• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
stoyansbg - специалист
Здравейте,

Имам план за двуетажна къща, но решихме да не строим втория етаж и да го преправим в план за едноетажна къща. Преди да се свържем с архитект и констуктор да преправят плана, исках да попитам дали според вас е възможно всички (вътрешни) греди, които са част от плочата над първия етаж да се обърнат нагоре, така, че всички вътрешни стени на етажа да могат да се изградят с дебелина 12 см вместо 25.

Благодаря,
Стоян
moimoimoi - майстор
ами колоните? и тях ли ще ги направиш 12х12 см
или без колони
stoyansbg - специалист
нед май 10, 2020 8:44 pmmoimoimoi написа:
ами колоните? и тях ли ще ги направиш 12х12 см
или без колони
Колоните няма да се променят разбира се. Повечето от колоните са във външните стени. Има само 4 вътрешни колони, които няма проблем да не са напълно скрити в стената.
nikolov333 - майстор
Принципно може, но на практика конструктора трябва да каже..
BLUEPUPIL - майстор
нед май 10, 2020 7:51 pmstoyansbg написа:
===дали според вас е възможно всички (вътрешни) греди, които са част от плочата над първия етаж да се обърнат нагоре===

Гредите под плочата получават подкрепа и от ивица от плочата и става „Т“ шли „L“; Обратната греда, аз лично бих я приел за правоъгълник.
Няма причина конструктора ти да не може да натамани гредите.
Трябва да се внимава при бетонирането, защото на дъното на обратната греда влиза и арматурата от плочата и може да стане тясно. Аз лично бих разширил обратните греди с 5см, ако колоните позволяват.
stoyansbg - специалист
Благодаря много за отговорите!
Руди - майстор
Правите греди не пречат да се направят стените тънки.
Бих си запазил етажната плоча, за да може един ден аз
или наследниците ми да си построят втория етаж.
Дори и заради таванското подпокривно пространство е
по-добре да няма греди за прескачане.

Иначе, в общия случай може да се обърнат гредите, които стъпват
от колона до колона. Ако обратна греда стъпва на права все още
е ОК, обратното не е хубав детайл права греда да "виси" на обратна.
Всъщност, конструкторът ще се оправи със сигурност.
Ще трябва вероятно и нов покрив.

Успех!
naster - майстор
Тъй като не ми стана ясно - едноетажна, но засега, защото няма средства, с тенденция за надстрояване някой ден, или истинска едноетажна? В първия случай, също като Руди, ненавиждам обратни греди, бих оставил потенциал за пълноценен етаж. Във втория случай, бих елиминирал подпокривната плоча, но да останат гредите, както е построена нашата къща. Таванско може и с дървени греди - по-добра топлоизолация. Друг е въпросът защо са проектирани 25см трегери над преградни зидове 12см.
aroot - специалист
Ей тва му е лошата страна на форумите.
Някой лаик пита, в случая много глупав въпрос, а някакви неизвестни лица дават отговор, скрити зад никове, незнайни. До тук ОКИ, свобода, демокрация.
Обаче, лаика, взима да вярва на тия никове, а не на строителният инженер, не на архитекта и не на здравият разум.
Да обърнеш гредите, все едно обръщаш лего? Ами обща устойчивост, земетръс? Защо тогава не су направите дървена къща и ще може и с дъччена общивка да си направите дуварите. Не че и така не може де..
Минималният (по новата наредба за земетръс) размер на ст.бет. елементи по късата страна (колона, греда) е Bmin=20 cm.Поради това, а и защото пък колоните най-малко са 25/25, гредите са биват проектирани като 25 cm . Това води и до по-добро поведение при земетръс. Добре, 1 етаж ще кажете, ама все пак..
Според мен , въпроса е, защо архитектите забудаловсват с тия 12.5 cm зидове.
naster - майстор
Аз бих заменил термина "лаик" с инвеститор. В крайна сметка, техен си е обектът - друг въпрос е първо, кой ще му разпише актуването на конструкцията, и, второ, защо дискусията не се води с техника-проектант. Може би просто проучва практиките, за да се подготви по-добре за разговора...

И тъй като няма цитирано мнение, приемам, че коментарът е конкретно към моето мнение. И по-конкретно някакви забележки?
  • 1
  • 2

Тема "Ориентация на греди на плоча над 1-ви етаж (кота +2.80)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: