7:05 pmkozl написа:
А може ли да има опроводяване в стойката на бушона :?
Съдейки по цвета и нагара - може!
Билян - специалист
ср май 06, 2020 7:38 ammoimoimoi написа:
Билян, ти вероятно разбираш по малко от автора и доколкото разбирам от поста ти за теб е по важно да има напрежение и електромера да не върти......и всичко е точно......

Кой колко разбира не знам има кой да го оценява не мисля че трябва да даваш отценки на хора които не познаваш.
Относно другото защо не видиш политиците как крадат та един кабел е проблем. А за безопасността като знаеш за какво става въпрос ще намериш решение.
А за триенето просто сме завистлив народ....
StanTheMan - помощник
Благодарение на включилите се, казусът напредва, като днес ходих и до общото табло. Прилагам и още снимки.

Установих, че в апартамента влизат 2 фази с 2 нули. Надявам се от снимките също да е видно.

Отговарям на някои от питанките ви:
- Включих прахосмукачката при смъкнати предпазители в единия "силов" контакт - работи.
- Отдолу шината видно от снимките е чиста - няма нищо допълнително включено към нея, освен предпазителите. Единствено на левия бушон отдолу е вързано осветлението на коридора. То също работи при смъкнати предпазители. Входящата фаза за шината е поне 4 мм, докато другата ми изглежда на 2,5 мм, но не съм категоричен.
- електромерните табла са в общо табло долу в сградата. Апартаментът е отопляван основно на ТЕЦ.

Слязох долу, намерих си електромера и смъкнах предпазителя. Качих се горе и вече нямаше ток никъде.
Обаче ми направи впечатление, че долу на общото табло от предпазителя ми излиза само един кабел - прилагам снимка със смъкнатия предпазител и кабела, който излиза от там.
От къде тогава може да е вързана /да е добавена/ тази втора фаза, че и с нула, която влиза вкъщи. :?
Отделно, защо е вързана там :shock:

Прикачен файл

ABB81ABB-C5CA-4989-8FCE-14728E4D4502.jpeg
ABB81ABB-C5CA-4989-8FCE-14728E4D4502.jpeg (101.87 KиБ) Видяна 1703 пъти

Прикачен файл

F477C971-FDEC-4616-9EE5-C7E8CC1580F3.jpeg
F477C971-FDEC-4616-9EE5-C7E8CC1580F3.jpeg (106.46 KиБ) Видяна 1703 пъти

Прикачен файл

E0E99C8D-94B2-43B2-8651-4981BE035CEA.jpeg

Прикачен файл

57DFC7B2-42C2-4F92-808F-6A25C088632B.jpeg
moimoimoi - майстор
премахни и трите предпазителя от таблото и провери и запомни къде има напрежение по контактите.
после завии левия предпазител който е за силови контакти и виж дали има промяна в броя и разположението на контактите които имат напрежение

пп: и още нещо да питам , еднакво силно ли ти свети фазомера като мериш по таблото при свалени предпазители

Тема "Казус как е изградена ел. системата вкъщи" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: