• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
BLUEPUPIL - майстор
пон май 11, 2020 11:47 amsevginsali написа:
Някой лаик пита, в случая много глупав въпрос ===
Няма глупави въпроси(питания), до голяма степен има глупави отговори.

пон май 11, 2020 11:47 amsevginsali написа:
Да обърнеш гредите, все едно обръщаш лего? Ами обща устойчивост, земетръс?

„Хабилитираните“ колеги се включиха и почнаха да дърпат уши.

Долните греди могат да се префасонират на горни, като се запази доброто сеизмично поведение.

Горната армировка в обратната греда ще е повече, долната малко по-малко.

Точните числа във вид на размери, диаметри армировка и нейното конкретно местоположение ще ги даде твоят конструктор, след като „рънне“ конструктивния анализ.

Недей да ги плашиш хората така, без това нивото на стрес е доста високо в настоящия момент.


Прикачен файл:
987.jpeg
987.jpeg (50.48 KиБ) Видяна 918 пъти
naster - майстор
Не е случайно, че започнах с въпроса "защо"... И в повечето случаи, човекът иска едно, а пита за друго, допускайки, че пита правилния въпрос.
aroot - специалист
Има глупави питания,басирам се на заплата :)
Има и крадци,викащи хвани крадеца. Нямам никаква научна титла. Само 12 г стаж в практикта. Нямам време за широки лекционни отговори. Аз на такива клиенти обикновенно подписвам декларация от отказ на права и ги пращам да си намерят друг да им каже това което искат да чуят. Винаги намират.
Аз по-скоро останах поразен, от готовността на питащия да повярва на мнението на няккави хора с измислени никове и картинки, а не на своят проектантски екип, на който плаща и който може да бъде намерен винаги.
По темата, моят кратък отговор е, че не бива, а не че не може. Хора режат греда в сутерен на сграда, за да прекарат въздуховод 200/200. Нали не бива? Ама може, нали?
Моля, посочете някой завършил УАСГ или еквивалент, в последните 5 г., който би се подписал на такова изменение на конструкция.
Обърната греда няма нищо общо като пространствено поведение с нормална такава, ама никакво.
Съгласен съм,че за един етаж може и да не е пагубно,още повече за 1-2 места. Но пък всички?!? Не може ли да се помисли за безредова?
Настер, визирах зидовете 12 см, виниги съм се дразнил на този номер на арх, шото винаги подвеждат в м2. 1во правило, например на добрите арх е между две спални или спалня и дневна зидовете да са 25. И си има много прозаична причина за това..
Сега препрочитам мнението си, объркал съм се при примера с наредбата визирайки там тесните високи греди,които са-добрият избор за леки преградни зидове. Макар, и забранени ;)
BLUEPUPIL - майстор
вт май 12, 2020 12:20 amsevginsali написа:
По темата, моят кратък отговор е, че не бива, а не че не може.
Вземи му ги сметни на човека работите и ще видиш не само, че може, но и че бива.
При проектиран втори етаж и неговото неизпълнение съм почти сигурен, че упражнението е възможно.
вт май 12, 2020 12:20 amsevginsali написа:

Обърната греда няма нищо общо като пространствено поведение с нормална такава, ама никакво.
Пресилваш ги работите. В любимия си софтуер, направи два идентични модела с нормални и обърнати греди и виж с колко се променя сечението и армировката на основите, колоните и плочата.
Дори да допуснем, че при констр. с-ми с високи нива на сложност е нужно допълнително „закоравяване“ на основи или колони има елегантни, работещи и сравнително евтини решения.
naster - майстор
вт май 12, 2020 12:20 amsevginsali написа:
Настер, визирах зидовете 12 см, виниги съм се дразнил на този номер на арх, шото винаги подвеждат в м2. 1во правило, например на добрите арх е между две спални или спалня и дневна зидовете да са 25. И си има много прозаична причина за това..
Сега препрочитам мнението си, объркал съм се при примера с наредбата визирайки там тесните високи греди,които са-добрият избор за леки преградни зидове. Макар, и забранени ;)
Аз също съм против свободните съчинения, и всякакви коментари, макар и от неконструктивен характер съм ги коментирал първо с инженера (баща ми) и с изпълнителя. И е така, и не е така за 12см зидове, защото на 3 спални в редица, плюс ограждащите зидове, се спестява половин метър дължина, по 8м ширина, са 4м2 жилищна площ. Като се сложи и изолация 2х20-25... за еднофамилна градска къща е още една баня.
  • 1
  • 2

Тема "Ориентация на греди на плоча над 1-ви етаж (кота +2.80)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: