• 1
  • 2
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
Здравейте,

Нов апартамент с Акт 16, стандартна степен на завършеност, шпакловка и замазка, PVC дограма, ВиК и газ до тапа.
Интересува ме кои са основните стъпки да бъде завършен в нормално състояние за живеене? Знам за някои от нещата, но самата последователност и координацията кои майстори кога идват е доста важна.

Благодаря!
naster - майстор
1. ГК, куфари, тавани, ел. преправяне и т.н.
2. Фина шпакловка - ревизия, вкл. на ГК.
3. ВиК - ревизия на изводи, нива на замазка, сифони.
4. Замазки, според избраните настилки.
5. Бани плюс плочки в коридор, кухня и т.н. Покриване с велпапе и хартиено тиксо.
6. Ревизия на чукнато по фина шпакловка. Боя/тапети.
7. Осветителни тела, ключове, контакти, розетки.
8. Паркети, ламинати.
9. Кухня/едри мебели.
10. Интериорни врати.
Последна промяна от naster на вт юни 02, 2020 9:27 am, променено общо 1 път.
nikolov333 - майстор
+1.. Само интериорните врати си е рисковано да са последни, че често стават "колизии" с отворите за тях или с "отвесираните" стени..
naster - майстор
Имаме съсипан фурнир на врата за 1000 лева, заради гардероб, който е пълен боклук.
nikolov333 - майстор
Да и това го има.. Дилемата е "Врати ор нот Врати.." Може би верния отговор е "..само каси без врати".. :-D
naster - майстор
Пак не е сгодно - касите намаляват светлите отвори, понякога критично за дадено помещение. Освен това, нали трябва да приема монтажа на вратите, а после да ги свалям и качвам пак... Пропуснах и стъпката за прозвъняване на електрото преди боядисването.
nikolov333 - майстор
Аз процедирам със сваляне.. Риска е да се удари или омаже касата тук там, но го предпочитам пред фугите и кривините покрай первазите от шпакловчици..
nikolovvd - майстор
При новото строителство, стените до рамките на вратите са с тухли четворки, т.е. има дупки.
Аз предпочитам да си избера интериорните врати, да ми ги доставят и знаейки размерите да обработя отвора на вратата с лепило и гипскартон/гипсфазер.
Така мисля ще е по-добре. Отвора за вратата ще има завършен вид. Стените ще са шпакловани и боядисани. Пода ще е готов. Ще са вкарани мебелите и ще остава само да се монтира вратата. За София през лятото се появява проблема с монтажа. Или вратите ще закъснеят, или монтажниците ще са заети, или нещо друго. Това натрупва интервали от време, които се налага да се изчакат, а когато си готов да се нанесеш, това никак не е приятно.
Ако не се обработи отвора за вратата остава пространство за ръзвъждане на всякакви гадини. От мравки, през стоножки, до хлебарки. Нанесат ли се веднъж отърване няма.
naster - майстор
ср юни 03, 2020 1:07 pmnikolovvd написа:
При новото строителство, стените до рамките на вратите са с тухли четворки, т.е. има дупки.
Цитирам, защото не разбирам конкретното твърдение: преградната зидария и зъбчетата при мен са предимно от широкоформатни блокове 12 см (има и малки изключения, но не в зоната на вратите). Ако се обработят светлите отвори, след като е взет размер не се ли рискува да не паснат нещата. Ако няма да навреди, мога да наплескам с рьофикс гипсов или варов. Иначе не бих си монтирал сам вратите/касите, особено заради рязането, или пък ако имам дефекти/претенции по качеството?
nikolovvd - майстор
ср юни 03, 2020 1:36 pmnaster написа:
преградната зидария и зъбчетата при мен са предимно от широкоформатни блокове 12 см
Мой пропуск! Мисълта ми бе за широкоизползваните тухли четворки. :-D
  • 1
  • 2

Тема "Стъпки за завършване до ключ на апартамент с Акт 16" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: