Много интересна и все по-често дискутирана тема.
XpacTa - специалист
Здравейте,

Може ли да ми дадете съвет кой вид подложка за подово отопление (за ламинат) е по-добър. Чудя се между два вида - единият е с дупчици, и хем има отлична проводимост, хем имал и отлична топлоизолация...
Изображение

Другата пък почти няма подложка - основно има дупки... дали ще върши някаква работа? Какво става ако се падне сглобката точно на дупката?
Изображение

Намерих и някакъв дунапрен, но ми се струва твърде голямо извращение:
Изображение
Jacomo - специалист
Аз съм със стандартна подложка (даже 3 мм) + ламинат и нямам проблем с топлопроводимостта. Заложи на тънка подложка, за да нямя после скърцане на клика.
шоп - майстор
пон юни 22, 2020 5:20 pmXpacTa написа:
единият е с дупчици, и хем има отлична проводимост, хем имал и отлична топлоизолация...
Ха, ха, ха... то бива маркетингови трикове и заблуди, но това си е оксиморон!
пон юни 22, 2020 5:20 pmXpacTa написа:
Другата пък почти няма подложка - основно има дупки... дали ще върши някаква работа? Какво става ако се падне сглобката точно на дупката?
Пак маркетингови трикове. Въздуха е лош проводник на топлина, ако няма конвективно движение няма и топлопренос. А в тези затворени клетки конвекция няма. Взимай си най-тънката и евтина подложка и преглътни влошения топлообмен. Ще имаш 2-3 до 5 градуса по-висока температура на топлоносителя, но така е при паркета.

[/quote]
Chefo77 - майстор
Дупчиците осигуряват вентилация на основата, това им е идеята.
Категорично избери (от тези трите) първата. И не помирисвай третата, ако не можеш да псуваш, ще се научиш :)
XpacTa - специалист
Мерси много за отговорите. Предполагам, че ще купя от първата подложка сега, защото е на промоция. Още не съм избрал паркета (то още не съм наредил и тръбите на подовото)... Гледах един на AGT и реших да го видя и на сайта им. Uniclic добра система ли е?

Иначе още нещо забавно - разрових в разни файлове, които са достъпни през сайта и там има някои доста странни твърдения. Ламината е подходящ за подово (до тук добре), че даже помагал за по-доброто разпределение на топлината и с това спомагал за намаляне на сметките за отопление... :? Там съветват да се сложи велпапе, вместо подложка:

- Kraft Paper Laying to Floor: In under floor heating systems, the polyethylene
mattress leads to heat loss. To remove this negative situation, flat or
corrugated double layer 125gr / m2 craft paper should be laid instead of
polyethylene mattress.

Някой има ли опит с подобно нещо? Има ли някаква логика - според мен ще вземе да се сплеска в даден момент и ще стане пълно мазало.

Още по весело - пише, че трябва да се затопли предварително пода и то на 55 градуса?!?

- Preheating: Preheating is required before the installation process to bring the
substrate to the proper level from the floor.

- Concrete Floors: Pre-heating should be done after leaving for 3 weeks according
to the season conditions in newly completed structures.

- Preheating Process; Heating is carried out at 25 ° C for 12 hours on day 1, the
heating at night is discontinued.2rd day, Heating is carried out at 35 ° C for 12
hours, the heating at night is discontinued. On the 3rd day, heating is carried out
for 12 hours at 45 ° C, the heating at night is terminated. Heating is carried out
at 55 ° C on the fourth day, heating is continued without interruption at 55 ° C
until the 16th day. On the 16th day, heating is carried out at 45 ° C for 12 hours,
night heating is discontinued. On the 17th day, heating is carried out at 35 ° C
for 12 hours, night heating is discontinued. On day 18, heating is carried out at
25 ° C for 12 hours and the system is left to rest.

Ако е така ще трябва да чакам до зимата, че сега в тея жеги не ми се грее на 55 градуса за половин месец :)

Ако някой иска да го прочете в оригинал - ето линка:
https://www.agt.com.tr/i/assets/documen ... esi-EN.pdf
шоп - майстор
Искам да видя под с температура 55 градуса :cool:
Chefo77 - майстор
Не е проблем да се докарат 55 градуса, проблемът е какво ще се случи с пода при тези температури.
А за ламината идеята е максимално да се достигат 29 градуса. Дори и на такава температура е некомфортно.
AGT не е лош, но извикай някой да го монтира ... някой, който е наредил повече от една стая. Много е стегнат като сглобка.
За велпапето мисля, че ще сгрешиш.
XpacTa - специалист
Със сигурност няма да слагам велпапе. Рових в документацията, защото исках да разбера топлопроводимостта на 12мм спрямо 8мм. Иска ми се да взема по-качествен ламинат, но в случая с подово може да се окаже лоша идея. При всички случаи искам да е с релефна повърхност. Мислех за двустранна V фаска, но май почти няма такива, та ще се наложи да се задоволя с четиристранна.

Това за сглобката е лошо, защото мислех да го редя сам. Досега съм редил две стаи, но с разни кроно-та (трябва да проверя с каква точно система са - пазя си по някоя и друга дъска).
XpacTa - специалист
Здравейте,

AGT-то не ми хареса особено, още повече не ми хареса продавачката, според която между 8 и 12 мм разликата е единствено в дебелината... това че дори на техния сайт пише разни работи няма значение.

Сега загледах в новата брошура на практикер един 10мм ламинат - ЛАМИНИРАН ПАРКЕТ KRONO ORIGINAL NARROW ХИКОРИ РЕД РИВЪР

Дали е добра идея? Ще ходя тия дни да го видя и ако ми хареса повърхността директно го вземам. Какво представлява системтата 1clic 2go? На сайта е показано някакво червенко, което се движи и заключва ламелките, но в филмчето за инсталация не го показват.

Още нещо - пише, че има "Aqua Stop System: 10мм. водоустойчива HDF основа осигурява най-високата защита". Ще го слагам в хол, но все пак може да има някой воден инцидент - да взема ли click guard и той как се съчетава с V фуга?
XpacTa - специалист
Не ми дава да редактирам мнението, затова пиша ново - ходих да го гледам и честно казано доста се уплаших. В практикер залепят с двустранна лепенка табелката с цената върху една от дъските на паркета - някой беше "изкъртил" табелката на един от моделите Кроно Ориджинал, барабар с част от покритието на ламината... не че смятам да лепя двустранни лепенки по ламината, но ми се видя притеснително. По-лошото беше, че един от пакетите на ламината беше отворен - явно за да разгледа някой дъската, и беше оставил отечатъци по нея, които не можах да изтрия. Освен това се оказа, че е с 1click2go Pure, а не просто 1click2go... та така - търсенето продължава.

Тема "Подложка за ламинта с подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: