Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Junak - майстор
нед юни 07, 2020 8:03 pmsilent написа:
Принципно трябва всичко да се прави от хора които са квалифицирани в дадената област. И според мен правенето на ел.инсталацията не е работа за ел. инженер а за ел.техник. За това че вишето образование в частност инженерното в България е приравнено към средно специалното си има причина. Образованието е под всякаква критика.Магаре да вържеш да пасе 5г. пред технически ВУЗ ще стане инженер. Аз без да съм ел. инженер съм убеден че ще си направя инсталацията по-добре от 90% от ел. инженерите от последните няколко поколения просто нивото е потресаващо. Така че държавата първо да си оправи образованието после да въввежда подобни правила за които аз съм за, но не съм убеден че точно сега им е времето.
Ясно е, че не си инженер. Няма лошо, те вече всички техници се "приравняват" към инженерите :-D
moimoimoi - майстор
живота ми мина в оправяне на грешките на инженерите .
ама какви ти инженери,едно време като учех в ТУ от 50 човека само 2 колеги разбираха и бяха завършили преди това електротехникум.незнам как се очаква от човек учил примерно за лаборант да стане електроинженер
Antonii - майстор
Значи едно време, сигурно и сега е така. Като завърших техникума ми дадоха и свидетелство за квалификация по съответната техническа специалност.
Такова свидетелство няма нито един инженер при завършването си и съответно няма правото, преди да придобие такова да извършва монтажни и ремонтни дейности.
Друг въпрос е, че като инженер може да си го изкара за няколко месеца.
sts - специалист
В дипломата пише директно квалификацията на завършващия инженер.
Няма притурка свидетелство за квалификация - не е техникум.
Към колегата с магарето,другия със селското схващане и колегата отстранявал
грешките на по младите колеги Вие в началните години дали всичко знаехте.
Забравихте ли какви приемни изпити имаше и каква беше цедката при завършване преди 1989 г.
Успяваха всички студенти които имаха желание и бяха много упорити.
Липсата на практика и желание в младите колеги е голям проблем.
Младите хора не схващат,че се налага цял живот да учат.
За изпълнението на битови елинсталации е необходимо изпълнителят да е технически грамотен
като е препоръчително да бъде с електротехническо образование.
Отговорноста при некачествено изпълнение на битова елинсталация и последвал
фатален край с човек е на Инвеститора и Изпълнителя на обекта.
silent - майстор
ср юни 10, 2020 6:38 amJunak написа:
нед юни 07, 2020 8:03 pmsilent написа:
Принципно трябва всичко да се прави от хора които са квалифицирани в дадената област. И според мен правенето на ел.инсталацията не е работа за ел. инженер а за ел.техник. За това че вишето образование в частност инженерното в България е приравнено към средно специалното си има причина. Образованието е под всякаква критика.Магаре да вържеш да пасе 5г. пред технически ВУЗ ще стане инженер. Аз без да съм ел. инженер съм убеден че ще си направя инсталацията по-добре от 90% от ел. инженерите от последните няколко поколения просто нивото е потресаващо. Така че държавата първо да си оправи образованието после да въввежда подобни правила за които аз съм за, но не съм убеден че точно сега им е времето.
Ясно е, че не си инженер. Няма лошо, те вече всички техници се "приравняват" към инженерите :-D
За техниците не е лошо ...лошо е за инженерите....един инженер трябва е техник с надстройка ....за съжаление голяма част от тях дори не са техници(не като диплома а като познания и поне елементарни умения)....
И не че те интересува , но все пак съм инженер макар и не електро....който работи всеки ден на терен....т.н FIELD ...ако въобще знаеш какво означава това... и много инженери са минали през мен и покрай мен които ако си загубят дипломата никого не биха могли да убедят че някога са харчили парите на родителите си за вишо....
Christo - майстор
Темата беше: Трябва ли квалифициран електротехник да изпълни електро инсталацията? Никой не отговори как е по закон, което е важно в случай на узаконяване. Ясно е, че направата на електро инсталацията на една средно статистическа къща не е кой знае какво предизвикателство за един човек със средни възможности като интелект и умения. Направил съм няколко електро инсталации: на себе си и на още двама-трима приятели. Не си изкарвам хляба с това, защото смятам, че работата е мръсна и не добре платена, с всичкото това къртене, прахоляк и хамалогия. На запад се иска документ за правоспособност за извършването на каквато се сетите работа, и така е правилно. Ако кажете на запад, че сте електро инженер и правите собственоръчно електро инсталации, много ще ви се чудят на акъла и няма да ви разберат. Проектът на инсталацията, особено за големи сгради не е работа за средни специалисти. Все още по нашите ширини, особено за малките сгради, това е по-скоро изключение. Фактът, че може да се намери някой инженер-калпазанин, по-неквалифициран от някой кадърен среден техник, не означава че всички инженери са калпазани, а пък средните техници всичките са по-по-най. Доста магарета са били навързани да пасат и пред многото техникуми. В началото на кариерата ми имах възможност да работя в конструктивен отдел с по-стари колеги, завършили някога механотехникум. Възхищавал съм се на тяхната обща техническа култура и ерудиция. Направиха механо-електротехникум и в нашия град. Завършиха го и мои връстници. Мале, мале, мале! Разрухата в образованието не е пощадила нито едно училище и институт! Както и всичко останало в милата ни Татковина! Повдигането на темата кой е по-умен, смятам за липса на култура и възпитание и проява на лош вкус.
И последно, не го смятайте за обида! Напишете си мъдрите мисли най-напред в WORD. Пуснете си проверка на правописа(spellchecker). Като напишете вишо, или више, той ще ви подскаже как се пише. Ако не знаете, че тук там се ползват и главни букви и други неща, той няма да може да оправи всичко. Няма да може да оправи ЕДИНАДЕСЕТ грешки на ЧЕТИРИ непълни реда в едно мнение пет писма по-нагоре, но все пак е по-добре от нищо. И после копи-пейст в полето на писмото. Това ще бъде знак на уважение към съфорумците и вашите родители, които не са харчили парите си напразно, за да ви образоват. Било то в институт, или в техникум.
Поздрави на всички и успех!
Junak - майстор
чет юни 11, 2020 9:05 amsilent написа:
За техниците не е лошо ...лошо е за инженерите....един инженер трябва е техник с надстройка ....за съжаление голяма част от тях дори не са техници(не като диплома а като познания и поне елементарни умения)....
И не че те интересува , но все пак съм инженер макар и не електро....който работи всеки ден на терен....т.н FIELD ...ако въобще знаеш какво означава това... и много инженери са минали през мен и покрай мен които ако си загубят дипломата никого не биха могли да убедят че някога са харчили парите на родителите си за вишо....
Е, аз поне завърших висше... А туй FIELD нешо полски ли е, пъдар ли е ??? Само питам, не че ме интересува... :-D
valentino76bs - майстор
пон юни 08, 2020 9:12 amnikolov333 написа:
Мисля, че изискването за фирма над 100м2 е само за грубия строеж.. ВиК и електро не са обвързани с това..
Изискването над 100кв. е да е строителна фирма регистрирана в камарата на строителите.Ако не е регистрирана мисля , че не става.
А за електроинсталацията ще ми се да видя черно на бяло по закон дали има нещо ново за под/ над 100кв.
DMN - майстор
Christo написа:
И последно, не го смятайте за обида! Напишете си мъдрите мисли най-напред в WORD. Пуснете си проверка на правописа(spellchecker).
В същия дух без да се смята за обида - електроинсталация не се ли пише слято, а не както е написано тук:
Christo написа:
Трябва ли квалифициран електротехник да изпълни електро инсталацията? Никой не отговори как е по закон, което е важно в случай на узаконяване. Ясно е, че направата на електро инсталацията на една средно статистическа къща не е кой знае какво предизвикателство за един човек със средни възможности като интелект и умения. Направил съм няколко електро инсталации: на себе си и на още двама-трима приятели.
:partyman:
Christo - майстор
В същия дух без да се смята за обида - електроинсталация не се ли пише слято, а не както е написано тук:
В същия ред на мисли. Въпросителните изречения не завършват ли с въпросителен знак?
Драги колега по форум,
С какво от казаното от мен не си съгласен? Ще проверя как се пише и ще докладвам. Има доста полезен сайт https://kaksepishe.com/category /pravopis/ На който му пука и се интересува, може да го ползва.
Жив и здрав бъди!

Тема "Задължително ли е ел. техник да изпълни ел. инсталацията?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: