• 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 29
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
BLUEPUPIL - майстор
Къщата няма стъпала, което е хитово в момента, дотук добре;

Подхода обаче е погрешен:

1..Поставяйки гаража близо до входа на парцела се елиминира възможността да може да бъде повдигнат повече от терена.

2..Кота цокъл на къщата, трябва да се стремиш да я повдигнеш, колкото е възможно повече в рамките на безстъпалният достъп.

3..На едно място беше писал, че искаш да икономисаш от основи, което явно се отразява негативно на представения идеен замисъл.

Ето го и моето окончателно предложение, което вече ми е неудобно да повтарям:

Най-важното нещо е да се застраховаш с-щу водата, подпочвената и прииждащата.
Най-доброто и изпитано средство е да насипеш парцела, колкото е възможно повече, като се спази идеята за влизане в къщата без стъпала.

За целта може да се направи следното:

1..Местоположението на входа на парцела се запазва;

2..Гаража се отделя от къщата и отива в ъгъла, там където е WC шахтата;
Искаш голям гараж-O.K;
6x10м, като 6-те метра са от изток към улицата;
32-6=22м за алея х 4% наклон, това прави възможни 0.9м повдигане; ако пред гаража оставиш равна част от порядъка на 7м, 22-7=15х4%=0.6м над нивото на портите;

3..След като гаража го няма къщата се приближава до северната ограда и пред южната веранда остава повече морава.

Къщата в посока с-ю е 12м и ако оставиш до улицата (с цел безопасност) още 3м (15х4%=60), пак ще можеш да я повдигнеш с 0.6м. И ще влизаш отново от юг без стъпала.

Казано с думи прости повдигаш пода на гаража и на къщата на 0.6м над нивото на входа към парцела.

Пожелавам ти:
Успех с градежа;
Летните жеги в Хаскьой да са по-поносими;
Подпочвените води да не покачват нивото си;
Прииждащите дъждовни води да са по-възпитани;
Бирата да е добре изстудена!
:partyman: :drinkers:
nikolov333 - майстор
Мерси за пожеланията, но очаквах и предложения за избор на технология за основите без да разместваме къщата.. :)

Ясно е, че и с ивични и с рандбалки става или с предложената комбинация от двата, но в конкретната ситуация кой вид е по-добрия избор от трите.. :?:

Ето видео по темата за къщи на склонове на един Украински конструктор, който гледам от повече от година и това в клипа е моята ситуация с разликата, че естествния наклон на склона при мен е около метър макс..

Прикачен файл:
received_181580199718333.jpeg
received_181580199718333.jpeg (89.37 KиБ) Видяна 1826 пъти


Ето го и терена преди моделирането. Със зелено е отнеманото отгоре, а в червено е насипа и подпорната стена.. Разположението на къщата и гаража с в синьо и жълто. Тоест в общи линии много малка част от основите ще са в насипа.. Основната част остава на здраво. В изкопа за горната ограда се виждат слоевете глинеста почва на 50 см дълбочина, като те реално сега са на нула след отнемането на плодородния слой при занижаване на терена.. При дъждовете миналата година водата минаваше през най ниската точка до дерето и реално дори без да насипвам не би стигнала до мястото на къщата и гаража..

Прикачен файл:
Nivo.jpg
Прикачен файл:
Nakloni.jpg
Прикачен файл:
nasip.jpg
Прикачен файл:
Ograda-Osnova.jpg

Пак ще повторя, че нямам никакви притеснения за горните 2/3-ти по дължината на парцела.. Насипа е 1м само в долната 1/3-та до дерето и има дренаж под нивото на старата му кота където почвата е изключително здрава и най-важното суха!

С две думи ще копая до здраво и багера ще покаже.. :lol:

Снимки след два месеца.. :-D

theagent - специалист
ср май 13, 2020 1:55 amnikolov333 написа:
...
Ето го и терена преди моделирането. ...
E това си е направо равен терен. :yawinkle:

Къща на склон ...

Изображение
nikolov333 - майстор
Именно и точно така си го представям и аз в моя случай, но нали в земетръсни региони основите трябвало да са в едно ниво..?
theagent - специалист
нед май 17, 2020 10:41 amnikolov333 написа:
... нали в земетръсни региони основите трябвало да са в едно ниво..?
След като конструктор го прави и проектът се одобрява, сигурно има варианти

Изображение

Изображение



Изображение

Изображение
nikolov333 - майстор
И аз така мисля, но блу-то ме плаши с най-черния.. :partyman:
nikolov333 - майстор
Все пак не издържах и копнах 1.5м на източния ъгъл на верандата, където беше най-ниското ниво преди насипа и всичко е както очаквах.. На 1,5м от кота нула на къщата излиза глината, а към 1.7-2м ще е здравото мисля. Водих геолог да го види и той също не очаква изненади, ако не се спукат някакви тръби в периметъра на фундамента, така че конструктора ще смята с 2кг/см2 за ивични основи по периметъра на къщата + две-три стъпки вътрешно за стените, с подова плоча и таванна плоча..

Прикачен файл

2020-05-26_10-53-45.jpg

Прикачен файл

2020-05-26_10-53-46.jpg

Прикачен файл

2020-05-26_10-53-44.jpg

Прикачен файл

2020-05-26_10-53-42.jpg

Прикачен файл

2020-05-26_10-53-41.jpg
  • 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 29

Тема "Въпроси за статута и строежа..овреме!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: