Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
nikolov333 - майстор
Мисля, че изискването за фирма над 100м2 е само за грубия строеж.. ВиК и електро не са обвързани с това..
Antonii - майстор
Тук виждам селското схващане, че като е ел. инженер един човек, то трябва да може да монтира и инсталации.
Да ама не е баш така, той трябва да ги проектира съгласно нормативните документи, а монтажа се прави от квалифициран ел. техник.
Инженера не е нужно даже да е виждал кабел и крушка наживо, той трябва да работи само с документи.
А това какъв специалист ще ви прави инсталацията вкъщи си е лично ваш проблем, защото вие ще живеете там.
Руди - майстор
За издаването на къщата ми трябваше и документа по-долу.
Изискването беше да е от електротехник:
Прикачен файл:
deklar.JPG
deklar.JPG (61.96 KиБ) Видяна 1749 пъти
krasi92 - майстор
нед юни 07, 2020 10:37 pmtzetz009 написа:
нед юни 07, 2020 8:27 pmkrasi92 написа:
..........Ако не е електротехник а кофражист работата му е да прави кофражи а не инсталации
:? Тая "камъчка" към моята "градина" ли беше изстреляна , за дето се включих с мнения в темата на Валентин от Б-с ??? И какво като съм участвал в разкрояването на кофраж с нестандартна форма ?!? Има много кофражисти , които не могат да си оползотворят възможностите на ръчния си циНкуляр ! Някоя и друга бира съм изкарвал по обектите от Сульо и Пульо !

:partyman: :partyman: :partyman:
Не искам да засегна никой.Просто пример с професиите.
engineer - специалист
Задължително е. Обаче имам наблюдения, че в електротехниката трудно се отсява професионалист от аматьор. Много ентусиасти, които са научили какво е "фаза" и "нула" имат претенциите да са техници.
При инженерите е друго, не че е по темата, но понеже стана дума: Инженер, който не е държал отвертката трудно ще направи читав проект.
Също така техник, който поне малко не е запознат с действащите наредби, трудно ще изпълни зададения проект.
Най-добрият вариант е да работите с препоръчан специалист.
jekasus - майстор
engineer написа:
Най-добрият вариант е да работите с препоръчан специалист.
Тия от Енерго ги отсяваме, не стават, да си гледат дебелите жици... Трябва да се търси ел.техник на ел.инсталации, който се занима само със това.
hidrazin - майстор
пон юни 08, 2020 4:17 pmengineer написа:
Обаче имам наблюдения, че в електротехниката трудно се отсява професионалист от аматьор.
Грешни наблюдения.
Но пък за да оценяваш дали един електротехник е професионалист или аматьор, то трябва да си по-добър от него.
А това вече е проблем.
Демек няма как един профан в дадената област да дава оценки.
:partyman:
naistor - специалист
пон юни 08, 2020 11:10 amРуди написа:
За издаването на къщата ми трябваше и документа по-долу.
Изискването беше да е от електротехник:

deklar.JPG
Интересно, благодаря!
Благодаря и на всички останали за помоща!
mironcho - специалист
Някой направи ли му впечатление глупостите написани в т.н. декларация? Я го дайте този правилник за устройство на електрическите уреди да го видим?
И защо ел.техн(ическо). образование се приравнява на техник? Какво пречи да е инженер?
Ако бригадира, техническия или собственика на фирмата изпълнител е инженер, какво да правим?
И за какъв лиценз става въпрос :?

Поддържам казаното по-напред, че проектант дето не е хващал отверка, опъвал кабели и свързвал кутии трудно ще съобрази някои детайли.
За съжаление все още има проекти, където се препоръчва "спайка"-та защото... всички така правят :axe: (това е друга тема)

Прикачен файл

deklar+marks.jpg
deklar+marks.jpg (103.42 KиБ) Видяна 1549 пъти
nikolov333 - майстор
На мен проектанта на ел.инсталацията на бъдещата ми къща, твърдеше, че мога и сам да си я изпълня, ако разбирам, но не съм чел всичко в комплекта с проекта и не знам дали има изрично изискване за квалификацията на изпълнителя..

Тема "Задължително ли е ел. техник да изпълни ел. инсталацията?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: