Всичко за дърводелството
schuldiner - майстор
чет май 14, 2020 1:49 pmbobinesta написа:
... видях на един комшия навеса(този на снимката) и не ми харесва как е провиснал.
Ако не беше провиснал, нямаше да изглежда никак зле. Не мога да се начудя, как все още има хора, дето си мислят, че единична греда на тези размери ще издържи! Че тя и от собствената си тежест ще провисне, без покрива отгоре й.
Решението е триъгълни ферми. Ако са прилежно изпълнени, няма да се вписват по-лошо от стоманена греда, например.

Въпрос към Блу:
Какво се променя, ако съставната греда не е по билото, а са две напречни и върху тях стъпват поповете? Т.е. вместо една 7,50 да са две по 4,80 м.
BLUEPUPIL - майстор
Какви да са, големи и дървени или елегантни и стоманени?
schuldiner - майстор
Сандвич, стоманени с дърво.
BLUEPUPIL - майстор
Попа под билната столица
се намира в средата на въпросната греда;
650/3 ~217см;
L=480см;

2бр. UPE120 или UPN120;

Кутия RHS:
1бр. 180х90х5 или 200х100х4;

Дървена греда:
За L/300
480/300=1.6см:
1бр. 20х24 или 2бр. една до друга с два попа 18х20.
За L/360
480/360=1.33см:
Ще трябва попа в средата да се махне и да се пуснат от билната столица 2бр. наклонени попа, които да разделят гредата на три равни части:
480/3 =160см;


Някой ако има „по-тънки“ и „по-леки“ дървени предложения да ги дава тук, че авторитета на дървените греди, които не са лепени е сериозно разклатен.
schuldiner - майстор
Аз за IPE-гредата питах, сандвич с 8х16 /или две 8х8 една над друга/. Дървените греди могат ли да са снадени по дължина, че нещо ме съмнява да има готови по 7,5 м. Отделно трудности по транспорт, монтаж... Не е ли за предпочитане този сандвич да е две по 4,8 м на късата страна, а и готови дървени 8х16 на 5 м се намират по-лесно.

ПП В заданието главните греди не се отхвърлят, въпросът е как да работят без да са ферми.
BLUEPUPIL - майстор
пон май 18, 2020 5:31 pmschuldiner написа:
Аз за IPE-гредата питах, сандвич с 8х16 /или две 8х8 една над друга/. Дървените греди могат ли да са снадени по дължина, че нещо ме съмнява да има готови по 7,5 м. Отделно трудности по транспорт, монтаж... Не е ли за предпочитане този сандвич да е две по 4,8 м на късата страна, а и готови дървени 8х16 на 5 м се намират по-лесно.

ПП В заданието главните греди не се отхвърлят, въпросът е как да работят без да са ферми.

Доколкото разбрах ме попита за сандвич на късата страна 4.8м;
Ако е така съм предложил 2бр. през 217см;
Тези 2бр. се състоят от по 2бр. UPN120 или UPЕ120,
конфигурацията е като тази на чертежа;
Дървената греда/греди в средата може да е всякаква,
тя не влиза в сметката и е там само за да има за какво да се хване попа с „дървена“ връзка; Шините са през един метър и не е нужно да се слага дървена греда 5м, може да се мине с парчета, включително и талпи 2бр. по 4см.

IPE не съм дал защото то е неикономично при подобен тип неукрепени горни фланшове, HEA би свършило работа.
Руди - майстор
Ако трябва да излезем от простотата на простите греди,
мога да предложа малко по-сложно дървено решение,
примерно с 4 броя ето такива ферми (в осите с колоните).
Горен пояс 14/10, долен пояс - двуделен 2х5/10, диагонали 10/10.
Столиците са 14/10, а ребрата 10/8 през 52 см.
Прикачен файл:
df2.JPG
df2.JPG (104.19 KиБ) Видяна 1379 пъти
BLUEPUPIL - майстор
Връзката между горния и долния пояс над колоната, трябва да е добре направена, иначе би се компрометирала идеята;

Бих заложил на шини, тъй като обаче поясите са в различни равнини, не съм много сигурен, дали на практика това е лесно изпълнимо.
Руди - майстор
вт май 19, 2020 12:41 amBLUEPUPIL написа:
Връзката между горния и долния пояс над колоната, трябва да е добре направена...
Прав си, цялата идея се крепи на тази връзка.
Три болта, като между елементите се нанизват назъбени
шайби плюс достатъчно винтове наоколо:
Прикачен файл:
df2-det1.JPG
df2-det1.JPG (15.37 KиБ) Видяна 1323 пъти
Прикачен файл:
df2-det13.JPG
df2-det13.JPG (16.84 KиБ) Видяна 1323 пъти
naster - майстор
Тъй като е пуснал вече хоризонтали по периметъра, и аз предложих ферми, още в началото на темата. Дори по-нагъсто, според мен фермите могат да заменят ребрата, а защо не и столицата. Проблемът, доколкото разбрах е, че няма достатъчно светла височина вътре, ако се изпълнят така фермите.

Тема "Двускатен покрив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: