Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
maddoktor - специалист
чет апр 30, 2020 9:44 amАБВ потребител написа:
чет апр 30, 2020 6:29 ammaddoktor написа:
МНого съм ти благодарен .
Ще почерпиш на някоя чужда сватба :)
Може и на моята свадба - ама булка ми трябва :)

А сега по-същество
Имам запитване дали съм схванал правилно схемата . Управляващият трансформатор който генерира импулси за крайните транзистори се навива на феритен пръстен . Там има 6 проводника - всеки има 35 навивки . Трябва ли да ги усуча като литцендрат и така да постигна 35 навивки . или да са една до друга Бифилярно навивка ?
nikolaytatarov - специалист
Имам запитване дали съм схванал правилно схемата . Управляващият трансформатор който генерира импулси за крайните транзистори се навива на феритен пръстен . Там има 6 проводника - всеки има 35 навивки . Трябва ли да ги усуча като литцендрат и така да постигна 35 навивки . или да са една до друга Бифилярно навивка ?
[/quote]

Здравей, става и по двата начина, важното е да спазиш начало/край на намотките.
АБВ потребител - специалист
пет май 01, 2020 9:10 ammaddoktor написа:
чет апр 30, 2020 9:44 amАБВ потребител написа:
чет апр 30, 2020 6:29 ammaddoktor написа:
МНого съм ти благодарен .
Ще почерпиш на някоя чужда сватба :)
Може и на моята свадба - ама булка ми трябва :)

А сега по-същество
Имам запитване дали съм схванал правилно схемата . Управляващият трансформатор който генерира импулси за крайните транзистори се навива на феритен пръстен . Там има 6 проводника - всеки има 35 навивки . Трябва ли да ги усуча като литцендрат и така да постигна 35 навивки . или да са една до друга Бифилярно навивка ?
Колега, пуш-пул схема за управление е най-лошия вариант. По лесния начин е с интегрален драйвер,примерно IR 2110.Става и с трансформатор, но е по трудно, и може да изгориш някой и друг транзистор. Няколко страници назад точно за това писахме.Когато се разсейва капацитета от гейта на транзистора през индуктивност, се получават осцилаций от образувалия се трептящ кръг и понякога може да повредат транзистора, и трябва да се предвидят някой неща за защита, затова се усложняват работите при индуктивните драйвери. Ти си знаеш но ти препоръчвам да го направиш с интегрален драйвер. :) А колкото до булка, дал Господ, ама иска и здрава ръкохватка. :) Ако не, комшийте ще помагат.Жените са като пчелите,където е най- сладък прашеца , там кацат.
maddoktor - специалист
Освен каптонова лента за изолация между слоевете намотки - каква друга изолация използвате .
АБВ потребител - специалист
вт май 05, 2020 7:21 pmmaddoktor написа:
Освен каптонова лента за изолация между слоевете намотки - каква друга изолация използвате .
Памучен чаршаф натопен с безир :-D Аз не използвам каптонена лента. Както ти е макаричката, навивам един слой тънка памучна лента, след това първичната намотка,намазвам със смола,след това картон 0,3мм ,който издържа на температура. След това вторична намотка, пристягам пак с памучна лента, пак намазвам със смола, и така. :)
дяли - помощник
Колега maddoktor, по добре е проводниците да са усукани. Да се използва проводник МГТФ. Феритният пръстен да е с изискуемите параметри.
АБВ потребител - специалист
Какви глупости могат да се напишат от някой производители на зав. техника , за да се привлече някой друг клиент, просто не е истина. :) Дали са наясно, че във всяка технология има плюсове и минуси, просто така е устроен света. Ама моето магаре е най -хубаво. :-D Те тогава Линкълн, Есаб и дугите нямаше да правят изобщо инвертори.



С натрупването на опит в експлоатацията на заваръчни инвертори, започнаха да се проявяват и техни слаби страни. Основни недостатъци на инверторните заваръчни източници са тяхната надеждност и ниска ремонтопригодност. Евентуалният ремонт същевременно е и неприлично скъп.

Някои от причините за ниската надеждност на инверторите са :

- Много стадии на преобразуване – ток с промишлена честота 50 Hz се изправя, филтрира се, след това се преобразува в ток с висока / 50 – 100 KHz / честота и постъпва на в.ч. трансформатор. След това токът от в.ч. трансформатора още веднъж се изправя, филтрира се повторно и участва в заваръчната верига.

Всеки възел и отделен елемент в тази дълга верига има крайна стойност на конструктивна надеждност и затова общата надеждност на инверторните заваръчни източници е в пъти по-ниска от съпоставими по технически параметри решения.

- След филтрация изправеното мрежово напрежение е 310 V за монофазни и 535 V за трифазни инвертори. От там и увеличеният риск при работа в условия на запрашеност, повишена влажност и ниски температури / по висока вероятност за ел. пробив на изолацията на ел. платки и ел. монтажа вътре в източника /. А също и по голям риск за заварчика.
Като допълнение дефектът, възникнал в началото на веригата / най-често ключови транзистори /, обикновено се разпространява нататък , като първичната намотка на в.ч. трансформатора в повечето от случаите се разрушава. Това предполага появяване на същите 310 или 535 V в заваръчната верига. Този аспект съзнателно се премълчава от рекламата.

- Дългата последователна верига предполага, при въздействието на прави и обратни връзки, слаба устойчивост. Затова инверторите се чувстват неуютно при работа в нестабилна захранваща мрежа,каквато е българската, също и при работа от генератор.
Посочените проблеми рязко намаляват ако се избегне управлението на токоизточника по първичната страна, а инвертирането се извършва в заваръчната / нисковолтова / верига. – това са така наречените конвертори или чопъри.
maddoktor - специалист
Много се застоя темата :)
Насочих се и аз на тази схема с която сте отворили темата .

Вместо да изработвам импулсното захранване с топ224 имам в излишък много готови импулсни захранвания
най-мощното което имам е 20v 90w

А вентилатор (и) = ще бъдат на 220в

Ще използвам общо 4 IGBT -> ikw75n60t ще бъдат моiните ключове.
Но за драйверната част ще използвам феритен пръстен - за да я отделя галванично от силовата част.

Ще използвам е71/33/32 3c90 - и ще търся реални 150А ~ 160A .

Съвсем скоро пъплейки започвам да проектирам платката

Вашите схеми сте ги тествали с различни стойностти на филтровият капацитет на входа . С какви числа сте доволни
АБВ потребител - специалист
пон май 18, 2020 5:28 pmmaddoktor написа:
Много се застоя темата :)
Насочих се и аз на тази схема с която сте отворили темата .

Вместо да изработвам импулсното захранване с топ224 имам в излишък много готови импулсни захранвания
най-мощното което имам е 20v 90w

А вентилатор (и) = ще бъдат на 220в

Ще използвам общо 4 IGBT -> ikw75n60t ще бъдат моiните ключове.
Но за драйверната част ще използвам феритен пръстен - за да я отделя галванично от силовата част.

Ще използвам е71/33/32 3c90 - и ще търся реални 150А ~ 160A .

Съвсем скоро пъплейки започвам да проектирам платката

Вашите схеми сте ги тествали с различни стойностти на филтровият капацитет на входа . С какви числа сте доволни
10-15w са достатъчни, важно е напрежението да е същото. И защо 4 транзистора??? За този ток 2 са достатъчни, 4 ще искат повече ток, монтаж. Оригиналната схема е на Негуляев. Този руснак е добавил някой неща просто и сега , Бармалейската схема, та Бармалейската схема. Там той е дава с 1500мф на входа. Колега , не я променяй много схемата , защото ще си създадеш доста проблеми. Това ти го казвам от опит :) И аз похвърчах ,похвърчах , па после кацнах на земята :-D
пон май 18, 2020 5:28 pmmaddoktor написа:

Вашите схеми сте ги тествали с различни стойностти на филтровият капацитет на входа . С какви числа сте доволни
Здравей, колега maddoktor,
Този капацитет как се изчислява го пише в дебелите книги. Но, те бяха развенчани в по-горните мнения. На базата на формулите в тях има едно кажи речи не писано правило - микрофарад/ват.
Примерно, ако схемата ти е за изходна мощност 1000W, с кпд на ключовия стабилизатор 80%, трябва да му осигуриш 1250W, т.е.този капацитет след изправителя е 1250uF. Тествано многократно.
ПС: ако имаш необходимите знания и опит спокойно променяй всяка схема.
Успех!

Тема "Изработка на инверторен електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: