Всичко за дърводелството
Руди - майстор
Минималният наклон на по-разпространените метални керемиди
е 14 градуса или около 25%. При отвор 5 метра със стените или
2,50 м всеки скат прави около 65 см денивелация.
Ако в края е 2,20 при билото е минимум 2,85.

Покривът на съседа ви е сравнително просто и неефективно
изпълнение, при което главните греди - хоризонталните долу
трябва да понесат целия товар от покрива през поповете.
За сметка на простотата, трябва доста по-голяма главна греда.
bobinesta - помощник
чет май 14, 2020 2:51 pmшоп написа:
чет май 14, 2020 1:49 pmbobinesta написа:
Спрях се на тези 2 варианта от снимките понеже видях на един комшия навеса(този на снимката) и не ми харесва как е провиснал.
Опасявам се, че и Вашия ще провисне. От снимката се вижда, че сте икономисали от дървения. Предполагам 10х10см сте сложили засега.

Да, гредите са 10х10.Мислех, че са достатъчни, понеже са подпрени на всеки 2.00метра, но вече е свършено. Кажете за ребра какви греди ще са подходящи. По-принцип тъмния покрив от първия ми пост ми допада повече, но PIP каза, че другия вариянт е по-здрав. Ако го направя билото със слепени греди 6х12 или дъски 4х15 ще стане ли здраво.
Руди - майстор
чет май 14, 2020 3:55 pmbobinesta написа:
Ако го направя билото със слепени греди 6х12 или дъски 4х15 ще стане ли здраво.
Мисли си за нещо като слепена греда 14/20 или три талпи 5х20, слепени и
снадени с винтове (и/или болтове), разполжени вертикално |||
BLUEPUPIL - майстор
Ако към второто предложение на Руди добавиш и шина става сандвич греда! :rock:



Прикачен файл:
56.jpg
56.jpg (65.5 KиБ) Видяна 2119 пъти



Alleluia! :prayer:
BLUEPUPIL - майстор
Аз лично бих заменил шината със стройното двойно „Т“ наречено IPE.


Прикачен файл:
57.jpg
57.jpg (49.74 KиБ) Видяна 2117 пъти
PIP - майстор
чет май 14, 2020 3:55 pmbobinesta написа:
чет май 14, 2020 2:51 pmшоп написа:
чет май 14, 2020 1:49 pmbobinesta написа:
Спрях се на тези 2 варианта от снимките понеже видях на един комшия навеса(този на снимката) и не ми харесва как е провиснал.
Опасявам се, че и Вашия ще провисне. От снимката се вижда, че сте икономисали от дървения. Предполагам 10х10см сте сложили засега.

Да, гредите са 10х10.Мислех, че са достатъчни, понеже са подпрени на всеки 2.00метра, но вече е свършено. Кажете за ребра какви греди ще са подходящи. По-принцип тъмния покрив от първия ми пост ми допада повече, но PIP каза, че другия вариянт е по-здрав. Ако го направя билото със слепени греди 6х12 или дъски 4х15 ще стане ли здраво.
Относно носещата конструкция не е късно да я усилиш и според мен е наложително поне да сложиш по още една колона между тия дето имаш и още една до тия на входа, които да носят още една столица над вратата. За съжаление здраво и евтино е трудно да се постигне. Ако искаш да минеш с по-тънки ребра и било ще трябва да увеличиш наклона доста, но тия дъски 6х12 или 4х15 за носещо било са несериозни, ако нямаш попове. Може да свършат работа само с много голям наклон и клещи. На моя гараж за да избегна попове по средата билото е 9м х 70х25см стоманбетонна геда и ребрата са 8х16см.
шоп - майстор
чет май 14, 2020 3:55 pmbobinesta написа:
Да, гредите са 10х10.Мислех, че са достатъчни, понеже са подпрени на всеки 2.00метра, но вече е свършено.
Сигурни ли сте, че са подпряни през 2м?
От към оградата според мен премостяването е около и над 3 метра.
Нищо не е свършено. Бутнете всичко и сложете сериозни греди, а не клечки за зъби. Иначе рискувате не само провисване ами при силен снеговалеж или вятър всичко да рухне или отлети.
BLUEPUPIL - майстор
Размери:
480х650см;
Сачаци 50 и 35см;
Размери със сачаците:
550х750см;
Височина:
До долната повърхност на ребрата 260 и 320см; Наклон 25%;

Натоварване върху покрива:
Дървения- собствено тегло-35 кг/м2;
Керемиди-45 кг/м2;
Сняг-150 кг/м2;
Вятър-30 кг/м2;

Ребра:
L=240см;
Провисване L/200; 240/200=1.2см;
Ребра 6х10 дават провисване 1.12см- O.K;
Разстояние между ребрата:
Светло- ~51см;
Осево- ~57см;

Билна столица:
Състои се от 2бр. ГВ „П“ профили UPE160 или UPN160; между тях има 2бр. дървени греди 8х8, поставени една над друга; Долните и горните фланшове на „П“ гредите са привързани с шина 80х6 през около 1м, хваната с болтове или лека заварка;

Допускаме, че стеничките, вдигнати на 60-70см от двете грани на входа, успяват да елиминират нуждата от паянти;

Билната столица няма специални крепежи между дървените и стоманените греди, единствено на двете чела, шините се заместват с винкели, да ограничат излизането напред на дървените греди;
Няма сложни връзки и няма проблем с температурното линейно разширение;

Връзката стоманена билна столица и ст. бетонна колона, вече сме я разглеждали;

По отношение на температурното линейно разширение на стоманените греди, за 650см то е 5мм; Което спокойно може да бъде поето от колоните.



Прикачен файл:
1.jpg
1.jpg (28.57 KиБ) Видяна 2025 пъти
Прикачен файл:
PB.jpg
Последна промяна от BLUEPUPIL на нед май 17, 2020 4:01 am, променено общо 2 пъти.
PIP - майстор
Аз не съм конструктор, за това не смея да давам размери, но от моя опит това дето си предложил е абсурдно за гаража, който той прави.
BLUEPUPIL - майстор
съб май 16, 2020 11:55 pmPIP написа:
Аз не съм конструктор, за това не смея да давам размери, но от моя опит това дето си предложил е абсурдно за гаража, който той прави.
Забележката е основателна, сгрешените числа са оправени!

Тема "Двускатен покрив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: