От мобилни телефони до цифрови камери
ben84 - специалист
Един монитор ми донесе приятел...
Монитора се включва нормално, след няколко секунди му гасне подсветката. Като натисна някое копче от панела светва пак за няколко секунди и пак угасва :?
Нищо видимо няма, опитах с изваден кабел на панела и пак същото.
На платките пише Е153302 и Е162032. Модела е Philips 220SW9
Някои има ли идея какво се случва?
Lutchezar - майстор
Ако си на вие със схемотехниката, отваряш и гледаш за надути или изтекли кондензатори. Не големия, той последен се скапва. Може и да е нещо друго по захранването на подсветката или управлението на захранването. Като гледам е поне на 10 години, та започни от кондензаторите.

Ако ще ги мериш с измервателен уред който мери ESR трябва задължително да са разредени преди измерването.
mironcho - специалист
Описаните ефекти напомнят на изхабени лампи. Лечението е със замяната им с лед
nikolov333 - майстор
Ако е като този, вероятно са кондензатори..


Chefo77 - майстор
И аз съм за кондензатор (и).
Преди няколко години Belinea-та започна да се държи по същия начин. Убеден, че е по-качествен от сегашните, го дадох на момчето от сервиза рещу нас (ремонт на електроника). Смени всички кондензатори, сумата беше смешна. Още си работи ... а сервизът вече 5 или 6 години е затворен.
ben84 - специалист
чет юни 18, 2020 11:50 pmmironcho написа:
Описаните ефекти напомнят на изхабени лампи. Лечението е със замяната им с лед
Благодаря, прав си🙂
Разпределих останалите здрави лампи на захранването така, че да има товар и на двата му изхода и монитора проработи.
Колкото изкара, толкова.
:partyman:
mironcho - специалист
Добре е да поставиш на мястото на изгорелите лампи резистор 1.1 мегаома/2W или високоволтов (>1500V) керамичен кондензатор 10 nF. Така инвертора ще се излъже, че лампите са му там и няма да претоварва все още работещите.
muhala - майстор
чет юни 18, 2020 9:36 pmben84 написа:
... Модела е Philips 220SW9..
Абсолютно същия имам у дома от около 10 години и с такъв съм на работа от около 8 години.
Сменях му кондензаторите веднъж, защото спря да тръгва.
Огледай за надути кондензатори, както посъветваха по-горе.
MamaMy - майстор
От моя не скромен опит, поодъртелите монитори са всичко в едно. Отварям , сменям кондензатори като луд и накрая се оказва, че като тръгне и лампите са за смяна. И все по-често не само да червенее картината в ъглите, ми направо гаси инвертора. Започнах даже да експериментирам. Махам по един траф и на останалия разделям работещите лампи. Това естествено след блокиране на защитата на инвертора.
Другия вариант който практикувам е да махна трафа и на негово място да вържа ЛЕД лентите. Така ми остава работеща регулировката на яркостта.
nikolovvd - майстор
Имам лампи, но са за 24 инчов монитор. Китайците продават по 1.50 - 2 Долара.
Ако не си се занимавал с подобна дейност забрави.
Или ще счупиш лампите или матрицата.

Тема "Монитор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: