Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Rumen89 - специалист
Този сезон го приключих с 400 чувала слънчогледови пелети слънчоглед. Къщата е 240 кв.м с изолация 5 см. неопор. Подъжам температура на всякъде между 22-23 градуса.
Christo - майстор
Цяла пролет ходя по работа в Казанлък, та минавам покрай Трон. На сайта им има една снимка от портала на фирмата. Виждат се едни огромни камари от трупи. На тяхно място сега има също така огромна купчина от талаш и кори, започнали да гният, защото са на открито. Чак се чудя как от тоя боклук стават въобще някакви пелети. Даже не се притесняват да стои цялата тази мизерия на видно място. Поне да я бяха скрили някъде по-навътре.
Стефан77 - специалист
Стават 2 сезона съм ги ползвал и не съм имал никакви ядове за предстоящия пак съм заредил от тях.
filmatoplo - майстор
Ако трябва да бъда точен -фабриката прави сандъци за боеприпаси ,и от отпадната дървесина прави пелети ,не че приоритета и са пелетите .Няма лошо ,важното е да са качествени ,тази зима имаше разлика в партидите ,колко % е разликата ако от 5 секунди се наложи да променя подаването на 9 секунди за да може да вдига нужната температура инсталацията .
morfei1 - специалист
Напълно нормално да се правят от отпадна дървесина. То има ли такива къде мелят готови трупи на прах за да правят пелети, тва ще по-странното? Ако има, каква ще им е цената?

Производството на пелети обикновено е допълнителна дейност на фирми, които се занимават с дървообработване под всякаква форма. Хем не се чудят кво да си правят отпадъка, хем изкарват някой лев, да покрият разходи или да са конкурентни с цената продукта на основната им дейност.
LazarGanev - "Велик майстор"
Това, че се правели от отпадъци са "Приказки от хиляда и една нощ". Много малък процен от пелетите се правят от отпадъци от мебелното производство. Да не говорим, че всички декларират, че не влагат кора, а я белят предварително :-D
Christo - майстор
съб май 16, 2020 5:55 pmmorfei1 написа:
Напълно нормално да се правят от отпадна дървесина. То има ли такива къде мелят готови трупи на прах за да правят пелети, тва ще по-странното? Ако има, каква ще им е цената?

Производството на пелети обикновено е допълнителна дейност на фирми, които се занимават с дървообработване под всякаква форма. Хем не се чудят кво да си правят отпадъка, хем изкарват някой лев, да покрият разходи или да са конкурентни с цената продукта на основната им дейност.
Ами може да ти изглежда странно, има такива, които купуват дърва като за огрев и от тях правят пелети. Знам поне три такива фирми. Говорим за трупи по метър дължина и до около 20см диаметър. Не знам на какви пари ги вземат. Мисля си, че едва ли пазаруват на цени на дребно, като за граждани. В Троян в момента такива букови/дъбови сурови, току що добити и докарани на адрес, струват около 70 лева кубика. Пелетите, пак докарани на адрес и стоварени - 360 лева за тон. Поддържам електрониката на пелетна инсталация в мебелна фирма. Материалът е стърготини от обработка на детайли, които са предварително набичени на грубо и после изсушени. Всичко се съхранява на сухо в закрити помещения. Талашът не съдържа никаква кора, и не е мокър, защото веднага след като се произвде, по въздуховоди заминава за пелетиращата машина. Пелетите са с постоянно добро качество. Нищо не се мели и изсушава, защото няма нужда. По-едрите отпадъци ги продават за подпалки. Явно им е по-изгодно да си спестят няколко десетки киловата на час от мелещи машини. Но пък и цената на суровината е като за първокачествен материал. Който производител купува от разни дъскорезници талаш и капаци, които са 50% кора, (от която идва голямото пепелно съдържание), държи ги на къра, под открито небе, защото няма склад, произвежда пелети с "някакво" качество, въпреки че, на всички чували пише, че са "фърст и бест" Пък ние с вас, плащаме сметката.
morfei1 - специалист
...и фирмата на която поддържаш електрониката и която произвежда пелети по всички стандарти на какви пари ги продава?
nelim - специалист
Абе Юни месец ако припалим вечер камината, за новия сезон ли да броим разхода или за стария? :D
Димитър Димов - специалист
ср юни 10, 2020 7:54 pmnelim написа:
Абе Юни месец ако припалим вечер камината, за новия сезон ли да броим разхода или за стария? :D
Стария,все пак не е изминала 1/2 от годината.

Тема "Разход на пелети!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: