Най - вълнуващия въпрос зимно време.
mrdds - специалист
Здравейте,
Лутам се в търсене на решение за един проблем, който според търсачката е често срещан- конденз под спалнята.
Имаме голяма поръчкова спалня с повдигащ механизъм и голяма ракла под матрака, събираща половината сезонна покъщнина.
Проблемът ни е че зимата кухината остава студена и климатика не може да затопли въздуха под матрака, в следствие на което се появява конденз и мухъл по дрехите и матрака, които са отдолу.
Мисля си за някакво решение за подово отопление вътре в тази кухина, което да позатопля малко въздуха отдолу. Тъй като всички мебели са сглобявани в стаята е невъзможно изкарването им, вдигане на паркета и нареждане на каквото и да било.
Моля за вашите съвети!
Чета за някакви нагревателни рогозки, ИЧ ленти с термостат и нагревателни кабели, но не мога да разбера удачни и безопасни ли са тези неща.
Апартамента е изолиран, отопляваме целодневно с климатици , всички стаи са отворени и се проветрява често, но под нас е необитавано и съответно подът ни е студен, макара да има 1см изолация под паркета.
ESPACE - майстор
Вентилиращи отвори с подходящи декоративни решетки?
mrdds - специалист
Има 2 решетки от двете страни фабрично, не помагат. Решетките са 20х5см.
Слагал съм термометър вътре под матрака има около 10 градуса разлика със стайния термометър.
gandonov - специалист
ср май 20, 2020 12:26 pmmrdds написа:
Има 2 решетки от двете страни фабрично, не помагат. Решетките са 20х5см....
Проблемът е, че няма естествена вентилация!

Сложи един вентилатор от компютър на вентилационната решетка и го свържи към USB захранване.
Ще го включваш за час на ден. Това трябва да е достатъчно и да прави добра вентилация под спалнята.
"Повдигната спалня". Всичко околовръст да се направи на вентилационна решетка.
gandonov - специалист
Идеята за "повдигане" на спалнята ми допада.
Предполагам раклата под матрака има дъно. Ако е с дъно, то сложи няколко дървени трупчета под спалнята така, че да се вдигне с 4-5см. Надявам се да е достатъчно за есествена циркулация на въздуха.

А идеята ти за подгряване с нагряващ кабел или подобни не ми звучи добре.
Предполагам раклата е пълна с багаж и подобен нагревател ще топли предимно около него.
т.е. без да осигуриш топлообмен (разбирай вентилация) ефектът ще е минимален. Отново ще имаш студени зони и конденз.
Иначе кабелът (аз имам опит само с такъв) е сравнително безопасен. Максималната му температура е 60 градуса. Ще трябва да го включвеш за по час на ден.

Казано накратко - опитай с повдигане на спалнята или с друг прост метод за вентилиране под нея.
transportna - специалист
Привет! Имах същият проблем, понеже съм на втори етаж в къща, а долният етаж е неотопляем. Докато се усетя и аз се "запознах" с мухъла по спалнята отдолу. Единственото правилно решение е повдигането на спалнята. Аз го направих с ъглови крачета купени от фирма за мебелен обков. Не забравяй да сложиш и по средата за по голяма опора. Другото което ме посъветваха е таблата на спалнята да не е допряна на стената и да има отстояние от нея поне 5 см. Ефекта е голям. Успех!

Тема "Подово отопление под спалня" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: