• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте,
На втория етаж от къщата лятото става невъобразима жега. Той е подпокривен като няма плоча, а директно покрива с фибран и битумни керемиди. Изолацията на стените отвън е със стиропор,а от вътре стените са с гипсокартон.
Какво е най-добре за се промени според вас без вътрешен ремонт. Аз си мисля, че основно жегата идва от напичането на покрива. Обмислям премахване на битумните керемиди, че са и тъмни, да се сложи вата над дъските и не знам някакво изолиращо фолио и отгоре керамични керемиди светли. Не знам дали и ролетни щори на прозорците ще намалят с някои и друг градус.
naster - майстор
От битумни на керамични може да не е толкова лесно само с подмяна. По проект как са: градуси наклон, сечение на ребра, столици. Най вече много вата и засенчване на прозорците или стъклопакети с високоенергийно стъкло ще спаси положението, но от толкова детайли, толкова идеи
Jacomo - специалист
Може и да е по-евтино да сложиш климатик...
ср май 13, 2020 9:48 pmJacomo написа:
Може и да е по-евтино да сложиш климатик...
Има климатик висок клас, но трябва да работи постоянно, а ми се иска поне да не е по цяла нощ, а като се нагреят и стените и покрива излъчват топлина горе долу до 3-4 през нощта са топли на допир.
Ще разгледам плановете да отговоря по подробно относно покрива, че не съм запозната с толкова подробности.
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Ако имаш запад - изолирай го!
Къща и жега не ми се върже!
Живея в къща и почти не се налага климатика да се пуска.
Пускам щото има, не че трябва. Пък и аз не държа на жега и рядко го пускам на охлаждане.
sian - специалист
Вместо керемиди покривни термопанели.
preslav - майстор
При нас покривът се напичаше когато беше с керамични керемиди, които бяха лепени с кал и плява. Новите керемиди са метални, но тайната на НЕнапичането е в това, че са на двойна летвена скара - така се редят сега и керамичните керемиди, но покривната конструкция може да не е сметната за носенето на такъв товар.
Една нестандартна, но много евтина идея е да се сложи капково на билото на покрива - стичащата се вода се изпарява и с това отнема температурата. При повече желание може да се направи така, че водата стичаща се по покрива да е една и съща т.е. да се върти от циркулационна помпИЧКА и да се долива само изпареното количство. Мисля, че има и готови такива системи, но нямам идея кави са цените, нито как се наричат системите - виждал съм ги по тентите на някои капанчета.
шоп - майстор
чет май 14, 2020 6:36 ampreslav написа:

Една нестандартна, но много евтина идея е да се сложи капково на билото на покрива
Нестандартна е за Бг.
Руснаците си я използват не само за охлаждане ами за да си затоплят водата за басейни, за поливане и т.н.
Разбира се мащаба е по-голям и водата е в по-голямо количество, събира се от олуците и се филтрира. Може с топлообменник, може и без.
kozl - майстор
чет май 14, 2020 6:36 ampreslav написа:
При нас покривът се напичаше когато беше с керамични керемиди, които бяха лепени с кал и плява. Новите керемиди са метални, но тайната на НЕнапичането е в това, че са на двойна летвена скара - така се редят сега и керамичните керемиди,
Сиреч тайната е във вентилацията на керемидите :?
Че точно сега гледам проект на затворен покрив с битумни шиндли, без никаква вентилация :?
preslav - майстор
чет май 14, 2020 8:26 amkozl написа:
чет май 14, 2020 6:36 ampreslav написа:
При нас покривът се напичаше когато беше с керамични керемиди, които бяха лепени с кал и плява. Новите керемиди са метални, но тайната на НЕнапичането е в това, че са на двойна летвена скара - така се редят сега и керамичните керемиди,
Сиреч тайната е във вентилацията на керемидите :?
Че точно сега гледам проект на затворен покрив с битумни шиндли, без никаква вентилация :?
Точно, или поне според мен в това е тайната - когато керемидите се "напекат" въздухът под тях започва да се движи по всемирните правила на конвекцията, а от където и да го погледнеш, всяко охлаждане се дължи на потока въздух, е не всяко, но в общия случай. То някъде имаше тема за шиндли върху летвена скара щото ако не се охлаждали битумните недоразумения щяла да падне гаранцията.
  • 1
  • 2

Тема "Справяне с жега в къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: