Блажна боя, лакиране, боядисване с латекс, тапети и всичко полезно за вашия дом или предстоящ ремонт. А ако търсите изпълнители, разгледайте препоръчани майстори и фирми за боядисване с латекс.
kozl - майстор
пет май 22, 2020 10:07 amEDI написа:
Боите на Хротекс са много добри, не е качеството на боята причината.
EDI не съм ги пробвал Хротексите. Скоро боядисвах с Вивехром. А преди няколко дни некъв Levis 5л, за 160 кинта и с реклама, че кафето се измива от него.
Направи ми впечатление, че Levis-а много лесно се измива от ваничката на валяка, за разлика от предишните латекси де съм ползвал. Сиреч няма добро залепване към пластмаси. Слабо му лепилото. Другия проблем ми доде от лепилото за тапети, дето го размеква Levis-а като не го изчистя навреме.

Levis-а скъп латекс, но не ми допадна :sad:
Alpha - специалист
пет май 22, 2020 11:52 amnikolov333 написа:
Много е сложна работата с шпакловките, шлайфането, грундирането и боядисването и аз имах много ядове при мен понеже трябваше да е перфектно всичко, заради лед осветлението по края на тавана, което подчертаваше и най-малките дефекти при подготовката та ставаше грозна картинка.. Накрая си ги изпипах сам, след двама "баш майстори" бояджии и основно чираците им.. Рецептата ми е с внимателни проби и спазване на технологиите след тестването, най-вече с разреждането и нанасянето на грунда и боите и само със слабо лепящото тиксо с делфинчета на ролките вътре, като първо минавам таваните, маскирам с тиксо до ръба и минавам една ръка от боята за тавана с тънка четка за рисуване само по ръба на тиксото от към стената, за да го запечата срещу "подлизване"на оцветена боя под тиксото, при боядисването на стените. Изчаквах 2-3 дни със свалянето на тиксото и където отлепи коригирахме с четката за рисуване.. :rolleyes:
Едното тиксо е "евтино", другото - Теса (до 4 дни). И двете са супер-леки masking tape. Както описах по-горе, залепени на друго място, макар и с голям натиск и неправилно отлепяне, не късат латекса.
Alpha - специалист
пет май 22, 2020 11:55 amkozl написа:
А да уточниме:
1. Зелената шпакловка зелена ли е или само кутията и зелена и вероятно Кнауф супер финиш?
2. На тиксото какво има:
- латекс :?
- грунд :? ама как ще го видите :roll:
- шпакловка :?
Най вероятно се отлепя шпакловката, която е бяла на цвят :roll:
3. Финната щпакловка в-у какво е полагана и как?
Аз си мисля, че проблема ви е свързан с т.3.
1. Майсторите ползваха Кнауф в чували - мисля, че имаше и зелен и син. Като цяло всичко е направено професионално. Фината шпакловка е гладка, и с леко жълтеникъв бял цвят (млечно - слонова кост).

2. На тиксото първо остана латекс (мислех, че е само латекс) от тавана. След което пробвах на места, където има само грунд - личи си, че къса, отлюспва, и като се разтрие на мястото на петното по пръста остава бяло - тебеширено. След грундирането стените се запечатаха, нямаше "цапане от шпакловката".

3. Фината шпакловка е върху гипсова мазилка (леко сивееща), издадена от строител.
Възможно е тук да е проблема, но по всичко изглежда, че тиксото сваля само грунда.
EDI - майстор
Като си правя ремонтите, ползвам обикновена гипсова шпакловка и нищо фино, дребно, шийт и т.н. модернизми.Едно време само с гипс и тапетно лепило пердашех, никакви грунд-ове и нищо не се отлепяше.И сега никога не ползвам грунд.А Левис-а отдавна не е това, което беше.Намалиха теглото на литър боя преди години и до там бях с тях.Коридора ми е с Левис, боядисах го през 2004-а, и скоро няма да има освежаване.Та мислата ми е, колкото по-сложно, толкова по-лесно става гаф.
kozl - майстор
пет май 22, 2020 12:27 pmAlpha написа:
3. Фината шпакловка е върху гипсова мазилка (леко сивееща), издадена от строител.
Възможно е тук да е проблема, но по всичко изглежда, че тиксото сваля само грунда.
А мазилката изчистена и грундирана ли е преди шпакловката?
Като се разреди 1/4 грунда и попие в стената и изсъхне там, как определящ, че грунда пада? Самият грунд е в такова минимално количество, че няма как да го видиш в това което се е залепило по лепенката.
Повтарям се, но според мен пада шпакловката. Грунда не е можал да проникне дълбоко и да я залепи за гипсовата мазилка
nikolov333 - майстор
+1.. според мен между шпакловката от строителя и фината на Кнауф няма добра връзка или грунда не е проникнал до нея..
nikolovvd - майстор
1. Финната шпакловка на Кнауф е в кофи със зелено оцветяване. Не съм чувал за чували, може би защото не ползвам промишлени количества.
2. Грундирам с грунд за латекс, а латекса го разреждам 5-10%, когато е препоръчано на опаковката и го полагам с валяк, повече разреждам при машинно боядисване.
3. Никога не съм разреждал латекс 1:4 или друго отношение, за да грундирам с него.
Alpha - специалист
пет май 22, 2020 2:01 pmkozl написа:
пет май 22, 2020 12:27 pmAlpha написа:
3. Фината шпакловка е върху гипсова мазилка (леко сивееща), издадена от строител.
Възможно е тук да е проблема, но по всичко изглежда, че тиксото сваля само грунда.
А мазилката изчистена и грундирана ли е преди шпакловката?
Като се разреди 1/4 грунда и попие в стената и изсъхне там, как определящ, че грунда пада? Самият грунд е в такова минимално количество, че няма как да го видиш в това което се е залепило по лепенката.
Повтарям се, но според мен пада шпакловката. Грунда не е можал да проникне дълбоко и да я залепи за гипсовата мазилка
Да, мазилката на стани и тавани беше грундирана от майсторите. И след това нанесена фината шпакловка.

Много лесно се вижда - просто отлепва петно, което става разръфано,откъснатия слой е прозрачен, но отблясъка на двете зони е различен. Другото е, че като се прокара пръст през грундираната шпакловка по ръцете не остава нищо, а там където е отлепен грунда - пръстите стават тебеширени.

Прилагам две снимки - едната със светкавица показва грундирана стена със шпакловката, която стои матова след като грунда е отпран.

На втората - ГК, от който шпакловката е вдигната от грунда.

Имаше зони, които впоследствие се коригираха с Knauf Super Finish готова смес, зелен капак. Там проблем няма на пръв поглед... Грунда не лъщи, при отлепяне на тиксо не се усеща / вижда да къса... Ще направя тест след нанасяне на латекса в такава зона какво ще стане при лепене / разлепване.

Прикачен файл

IMG_2056.JPG Снимка 02.

Прикачен файл

IMG_2055.JPG Снимка 01.
Alpha - специалист
пет май 22, 2020 2:42 pmnikolovvd написа:
1. Финната шпакловка на Кнауф е в кофи със зелено оцветяване. Не съм чувал за чували, може би защото не ползвам промишлени количества.
2. Грундирам с грунд за латекс, а латекса го разреждам 5-10%, когато е препоръчано на опаковката и го полагам с валяк, повече разреждам при машинно боядисване.
3. Никога не съм разреждал латекс 1:4 или друго отношение, за да грундирам с него.
1. 99% съм сигурен, че с това минаха, ще разбера скоро: https://bauhaus.bg/fina-gipsova-shpaklo ... ish/p/9240

2. Толкова, да - и Артекс на Хротекс го дават до 10% вода.

3. Латекс не, но грунда на Хротекс се разрежда 1:4 вода. Латекса само колкото е указано от производителя.
kozl - майстор
Изображение
Това което виждам от снимката предполагам е отлепена шпакловка от зелен гипсокартон GKI.
Защо шпакловката не е залепила за картона :?
Имам предположение, че картона е запечатан с грунда и тогава тази шпакловка остава без никаква адхезия в картона и при най-малката влага се отлепя. Това може да стане още при боядисването с валяк.


Изображение
Тука пък гланц след грундиране и отлепяне на повърхностния слой грунд+част от шпакловката може да означава - слабо проникване през шпакловката. Какви са причините :?
- Неразреден грунд
- Грунда за укрепване на шпакловки не е този за латекс, а трябва да е дълбоко проникваш грунд.
- Поради ниска влажност и висока Т, нанесеното покритие съхне бързо и няма възможност да попие дълбоко.

Да действително грешката е в грундирането.

Аз пък не ползвам изобщо грунд за латекс. А като ти видях снимките едва ли ще ползвам такъв грунд. Или ако го ползвам то ще първо дълбокопроникващия грунд и след това грунд за латекс. Т.е. първо грундирам шпакловката с дълбокопроникващ грунд и после с грунд за латекс.
Тези шпакловки са много слаби като структура, за да може да се шлайфат лесно и за това моето мнение е, че след шлайфане
трябва да се почистят и третират с дълбокопроникващ грунд.

Тема "Грунд за латекс се бели / лющи" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: