Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
bobivg - специалист
Не знам за фабрично направена машина на която нагревателя в тавата да се управлява по друга логика освен под 0градуса да работи постоянно.
Затова подобни машини в България трябва да се поставят много осъзнато спрямо региона и местните климатични условия иначе от ефекта става дефект.
Да дразнещо е да имаш постоянна консумация от 80-100W за нагреваетеля, но на дадени места е оправдано иначе имаш буца лед вместо климатик.
a_stoev - майстор
Не вярвам да няма нагревател, то гри имат на почти всички или всички модели вече. Трябва да потърсих сервизно. вътре има схема и да се види дали има нагревател. Вземи си нагревател с вграден темостат на +5*С, с 5 лв. е по-скъп, виж в ДУЕЛ. Ползва се управлението на оригиналния нагревател. Той се включва от платката само при дефрост. Ако няма, и климатика се ползва постоянно, се слага едно реле, управлявано от командата за 4-пътния вентил и се вързва на нормално затворения контакт. Така нагревателя е включен само когато не топли климатика.
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
a_stoev написа:
Не вярвам да няма нагревател, то гри имат на почти всички или всички модели вече. Трябва да потърсих сервизно. вътре има схема и да се види дали има нагревател. Вземи си нагревател с вграден темостат на +5*С, с 5 лв. е по-скъп, виж в ДУЕЛ. Ползва се управлението на оригиналния нагревател. Той се включва от платката само при дефрост. Ако няма, и климатика се ползва постоянно, се слага едно реле, управлявано от командата за 4-пътния вентил и се вързва на нормално затворения контакт. Така нагревателя е включен само когато не топли климатика.
Обикновенно не говориш глупости, но този път надмина себе си!
yanko78 - специалист
Имам 3 FH25-ци и твърдо заявявам, че не трупат лед в дъното на климатика. Когато размразява, топи питата до суха и топлата вода изтича през дупката на дъното. Проблема идва, когато е сложена “тапата” с тръбичката за отвеждане на водата. Тогава точно там замръзва и почва да трупа лед, но не до там, че перката да го достигне. Аз съм си разрешил проблема, като съм махнал коляното/тапа от дъното и под него, съм закачил за стойката олук, който отвежда водата на вън. Случвало се е при обилен снеговалеж, да натрупа на тела зад питата сняг и лед, но при мен са изведени на вън върху фасадата и нищо не ги пази (като в тераса примерно). Идеята на този реотан е именно, да стопи водата, която би замръзнала, докато изтече по маркуча от тавата. Аз не бих го модифицирал или махал, щом вече е направено. Другият вариант е, да ползвате моя метод, който е изпробван и работи. Успех!
arxd129 - специалист
съб май 23, 2020 8:38 pmbobivg написа:
Не знам за фабрично направена машина на която нагревателя в тавата да се управлява по друга логика освен под 0градуса да работи постоянно.
Затова подобни машини в България трябва да се поставят много осъзнато спрямо региона и местните климатични условия иначе от ефекта става дефект.
Да дразнещо е да имаш постоянна консумация от 80-100W за нагреваетеля, но на дадени места е оправдано иначе имаш буца лед вместо климатик.
Не разбрах много от това, което казвате:
За каква фабрично направена машина говорите? Да не би да има и самоделно направени климатици? :?

Как така нагревателят в ТАВАТА ще работи ПОСТОЯННО при температура под 0 градуса; що за прахосничество? :shock: ... Не намирам логиката, честно. То... излиза, че щом на климатика щепселът е включен в контакта и температурата е отрицателна - ще имам разход на ток 100 вата.
Излиза, че ако зимъска ще отсъствам от вкъщи около месец - трябва да изключвам климатика от щепсела? Няма ли нещо по-тарикатско :?:
30 дни х 24 часа х 100 вата = 14 лева. Да, де - 10 кинта не са много пари... ама все пак ...

Всъщност - би трябвало да има и някакво друго свързване на въпросния нагревател; да не е директно на L и N. Знам ли къде другаде??!!! :shock:
arxd129 - специалист
нед май 24, 2020 2:04 pma_stoev написа:
Не вярвам да няма нагревател, то гри имат на почти всички или всички модели вече. Трябва да потърсих сервизно. вътре има схема и да се види дали има нагревател. Вземи си нагревател с вграден темостат на +5*С, с 5 лв. е по-скъп, виж в ДУЕЛ. Ползва се управлението на оригиналния нагревател. Той се включва от платката само при дефрост. Ако няма, и климатика се ползва постоянно, се слага едно реле, управлявано от командата за 4-пътния вентил и се вързва на нормално затворения контакт. Така нагревателя е включен само когато не топли климатика.
Нищо не разбрах :?
За кое не вярвате да няма нагревател? Какъв нагревател, къде нагревател, на какво нагревател?

Нищо от тезата Ви за ВТОРИ-я нагревател не разбрах. Моля, бихте ли пояснили. Благодаря предварително.
arxd129 - специалист
нед май 24, 2020 11:37 pmyanko78 написа:
Имам 3 FH25-ци и твърдо заявявам, че не трупат лед в дъното на климатика. Когато размразява, топи питата до суха и топлата вода изтича през дупката на дъното.
Разбрах какво казвате. Странно е, че водата не замръзва по дъното на климатика - още докато се накапва върху дъното (още вътре в климатика) на климатика. Но щом казвате - надявам се че е така. Дори и при МИНУС 15 градуса - бих се радвал, ако това, което казвате е вярно.
нед май 24, 2020 11:37 pmyanko78 написа:
Аз съм си разрешил проблема, като съм махнал коляното/тапа от дъното и под него, съм закачил за стойката олук, който отвежда водата на вън.
Бихте ли споделил за каква "стойка" говорите и за какъв "олук". Благодаря Ви - предварително.
нед май 24, 2020 11:37 pmyanko78 написа:
Случвало се е при обилен снеговалеж, да натрупа на тела зад питата сняг и лед, но при мен са изведени на вън върху фасадата и нищо не ги пази (като в тераса примерно).
Моля, бихте ли споделил за какъв/каква "тел" споменавате? Моля за извинение, но ... не Ви разбрах.
нед май 24, 2020 11:37 pmyanko78 написа:
Идеята на този реотан е именно, да стопи водата, която би замръзнала, докато изтече по маркуча от тавата. Аз не бих го модифицирал или махал, щом вече е направено. Другият вариант е, да ползвате моя метод, който е изпробван и работи. Успех!
Благодаря за пожеланието Ви към мен - за успех! Успех и за Вас - във всичките Ви начинания. :)
Само да попитам: Не би ли било по-ефикасно въпросният нагревател да е монтиран НЕ в самата тава, а да е монтиран ВЪТРЕ В ТРЪБАТА. ВЪТРЕ В ТРЪБАТА, която тръба отвежда водата от тавата към водосточната тръба или към... просто надалеч от фасадата на сградата?

Още веднъж изразявам благодарност за съветите Ви.
Благопожелания! :)
bobivg - специалист
вт май 26, 2020 2:00 pmarxd129 написа:

Не разбрах много от това, което казвате:
За каква фабрично направена машина говорите? Да не би да има и самоделно направени климатици? :?

Как така нагревателят в ТАВАТА ще работи ПОСТОЯННО при температура под 0 градуса; що за прахосничество? :shock: ... Не намирам логиката, честно. То... излиза, че щом на климатика щепселът е включен в контакта и температурата е отрицателна - ще имам разход на ток 100 вата.
Излиза, че ако зимъска ще отсъствам от вкъщи около месец - трябва да изключвам климатика от щепсела? Няма ли нещо по-тарикатско :?:
30 дни х 24 часа х 100 вата = 14 лева. Да, де - 10 кинта не са много пари... ама все пак ...

Всъщност - би трябвало да има и някакво друго свързване на въпросния нагревател; да не е директно на L и N. Знам ли къде другаде??!!! :shock:
При Нордик моделите, но също и при някои други модели е заложен фабричен нагревател на дъното на климатика. На тази клип се вижда нагревателя
При изгасен климатик от копчето нагревателя не работи разбира се.
Последна промяна от bobivg на ср май 27, 2020 10:10 am, променено общо 1 път.
arxd129 - специалист
вт май 26, 2020 4:41 pmbobivg написа:
При Нордик моделите, но също и при някои други модели е заложен фабричен нагревател на дъното на климатика.
ОК!
Видях нагревателя НА ДЪНОТО на климатика. (Това, като че ли, НЕ Е нагревател ЗА дъното. А е нагревател, поставен на дъното климатика и служи за затопляне на радиатора при заскрежаване; не и е за затопляне на дъното, не и против замръзване на дъното. Нека правим разлика между затопляне на радиатора, каквото в случая /като че ли/ прави фабричномонтирания нагревател, и между нагревател, който да затопля САМОТО ДЪНО на климатика.)

Но в първия Ви пост по темата, не ставаше ли дума за нагревател В ТАВАТА?
bobivg написа:
Не знам за фабрично направена машина на която нагревателя в тавата да се управлява по друга логика освен под 0градуса да работи постоянно.
В случая ми, поставените от мен въпроси са за нагревател на/в тавата. Бихте ли споделили има ли някакво друго свързване на въпросния нагревател в/за тавата? Т.е. да не е директно свързване към L (фаза) и N (нула)?
preslav - майстор
вт май 26, 2020 11:11 pmarxd129 написа:
В случая ми, поставените от мен въпроси са за нагревател на/в тавата. Бихте ли споделили има ли някакво друго свързване на въпросния нагревател в/за тавата? Т.е. да не е директно свързване към L (фаза) и N (нула)?
Би трябвало да си свикнал вече, че във форума поставяш конкретен въпрос и получаваш отговор на въпроси, за които дори не си си помислял да задаваш. Нагревателят на Мидеата е поставен на правилното място, точно там (под питата) започва образуването на леда защото веднага след дефроста климатикът "обръща" на отопление т.е. външната пита бързо се охлажда и се създават условия неизтеклия конденз да замръзне. При теб въпросът беше за ефективността на измислен нагревател поставен в самостоятелна тава, ами не вярвам, че при екстремни температури ще се справи, а при неекстремни обстоятелства е ненужен - водата ще "избяга" бързо през широкия отвор, а дори и да замръзне ще е далеч от скъпия топлообменник на климатика. Както вече казах, при мен е достатъчно да не забравя да сваля тапите от 2 фабрични отвора в дъното на климатика - отворите са колкото да си пъхнеш три пръста едновременно.
Иначе идеи за управление на допълнителния нагревател бол, но нека не се заблуждаваме, че сме по-добри инженери от онези, които са проектирали и най-скапания климатик. Тава имам само на един климатик от общо 15-16 климатика, които наблюдавам от години - въпросната тава беше поставена само за да се отведе по-далеч конденза и да няма претенции от комшии за осрана фасада.

Тема "Нагревател с/без вана?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: