Ако сте ремонтирали нещо в дома си. Качете тук вашите снимки. Преди - След
Здравейте,
Започнах да ремонтирам мазето. Целта е да се ползва като склад за инструменти, колела и стари вещи. Квадратурата е около 5 кв.м. Скоро ще бъде монтирана нова врата и прозорец. Стените са тухлени като една от тях е измазана с варова мазилка преди повече от 20 години а другите са без мазилка. През средата на мазето минава бетонен трегер.
До сега не съм правил ремонтни дейности сам във влажно помещение и ми трябва съвет за това какви материали да използвам за стените и за пода. Искам да измажа стените и след това да ги боядисам за да не се ронят. На пода обмислям да залепя балатум или много евтин гранитогрес за да се почиства лесно.
За момента съм се спрял на варова мазилка баумит клима уайт понеже е паропропусклива а върху нея ще боядисвам директно с боя. Препоръчайте боя.
За да се нанесе мазилката трябва ли да се грундират тухлените стени или само бетонния трегер?
За пода по-добре ли е да се използва циментова замазка вместо саморазливна тъй като става въпрос за мазе? Препоръчайте замазка.
Препоръчайте паропропусклив грунд преди мазилката
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Стените с варо-циментова мазилка, сиреч, хоросан. Боя не му трябва. Щом ще има прозорец, направи го така, че 2/3ти от годината да е поне малко отворен. За пода най-добре е твърдо покритие, но и балатум много става.
Саморазливните замазки не са баш САМО разливни, а и са за друга работа. За мазе са ненужни и неподходящи
nikolovvd - майстор
Ако има влага, то с ремонта, който описа ще вкараш още влага.
Дори да не правиш ремонт, ако отставиш някой инструмент някъде, до месец ще е покрит с ръжда.
Бих ти препоръчал по-предпазлива тактика.
Първо остави някъде влагомер, за да видиш каква е влажността на мезето.
Второ - измери влежността в коридара пред мазето, в някои блокове има отвори за вентилация и там влажността е по-ниска.
И трето помисли за отдушник с вентилатор, с който да идкарваш студения и влажен въздух от пода на мазето навън, а от прозорчето да влиза по-топъл и сух въздух отвън.
Така може и да успееш да изсусиш мазето, а ако сложиш добра врата с уплътнения ще остане сухо и през Зимата.
Следи влажността!
muhala - майстор
Минават ли тръби от отоплителната инсталация в мазето ?
Благодаря на отзовалите се!
Измерих влагата в мазето с един влагомер на парксайд: до 1.5% на пода в и пред мазето, до 2.2% на тухлите на едната стена като това е само на едно място 0.5х0.2 ниско доло от което свалих малко мазилка която беше влажна, тухлите на отсрещната стена върху която не е слагана мазилка са сухи, до 3% на мазилката на места на които е видимо влажна, във високите части е суха. В мазето съм съхранявал много метални вещи като прав ъгъл, велосипед, флакони, книги и всичко беше на дървени рафтове като до сега не съм забелязал нещо да е влажно или ръждясало. Мисля че показанията за влага са в нормата. Вратата е метална и на касата има уплътнение. Прозореца ще бъде pvc и най-вероятно ще стои отворен постоянно. Прилагам и малко снимки като ако се налага мога да направя още. [url=https://u.pcloud.link/publink/show?code ... bWWYnS0wP7]цък[\url]
дупката в пода която се вижда на снимките няма да я замазвам
nikolovvd - майстор
Ако тръбите на снимката са от отоплителната инсталация и тя работи си на кон.
Имаш идеалното мазе. :-D
Делян - специалист
Ето темата за моята маза

viewtopic.php?f=17&t=61543

При мен имаше доста влага, заради обратния наклон отвън пред блока. Намазах с хидроизолация и лента фугата и проблема изчезна.

При теб предимството е, че имаш прозорец и ще можеш да проветряваш.

Тема "Ремонт на мазе" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: