• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
iarnaudov - помощник
Здравейте,
Наскоро придобих къща, която е построена през 1960г. Къщата е с гредоред между първия и втория етаж.
Гредите като цяло ми изглеждат здрави навсякъде, с изключение на 1-2, които изглеждат с нарушена здравина, защото като ги натискам с някакво желязо много лесно се отчупват краищата. Лошото в случая е, че отгоре на гредата се държи стена (тухлена) между стаите на 2рия етаж
Снимал съм гредата, за която говоря, за да предобиете представа за какво става въпрос.
Според вас как е най-добре да се укрепи тази греда.
Предложенията, които имам до момента са следните:
1. Смяна на гредата (не виждам как ще стане при положение че отгоре се държи цяла тухлена стена)
2. Слагане на 2 греди около "болната" греда и хващането и със шпилки към тях (тук ме притеснява дали пробиването на десетки големи дупки в иначе нарушената греда няма да я отслаби още повече и да стане по-лошо)
3. Слагане на подпори (това е най-лесното решение, също така ми звучи и най-стабилно. Ако има 2 дебели греди, които да държат гредата от пода, шансът това да се срути е много малък).

Как мислите вие? Добре ли съм се насочил, кои вариант е най-удачен? Имате ли някакви други предложения?

Благодаря.

Изображение
Изображение
шоп - майстор
Ако подпорите няма да ти пречат, това е най-лесно и удачно.
BLUEPUPIL-2 - специалист
вт авг 06, 2019 8:57 amiarnaudov написа:
2. Слагане на 2 греди около "болната" греда и хващането и със шпилки към тях (тук ме притеснява дали пробиването на десетки големи дупки в иначе нарушената греда няма да я отслаби още повече и да стане по-лошо).
:idea: Няма нужда от пробиване и шпилки. 2бр. UPN 120-160, от двете страни на дървената греда, като сандвич. Долните фланшове на UPN са свързани с мост ( UPN 65х42 или 80х45), през 50см с болтове.
:arrow: Ако товара от стената е голям и се наложи да се ползват UPN-ни, по-високи от дървената греда, отдолу се попълва с дъска или талпа, а в двата края, покрай стените се пускат колони(дървени или стоманени).


Прикачен файл:
IARNAUDOV-PROJECT-FINALE.jpg


:? :shock: :rolleyes:
Последна промяна от BLUEPUPIL-2 на ср авг 07, 2019 2:28 pm, променено общо 1 път.
iarnaudov - помощник
вт авг 06, 2019 3:41 pmBLUEPUPIL-2 написа:
вт авг 06, 2019 8:57 amiarnaudov написа:
2. Слагане на 2 греди около "болната" греда и хващането и със шпилки към тях (тук ме притеснява дали пробиването на десетки големи дупки в иначе нарушената греда няма да я отслаби още повече и да стане по-лошо).
:idea: Няма нужда от пробиване и шпилки. 2бр. UPN 120-160, от двете страни на дървената греда, като сандвич. Долните фланшове на UPN са свързани с мост ( UPN 65х42 или 80х45), през 50см с болтове.
:arrow: Ако товара от стената е голям и се наложи да се ползват UPN-ни, по-високи от дървената греда, отдолу се попълва с дъска или талпа, а в двата края, покрай стените се пускат колони(дървени или стоманени).



IARNAUDOV-PROJECT.jpg



:? :shock: :rolleyes:
Много благодаря за отговора! Изглежда много добро решение!
Здравейте,
моят казус е идентичен в момента основната греда е подпряна освен в каменния зид и на още две места
бих искал да премахна колоните или поне да остане една в средата и в краищата до стените ако се наложи.
С какви размери метални профили да го изпълня?
Благодаря предварително!
Прикачен файл:
gred.png
gred.png (10.78 KиБ) Видяна 6034 пъти
BLUEPUPIL - майстор
пет май 22, 2020 7:41 pmnonda95 написа:
С какви размери метални профили да го изпълня?
Иде реч за средната греда, дето е дълга 10.6м и е подпряна на две места, освен стените?

Това под на жил. сграда ли е, което ще рече полезен товар от около 200кг/м2?

Ако се спрем на по-икономичният вариант за една средна подпора, то тя точно в средата ли ще е или по-удобно би било да се измести малко или повече от централната позиция на 10.6/2?

Друг вариант би бил (както предложи Руди) да излезем от сферата на простите греди и да се докарат 2бр. ст. греди с дължина около 11м. Тогава е възможно да се остави централен отвор от 6м и два крайни от по около 2м. Или пък да се нареже на 3 парчета, които хубаво да се съединят над колоните. Този вариант ще иска и по един диагонал през двата крайни отвора по 2м, ако ще се решава като сложна греда на 4 опори.

Трети вариант би бил среден отвор от 8м и два крайни от по около 1м.
Благодаря!

Да,жилищна сграда, това е кота нула,има жилищен етаж отгоре и тавански етаж и мазе под кота нула .
Мазето е около 30 кв.м. било е винарна,а кота нула заведение преди 1944г :partyman: между тях пак е гредоред.

Използвах услугите на проектант който огледа къщата на място,неговото мнение:
1.Плоча между мазето и кота нула.
2.Две стоманобетонни колони на по 3 метра от каменната стена.
(така са разположение поповете на покрива)
3.Да обшия старата основна греда с два UPN-а ( както беше предложил BLUEPUPIL)
като UPN-а вече стъпва на колоните и каменния зид.
За плочата и колоните вече имам проект въпросът ми е какъв размер да е UPN-а ?

чет май 28, 2020 3:06 pmBLUEPUPIL написа:
пет май 22, 2020 7:41 pmnonda95 написа:
С какви размери метални профили да го изпълня?
Иде реч за средната греда, дето е дълга 10.6м и е подпряна на две места, освен стените?

Това под на жил. сграда ли е, което ще рече полезен товар от около 200кг/м2?

Ако се спрем на по-икономичният вариант за една средна подпора, то тя точно в средата ли ще е или по-удобно би било да се измести малко или повече от централната позиция на 10.6/2?

Друг вариант би бил (както предложи Руди) да излезем от сферата на простите греди и да се докарат 2бр. ст. греди с дължина около 11м. Тогава е възможно да се остави централен отвор от 6м и два крайни от по около 2м. Или пък да се нареже на 3 парчета, които хубаво да се съединят над колоните. Този вариант ще иска и по един диагонал през двата крайни отвора по 2м, ако ще се решава като сложна греда на 4 опори.

Трети вариант би бил среден отвор от 8м и два крайни от по около 1м.
BLUEPUPIL - майстор
Само две колони ли ще има?

Как ще стъпи плочата върху
каменната зидария? :?

Колегата се дърпа да сметне
UPN-а? :wink: :yawinkle:
1.Да,две по на 3 метра реално 10.60 м/ 3 .
2.Зидът е 0.70 м.л. ще се вкопае в него съответно и трегери на дългата колона .
3.За UPN-а отговорът е колкото повече толкова
Прикачен файл:
Untitled.jpg
Untitled.jpg (32.1 KиБ) Видяна 4974 пъти
по добре.
нед яну 03, 2021 4:50 pmBLUEPUPIL написа:
Само две колони ли ще има?

Как ще стъпи плочата върху
каменната зидария? :?

Колегата се дърпа да сметне
UPN-а? :wink: :yawinkle:
BLUEPUPIL - майстор
пон яну 04, 2021 6:47 amnonda95 написа:
2. Зидът е 0.70 м.л. ще се вкопае в него съответно
и трегери на дългата колона.
Как по-точно ще стане вкопаването? :?
  • 1
  • 2

Тема "Помощ за укрепване на греди на къща." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: