Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
nikolaytatarov - специалист
вт юни 16, 2020 7:43 amАБВ потребител написа:
Е така е , но ако само махнеш дросела, без да има токов трансформатор, нищо не става. Вече го пробвам много пъти, при най различни варианти. Електрожена пак работи,но не се регулира тока добре. Плавното регулиране ,може би идва от т.траф, без него не става. :) Това е доказателство ,че трансформатора не участва в резонансния кръг,а само дросела и кондензатора.Незнам на какво се дължи,но най добре като че ли ,заваряват резонансните схеми. А ето тук какво препоръчваш :


<Един радиатор за 4 те транзистора и един за диодите е предостатъчно . Взимаш схемата на резонансния инвертор и махаш дросела. Резонансния кондензатор 2 по 0,22мф в паралел.Вместо uc3825 с тл494 и ир 2110>

А къде е тук т. траф :) и обратната връзка по ток, без който схемата не работи добре.
Здравей Абв, виждам ,че проявяваш особен интерес към коментарите ми от преди 8 години към друг участник в форума. Ако прочетеш добре хронолгията на коментарите ще разбереш ,че става въпрос за модификация на трета схема в която не се използва нито дросел нито токов трансформатор и която не е обсъждана в темата. Относно коментарите ти за дросела и токовия трансформатор, дросела не ти регулира изходния ток а определя падащата характеристика в зависимостот качественния фактор на резонансния кръг. И не си прав ,че без дросел и токов трансформатор – " нищо не става ", обратна връзка може да се изгради и без токов трансформатор :) . Грешиш и за "Това е доказателство ,че трансформатора не участва в резонансния кръг"– участва и още как, има доста схеми в които се ползва само индуктивноста на трансфирматора без да се използва допълнителен дросел,но това е друга тема.
Ако желаеш да обсъждаме конкретна схема или тема – с най голямо удоволствие бих взел участие , иначе всичко останало е " да си мерим клавиатурите " което не е мой стил на писане.
АБВ потребител - специалист
Здравей Колега. :) Значи може и да греша, но това се получава на практика.Вече правя четвърти резонансен мост и съм правил проби като изключа дросела от веригата, и не става добре. Тока пада много стръмно,и не се регулира както трябва. Настройката е стандартната за резонансните схеми, и пак не става.Може би пропускам нещо :) Ще съм ти благодарен , ако кажеш евентуално къде допускам грешка :) .
nikolaytatarov - специалист
вт юни 16, 2020 7:42 pmАБВ потребител написа:
Здравей Колега. :) Значи може и да греша, но това се получава на практика.Вече правя четвърти резонансен мост и съм правил проби като изключа дросела от веригата, и не става добре. Тока пада много стръмно,и не се регулира както трябва. Настройката е стандартната за резонансните схеми, и пак не става.Може би пропускам нещо :) Ще съм ти благодарен , ако кажеш евентуално къде допускам грешка :) .
Не мисля че допускаш грешка просто –
резонансната схема на Негулев без дросела не е вече резонансна :) ,става нещо много различно с много голям Q фактор ,според мен резонансната честота отлита много нагоре. Аз лично бих се придържал към класическата схема която в руския форум е доведена до заводска повторяемост. За мен най голямото преимущество на тази схема е възможноста за честотно регилиране на тока ,така е реализирана при мен. Добри резултати дава и кондербаластната схема която ползва и показа преди години колегата Пансим.
АБВ потребител - специалист
Ако може само с кондензатори в първичната,така наречения кондербаласт,Пансим защо слага токов трансформатор??? :? А за регулирането на тока ,аз използвам комбиниран вариант, и промяната на честотата, и промяната на широчината, с два потенциометъра. Това е най-добрия вариант :) Така работи и на малките и на големите токове добре. :)
nikolaytatarov - специалист
ср юни 17, 2020 5:00 amАБВ потребител написа:
Ако може само с кондензатори в първичната,така наречения кондербаласт,Пансим защо слага токов трансформатор??? :? А за регулирането на тока ,аз използвам комбиниран вариант, и промяната на честотата, и промяната на широчината, с два потенциометъра. Това е най-добрия вариант :) Така работи и на малките и на големите токове добре. :)
Не съм казал че става само с кондензатори в първичната и Пансим не го е сложил токовия трансформатор, схемата е разработена от един руснак и публикувана в руския форум за свободна ползване. Токовия трансформатор освен че следи изходния ток спомага да ограничи и тока на късо .
АБВ потребител - специалист
Добре, Благодаря ти :) . Значи няма да пробвам вече ,стана ми ясно. Не знам кой руснак е разработил,но тук ми замирисва на Фрониус-Транспокет :)
nikolaytatarov - специалист
ср юни 17, 2020 10:14 amАБВ потребител написа:
Добре, Благодаря ти :) . Значи няма да пробвам вече ,стана ми ясно. Не знам кой руснак е разработил,но тук ми замирисва на Фрониус-Транспокет :)
Незнам какво е Фрониус транспокет колега, нито ми мирише на нещо , споделям ти какво съм прочел в руският форум. Ако не ти е проблем сподели някоя снимка на твоите творения да видя как ги правиш тези инвертори. Ще ми е интересно да видя твоята изработка .
АБВ потребител - специалист
Значи електрониката не ми е силната страна. :) Апаратите които правя ,са съвсем обикновенни,откъм изработка.Понякога каквото има под ръка.Не ги правя за продан.Някой дори са по-грозни на вид ,но работят безотказно.Направил съм на няколко приятелчета ,някоя друга бройка и това е.Сега съм на етап разработка още.Имам 5 работещи инвертора, и още толкова започнати. :)
АБВ потребител - специалист
Да ,малко грубо прозвуча, че ми намирисва на нещо, извинявай . :) Сега си обеснявам някой работи за които не бях се замислял. В така наречения кондербаласт не протича резонанс, а кондензатора е само симетриращ, тоест, переодично се презарежда,затова се слага и по голям капацитет.Резонансния инвертор работи само когато има и дросел във веригата. Факт! Защото ,тока се ограничава от кръга,и не са необходими други елементи,като обратни връзки и др. И апаратите на Фрониус и други такива, не са резонансни,за каквито ги рекламират. Ако трябва да бъдем точни,никоя от така наречените резонансни схеми ,не работи в режим на резонанс. Знаеш при резонанс импеданса на веригата е нула. Значи забелязал съм ,че ако се настроят както трябва , така наречените резонансни схеми работят най добре. :) Шева става като излят. :) На какво се дължи незнам, :) но ще разбера. Но щом си ги правил тези схеми сигурно си забелязал това. Задавам си тези въпроси,защото ще дълбая в резонанса още :-D
nikolaytatarov - специалист
чет юни 18, 2020 5:41 pmАБВ потребител написа:
Да ,малко грубо прозвуча, че ми намирисва на нещо, извинявай . :) Сега си обеснявам някой работи за които не бях се замислял. В така наречения кондербаласт не протича резонанс, а кондензатора е само симетриращ, тоест, переодично се презарежда,затова се слага и по голям капацитет.Резонансния инвертор работи само когато има и дросел във веригата. Факт! Защото ,тока се ограничава от кръга,и не са необходими други елементи,като обратни връзки и др. И апаратите на Фрониус и други такива, не са резонансни,за каквито ги рекламират. Ако трябва да бъдем точни,никоя от така наречените

резонансни схеми ,не работи в режим на резонанс. Знаеш при резонанс импеданса на веригата е нула. Значи забелязал съм ,че ако се настроят както трябва , така наречените резонансни схеми работят най добре. :) Шева става като излят. :) На какво се дължи незнам, :) но ще разбера. Но щом си ги правил тези схеми сигурно си забелязал това. Задавам си тези въпроси,защото ще дълбая в резонанса още :-D
Всъщност общото между тях е че когато настъпи резонанс горят транзисторите , и двете мисля че се водят по скоро квазирезоннсни, е по точното название.едната работи много близо до резонанса а другата не толкова по съвсем друг участък от кривата , затова кондербаласта му е нужно ограничение на тока на к.с. Грешиш че в резонанс съпротивлението на веригата е нула .
Схемата на Негулев работи добре ако е настроена добре , но това не значи че кондербаласта работи по зле. В началото и на мен не ми беше ясно как точно стават нещата , попрочетох малко литература , има и много патенти публикувани с интересни решения . Идеално решение няма , по скоро всичко е въпрос на компромиси и приоритети.

Тема "Изработка на инверторен електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: