• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
nelina_london - специалист
Извинете,но не разбрах частта,в която обяснявата за грешката при отделните заземявания.Ел инсталацията и заземяването и бе изпълнено от друга фирма няколко месеца,преди монтирането на мълниезащитата,и се оказват до различни фасади на къщата.
Съпругът ми търсеше начин без кутия,и това бе вариантът който му предложиха.
Ето ,според някои от вас промяната в заземяването е в следствие на изгниващи колове или климатични условия,а според други спрямо броя на ударите с гръм..
engineer - специалист
НАРЕДБАNo 3 от 9.06.2004 г. за устройството на електрическите уредби и електропроводните линии

Чл. 157. (3) Заземителните уредби за сгради или за външни съоръжения в общия случай се обединяват със заземителните уредби за мълниезащита при втора и трета категория на мълниезащита.
. . .
Чл. 159. При необходимост от отделен независим заземител за работно заземяване на чувствително към смущения обзавеждане, например за информационни технологии, се предвиждат специални мерки за защита срещу поражения от електрически ток, изключващи едновременното допиране до части, които могат да се окажат под опасни потенциали, при дефект на изолацията.

предполагам, че колегата mironcho, както и изпълнителят ви коментират заземяване на таблото, а не на проводника "N" на мрежата. Тази особеност остана малко във въздуха.
engineer - специалист
пет май 22, 2020 8:33 pmnelina_london написа:
Ето ,според някои от вас промяната в заземяването е в следствие на изгниващи колове или климатични условия,а според други спрямо броя на ударите с гръм..
това с мълниите още не е напълно изучено. и не само тук ми и по целия свят. И тези калкулации в наредбите имат статистически и вероятностен характер. Има случаи, абе всичко е изрядно, Три лаборатории се подписват под измерванията, ама пада нещо страшно от небето, дето пада веднаж в живота, и скъпо оборудване си заминава.
mironcho - специалист
По-напред преразказах това, което е цитирал Инженера от наредбата. На едно мнение сме.

Цялата работа е малко разтеглива (в Чл. 157. (3) - думите "в общия случай") и мисля, че щом заземителите са далече по начало (на различни страни на къщата) мълниезащитата може да си остане самостоятелна.

Понякога вижданията на архитекта и желанията на собственика противоречат на правилата при инсталациите (не само ЕЛ ами често и ВиК). Както писах по рано, ако спусъка е достъпен и може да се обхване с ръка може да се счита, че имате "кутия".

Може да Ви се вижда, като малко крайно мнението ми, но мисля, че при системи за безопасност дизайна и украсата е редно да останат на последен план и всичко да се изпълни по действащите към момента регулации.
tzetz009 - специалист
:? "Общите случаи" са мислени и писани едно време , когато средно-статистическият дом не е бил пълен с телевизори с импулсно захранване , компютри , рутери , микровълнови , зарядни за телефони във всяка стая и още една камара електроника ! Към днешна дата обединяването на двете уредби е крайно нежелателно !

:partyman: :partyman: :partyman:
nelina_london - специалист
съб май 23, 2020 9:30 ammironcho написа:
Може да Ви се вижда, като малко крайно мнението ми, но мисля, че при системи за безопасност дизайна и украсата е редно да останат на последен план и всичко да се изпълни по действащите към момента регулации.
Напротив ,разумно е.
Но за да сме обективни,ще кажа че 90%от новите къщи около нас,изобщо нямат мълниезащита.Предполагам ,само документ са представили,а останалите 10% едва ли замерват през 2-3години...
Иначе, има достъп до спусъка ,участъкът в земята ще е покрит само с чакъл.
engineer - специалист
съб май 23, 2020 10:42 amtzetz009 написа:
:? "Общите случаи" са мислени и писани едно време , когато средно-статистическият дом не е бил пълен с телевизори с импулсно захранване , компютри , рутери , микровълнови , зарядни за телефони във всяка стая и още една камара електроника ! Към днешна дата обединяването на двете уредби е крайно нежелателно !
то за тия неща има също и катодни разрядници, вентилни отводи, арестори или както там им казват в разните литератури и "едно време" ги нямаше тия неща. Имаше и една тема "какво е това оранжевото в щепсела?" и тези неща работят съвместно с описаното в Тази тема. И всички се кълнат, че те защитават, но истината е, че намаляват вероятността от поражения на хора и техника. Неправилно подбраният surge arester може да стане източник на пожар дори при изрядна мълниезашита.

а "Общия случай" е от 2004г. Това брои ли се за "едно време"?
съб май 23, 2020 10:45 amnelina_london написа:
Напротив ,разумно е.
Но за да сме обективни,ще кажа че 90%от новите къщи около нас,изобщо нямат мълниезащита.Предполагам ,само документ са представили,а останалите 10% едва ли замерват през 2-3години...
Иначе, има достъп до спусъка ,участъкът в земята ще е покрит само с чакъл.
Далеч за предпочитане е както е при Вас, отколкото Никак
tzetz009 - специалист
съб май 23, 2020 5:44 pmengineer написа:
съб май 23, 2020 10:42 amtzetz009 написа:
:? "Общите случаи" .........
то за тия неща има също и катодни разрядници, вентилни отводи, арестори или както там им казват в разните литератури и "едно време" ги нямаше тия неща. Имаше и една тема "какво е това оранжевото в щепсела?" и тези неща работят съвместно с описаното в Тази тема. И всички се кълнат, че те защитават, но истината е, че намаляват вероятността от поражения на хора и техника. Неправилно подбраният surge arester може да стане източник на пожар дори при изрядна мълниезашита.

а "Общия случай" е от 2004г. Това брои ли се за "едно време"?
:? Говори ми в евро , доларес и лЪвове ! Съотношение на цена на аресторна ( трифазна)(монофазна) защита към цена на заземителен кол и цена за шина . Иска ми се да речем както го каза @mironcho да пробутам един кол повече ?!? Ти си купувача , аз съм продавача : какви пари ще дадеш и за какво ?!?

:partyman: :partyman: :partyman:
nikolov333 - майстор
Аз лично, ще комбинирам коловете и аресторните, както ми е по проект.. После застраховка и така.. :-D
engineer - специалист
съб май 23, 2020 7:51 pmtzetz009 написа:
:? Говори ми в евро , доларес и лЪвове ! Съотношение на цена на аресторна ( трифазна)(монофазна) защита към цена на заземителен кол и цена за шина . Иска ми се да речем както го каза @mironcho да пробутам един кол повече ?!? Ти си купувача , аз съм продавача : какви пари ще дадеш и за какво ?!?

:partyman: :partyman: :partyman:
ай ся ше говоря. ама задачата е логическа и с повишена трудност
Начи имам собствен енергоизточник, описан в една друга тема. Ситуацията на пръв поглед е лесна - гръмоотводи на панелите (малко по-щедри от нормалното), заземителен контур (3.6 ома), да го кръстим PE; инвертова вади фаза и нула - да ги кръстим L и N, като N е свързан с РЕ преди ДТЗ. Заземяването е общо за всичко, щото случая е горе-долу от "общите случаи".
ОБАЧЕ:
Идват енергото и учудващо прекарват мрежа в района. Докарват ми фаза и нула, да ги кръстим Le,Ne, ползват се за резервно. Свързват ме начи за под 1000 лева.
Превключва се или на едното, или на другото захранване.
Иииии . . . няма начин да свържа N със Ne, да описвам ли защо? Същевременно РЕ си е на зелено-жълтата жица перманентно, да описвам ли защо?
Ама какво става, ако ми падне гръм: Повдига се потенциала на контура, L, N, всички дивотии, които са свързани, при това едновременно. Ако в този момент съм на инвертор всичко е ОК. Обаче ако съм на резервно от енергото, между Ne и РЕ се получават свирепи потенциали, понеже Ne остава с нисък потенциал. Скъпи неща си заминават.
Какво става, ако пристигне импулс откъм енергото (мрежата е въздух) . . . пак имам кофти ситуация между Le/Ne и РЕ.

Какво става ако разделя двете заземления: Трябва да гоня <4ома за собственото РЕ и <10ома за мълниезащитата. Нищо не се променя откъм възможни пренапрежения.

Определено трябва да има арестор между Ne/Le и РЕ. И това е минималния вариант.
Да сметна ли максималния вариант?
И как да сравнявам в пари, като коловете не отменят аресторите, нито аресторите отменят коловете.
И няма какво да ти пробутват колове. В правилата има колко ома трябва да осигуриш според ситуацията. То и ситуациите не са много. Бучиш докато го постигнеш. И пръчките на покрива се смятат по определен ред. Не е каквато ти продадат.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Гръмоотвод" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: