Ел. инструментите. Консумативи.
Chefo77 - майстор
ДеВалтчето е много добро (по мнения, не личен опит).
Ако бетонът не ти е приоритет, т.е. ако няма да го тормозиш много, вероятно е по-добър вариант по-бюджетен перфоратор и по-добър винтоверт. Това перфораторче не е лошо, а разликата можеш да добавиш към верта.

Между другто, какъвто и перфоратор да вземеш, ще му трябва втори патронник на SDS преходник, за да хванеш свредлото. Там също са едни излишни (за мен) пари.

Ето ти и вариант за лека бормашина на ток.
miliad - майстор
Тотков, мисля 4е трябва да си пренаредиш приоритетите.За монтаж на мебели основното с което се работи са винтовертите заради компактните размери, безкабелност, тегло и тн. Второто е перфоратор/ компактен,къс и лек за една ръка е с предимство /.Последното което ползвам е бормашина, и то основно за боркорони с голям диаметър , от Ф100 нагоре. Факт е, 4е ако ти трябва скорост на пробиваме- бормашината е инструмента.
Марковия инструмент си е благина, въпроса е струва ли си за инцидентни домашни ремонти.При мен бормашината е ку4е марка, вси4ко друго е професионално. Деволта не лош, ама как се виждаш да бъркаш в шкаф с него, като трябва да му добавиш и преходен патронник за обикновенни свредла или битове? :!: Много 4есто при монтаж на аспиратори ми се налага да ползвам или удължени битове или ъглови приставки.
На Cheffo предложенията не са лоши, за дърводелство бормашината е 4удесна. Но, ограни4ение е размера на патронника и мощноста. Малко по-мощна за теб ще е по-универсална.
Мисли, огледай се, ослушай се и тогава действай. :-D
naster - майстор
Просто се взима другия модел D25134K - малко повече джаули, сменяеми патронници от SDS на обикновен, включени в комплекта. Ползва се почти 2 години, основно в бетон и тухла, даже и покъртвам по малко.
VLADO66 - майстор
Купуваш един обикновен патронник и си ти https://www.onlinemashini.bg/elektri4es ... 780-w-/595
miroki - майстор
Аз се чудя защо съсипаха хубавото производство и защо още никой не го прави пак.
Това за мен е перфектната домашна бормашина.
Справяла се е и със 16 см дупки в бетон (от тези блокове пълзящ кофраж) за тръби за парно.
Бърка бетон и какво ли още не.
Да перфораторът си е друга работа. Но за дома е идеална.
Изображение
Chefo77 - майстор
И аз се чудя защо вече никой не кара Волга. Голяма, луксозна, ...
Голямо, мощно - но тежко, здраво - но неудобно. Един лек перфоратор го пребива отвсякъде във всичко, какво остава за по-мощните? Опасността от контузии и нея не я коментирам.
Старите машини са хубави заради простотата, условната здравина и най-най-вече заради сантимента. Удоволствието да имаш и ползваш нещо трудно достъпно е съвсем различно от това да използваш нещо, което върши работата с лекота.
По-миналата седмица бащата изкарал малкия елпромски шлайф да реже някакви винкелчета. Едва го убедих да вземе 7-115-ката, само да я пробва. После не мога да му я взема от ръцете...
miroki - майстор
От написаното останах с впечатление, че не си ползвал черен Елтос. Нямат нищо общо със старите сините, които нямат нито плавно ускорение, някои нямат и реверс и скорости, други удар.
Машинката си е достатъчно компактна, не по-различна по удобства, от тези които се предлагат сега.
Относно носталгията, мразя стари неща и се изказах от практична гледна точно за домашен инструмент, но всеки си има различно мнение. И аз уважавам Вашето.
kuger - майстор
Това решава всички проблеми на домашния майстор. Добавка патронник със SDS опашка.
https://www.onlinemashini.bg/perforator ... -17j/42148

пп:Моля да не се приема като реклама.
Lion15 - специалист
ср май 13, 2020 1:36 pmmiroki написа:
От написаното останах с впечатление, че не си ползвал черен Елтос. Нямат нищо общо със старите сините, които нямат нито плавно ускорение, някои нямат и реверс и скорости, други удар.
Машинката си е достатъчно компактна, не по-различна по удобства, от тези които се предлагат сега.
Относно носталгията, мразя стари неща и се изказах от практична гледна точно за домашен инструмент, но всеки си има различно мнение. И аз уважавам Вашето.
+1
Старите машинки Елтос-Елпром немат грешка.
Имам една от сините нема грешка.
А с Елтосите, за които казваш съм бачкал веднъж, супер са за вкъщи.
Старото си е старо.
Само с големите Елпромски шкайфове имах скоро главоболия.....
wanderer - специалист
ср май 13, 2020 7:37 amChefo77 написа:
ДеВалтчето е много добро (по мнения, не личен опит).
Ако бетонът не ти е приоритет, т.е. ако няма да го тормозиш много, вероятно е по-добър вариант по-бюджетен перфоратор и по-добър винтоверт. Това перфораторче не е лошо, а разликата можеш да добавиш към верта.

Между другто, какъвто и перфоратор да вземеш, ще му трябва втори патронник на SDS преходник, за да хванеш свредлото. Там също са едни излишни (за мен) пари.

Ето ти и вариант за лека бормашина на ток.
  • Абсолютно подкрепям това мнение. Този зеления бош го имам от няколко години, и е перфектен за изискванията които е описал автора на темата. Малък, лек, с достатъчна мощност... + някакъв приличен компактен винтоверт щом ще се ползва и за мебели. Сега поне има голям избор. Не мисля, че от перфоратор може да се изкарат нужните обороти, нито нужната прецизност (искана от автора) ако е с патронник с sds опашка. Нито нужната компактност. Зеления бош PBH 2100 RE, един як винтоверт, и един импакт покриват абсолтно всичките ми нужди откъм строителство, ремонти, мебели и всякакви други нужди в една къща. Ако става въпрос за по сериозно къртене там работата е друга. Бормашина ми - от сините елтоси, си седи в чекмеджето откакто имам перфоратора и само 2-3 пъти от тогава е ползвана за бъркане на лепила. Към момента единствено сантимента ме свързва с нея :)

Тема "Съвет за избор на бормашина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: