• 1
  • 2
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
deputata - помощник
Добър ден!
Имам външни щори, които работят нормално. Проблем има с едното крило и той е, че при максимално отваряне на щората тя заяжда горе на мястото, където се навива. Не може да се мръдне с механизма отвътре. За дя се раздвижи трябва отвън да се хване щората и да се дръпне леко. Днес беше в такова положение и изведнъж се откачи сама, спусна се 50 см надолу и в момента въжето е заяло и не може да се движи. Ако се дръпне надолу се усеща съпротивление все едно ще се скъса. Моля помагайте, тъй като прозореца е на много кофти място и е малко невъзможно да отворя механизма отвън и да видя защо е така.
iliya_i - майстор
Не е необходимо да отваряте отвън. Като отворите прозореца, ще видите макарата с въжето. Най-вероятно въжето е излязло от макарата.
Друга причина - разместени ламели и някой от тях опира там, където трябва да влезе в релсата. Оправя се като се побутне в правилната посока, също от вътре.

Ей, какви времена доживяхме! Депутатите 2 месеца без заплата и хайде в "направи сам" :-D
deputata - помощник
Прозорецът не се отваря, затова казах, че нямам достъп до външния механизъм.
Прозорецът е ъглов и разваленият е единичен. Този от другото рамо на ъгъла може да се отвори, но въжето е от далечната страна на прозореца и не мога да го достигна . Въпроса ми като цяло е дали млга да го направя сам или трябва да викам алпинисти.
jorkata.petkov - помощник
Ако си такива щори каквито си представям, то горе има ролка в една кутия. Отваря се кутията и се намества леко самата ролка, където се навива пвц-то. Това би трябвало да освободи заялото въже. Ако не стане се проследява целия път на въжето тръгвайки именно отгоре където обясних. Едно време имах такива външни и няколко пъти съм я правил тази процедура с наместването. Просто от време на време пропада и спъва целия процес.
deputata - помощник
чет май 07, 2020 5:34 pmjorkata.petkov написа:
Ако си такива щори каквито си представям, то горе има ролка в една кутия. Отваря се кутията и се намества леко самата ролка, където се навива пвц-то. Това би трябвало да освободи заялото въже. Ако не стане се проследява целия път на въжето тръгвайки именно отгоре където обясних. Едно време имах такива външни и няколко пъти съм я правил тази процедура с наместването. Просто от време на време пропада и спъва целия процес.
Ясно. Друг вариант няма, така ли? Понеже няма как да отворя кутията отвътре.
iliya_i - майстор
чет май 07, 2020 5:17 pmdeputata написа:
Прозорецът не се отваря, затова казах, че нямам достъп до външния механизъм.
Щом не се отваря, трябва да извадите стъклопакета. С алпинист ще струва доста повече.
Не вярвам щорите да са монтирани от алпинист. Просто стъклопакета го е нямало при монтажа. Трябва да го няма и при ремонта.
miliad - майстор
Ако въжето е изскочило от ролката, само чрез отваряне на кутията става.
Тези щори с каква кутия са:ПВЦ или алуминиева?
deputata - помощник
чет май 07, 2020 8:42 pmmiliad написа:
Ако въжето е изскочило от ролката, само чрез отваряне на кутията става.
Тези щори с каква кутия са:ПВЦ или алуминиева?
Алуминиева е мисля, все пак утре ще проверя със сигурност и ще пиша тук.
miliad - майстор
Както описа проблема, и аз мисля че е алуминиева. Честито. Кутията е нитована,но за сметка на това се сваля лесно.
deputata - помощник
На Ролпласт са щорите и мисля, че са алуминиеви.
  • 1
  • 2

Тема "Ремонт на външни щори - заяло въже" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: