Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
naistor - специалист
Здравейте,

Въпросът ми е дали е задължително ел. техник да изпълни ел. инсталацията, да има договор с него или фирма и изобщо да се споменава, че това е квалифициран ел. инженер относно предстоящ бъдещ процес на озаконяване (то е ясно, че може да се изпълни и от всякакви "майстори")?

За грубият строеж дори искат в общината д-р с фирмата, която ще го изпълни и към нея има съответни изисквания, но не съм наясно как стои въпроса с ел/вик/овк инсталациите?

Благодаря предварително!
tzetz009 - специалист
:? И защо всеки който прави електроинсталация трябва да е електроинженер ?!?

( Преправях една електроинсталация след едни млади инженерчета от Русенският Университет . Неприятно ми е да го казвам , но е факт . Завалиите комутирали нулата с ключовете за осветление и много спорих със собственика , че това ТРЯБВА да е творение на човек в доста достолепна възраст ! )

:partyman: :partyman: :partyman:
silent - майстор
Принципно трябва всичко да се прави от хора които са квалифицирани в дадената област. И според мен правенето на ел.инсталацията не е работа за ел. инженер а за ел.техник. За това че вишето образование в частност инженерното в България е приравнено към средно специалното си има причина. Образованието е под всякаква критика.Магаре да вържеш да пасе 5г. пред технически ВУЗ ще стане инженер. Аз без да съм ел. инженер съм убеден че ще си направя инсталацията по-добре от 90% от ел. инженерите от последните няколко поколения просто нивото е потресаващо. Така че държавата първо да си оправи образованието после да въввежда подобни правила за които аз съм за, но не съм убеден че точно сега им е времето.
krasi92 - майстор
То инсталациите на последък ги правят плочкаджиите :lol: :lol: :lol: .Ако си намериш някои поне проекта да може да прочете си късметлия-това е човека.Ако е действащ електротехник то трябва да има валидно удостоверение за това.Ако не е електротехник а кофражист работата му е да прави кофражи а не инсталации
Pipo71987 - специалист
нед юни 07, 2020 12:20 pmnaistor написа:
Здравейте,

Въпросът ми е дали е задължително ел. техник да изпълни ел. инсталацията, да има договор с него или фирма и изобщо да се споменава, че това е квалифициран ел. инженер относно предстоящ бъдещ процес на озаконяване (то е ясно, че може да се изпълни и от всякакви "майстори")?

За грубият строеж дори искат в общината д-р с фирмата, която ще го изпълни и към нея има съответни изисквания, но не съм наясно как стои въпроса с ел/вик/овк инсталациите?

Благодаря предварително!
Това е при положение,че строежът е с РЗП над 100 м2 :? имам предвид за нещата които си цитирал за грубият строеж и всичките тъпотии с тоя нов закон за камарата на строителите
naistor - специалист

Това е при положение,че строежът е с РЗП над 100 м2 :? имам предвид за нещата които си цитирал за грубият строеж и всичките тъпотии с тоя нов закон за камарата на строителите
А тези тъпотии влючват ли ел. инсталацията, че не ми става ясно?

Моят строеж е над 100м2, но разрешителното ми е от преди 2г и миналата съм завършил грубият с фирма, която е регистрирана предполагам, но за ел. инсталацията имам един човечец, който ми е препоръчан, че се справя добре и мислех да го дам на него ама за узаконяването нещо не ми е ясно как ще стане?
tzetz009 - специалист
нед юни 07, 2020 8:27 pmkrasi92 написа:
..........Ако не е електротехник а кофражист работата му е да прави кофражи а не инсталации
:? Тая "камъчка" към моята "градина" ли беше изстреляна , за дето се включих с мнения в темата на Валентин от Б-с ??? И какво като съм участвал в разкрояването на кофраж с нестандартна форма ?!? Има много кофражисти , които не могат да си оползотворят възможностите на ръчния си циНкуляр ! Някоя и друга бира съм изкарвал по обектите от Сульо и Пульо !

:partyman: :partyman: :partyman:
kuger - майстор
Аз да попитам - бивш електротехник/монтьор с 5-та кв. гр. и 10 степен до като работех. Сега пенсионер, мога ли да си подменя инсталацията в селска къща законно?
И кой ще ме контролира?
Щото, ако са тия, къде са минали през ръцете ми, ми не ща. Имаше свестни и не толкова.
KingLin - майстор
нед юни 07, 2020 10:32 pmnaistor написа:
Моят строеж е над 100м2, но разрешителното ми е от преди 2г
Теб не те хваща новият закон и можеш да строиш по стопански начин. Всеки може да ти направи ел. инсталацията.
lyubohar - майстор
На мен един "доказан"електротехник бачкал в много национални обекти вече пенсионер ми прекара
кабели за вентилатор и допълнително осветление в банята.(Това преди 20г.)И беше ми
комутирал нулата в ключовете.На въпроса защо ще има постоянно фаза във фасунгите ми отговори,че било все едно.
Не му повярвах!Прост музикант съм и си оправих сам бакиите.
Така,че внимателно с тоците,че да не четем по вестниците.Гледайте в ръцете на майсторите и всичко проверявайте.
Горчив дългогодишен опит!

Тема "Задължително ли е ел. техник да изпълни ел. инсталацията?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: