• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
adsum_modo - помощник
Здравейте!
Имам следния проблем: правя нов басейн за водната си костенурка и съм взела готова форма на басейн от HDPE. https://drive.google.com/file/d/1oiKgcH ... sp=sharing
Тук https://drive.google.com/file/d/15FpY5V ... sp=sharing и тук https://drive.google.com/file/d/1kVX6I6 ... sp=sharing съм показала "кутията", която му правя (не е довършена в "сухата" зона). Проблемът е, че този тип форми са за заравяне в земята. Горният ръб е мек и опрян на ръба на отвора не може да издържи тежестта на водата. На практика, като го напълня, се подгъва в зоните на овалите и там, където има "седалка", защото отдолу е кухо. Идва ми на акъла да направя кофраж от дебел фазер, който да обхваща формата до седалката и се чудя с какво да запълня образуващата се кухина. Мисля за пяна, но дали ще държи - не зная. Изобщо - трябва ми идея как да направя "калъп" на долната половина на езерцето, така че да не е много тежо, когато е празно, защото като му сложа и 250 л. вода, ще стане страшно (точно заради теглото се отказах от варианта с грамаден аквариум).
Благодаря Ви, момчета и момичета!
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Хм... Теглото те притеснява откъм пропадане или откъм мобилност?
Монтажна пяна ще свърши работа. Наливай я в чували. И стегни дървената си конструкция със шини / чембер ленти...
adsum_modo - помощник
пон юни 22, 2020 8:21 pmn_a написа:
Хм... Теглото те притеснява откъм пропадане или откъм мобилност?
Монтажна пяна ще свърши работа. Наливай я в чували. И стегни дървената си конструкция със шини / чембер ленти...
И двете. Външната рамка има чисто декоративна функция. Мислех да направя конусен кофраж само около 1/2 от височината на басейнчето, да го стегна възможно най-плътно с 3 мм. тел (да го опаша няколко пъти) и да напълня формата между кофража и басенчето с пяна. Знам, че пяната не залепва за PE, но идеята ми е да стане формовка на долната част. Водата ще натиска стените на басейнчето отвътре, кофражът ще натиска отвън и така пяната ще държи формата. Въпросът е дали пяната да е раздуваща се или не.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пон юни 22, 2020 9:15 pmadsum_modo написа:
пон юни 22, 2020 8:21 pmn_a написа:
Хм... Теглото те притеснява откъм пропадане или откъм мобилност?
Монтажна пяна ще свърши работа. Наливай я в чували. И стегни дървената си конструкция със шини / чембер ленти...
И двете. Външната рамка е само за дизайн, има чисто декоративна функция. Мислех да направя конусен кофраж само около 1/2 от височината на басенчето , да го стегна възможно най-плътно с 3 мм. тел (да го опаша няколко пъти) и да напълня формата между кофража и басенчето с пяна. Знам, че пяната не се залепва за PE, но идеята ми е да стане формовка на долната част. Водата ще натиска стените на басейнчето, отвън кофражът ще натиска и така пяната ще държи формата. Въпросът е дали пяната да е раздуваща се или не.
Добре намислено.
Направи конструкция с арматурно желязо. Пяната ще го държи
Lisko - майстор
Малко извън темата на въпроса, но аз виждам проблем (не технологичен) в първоначалния замисъл.
Защо се набляга на дълбочина когато щеше да е по-интересно за гледане (а може би и дори за живота на самата костенурка) ако тази площ която е виждаме беше използвана изцяло - с едно плоско дъно и с височина на половината на сегашната?
И вече като вторичен ефект - технологичните проблеми щяха да са много по-малко.
adsum_modo - помощник
пон юни 22, 2020 10:45 pmLisko написа:
Малко извън темата на въпроса, но аз виждам проблем (не технологичен) в първоначалния замисъл.
Защо се набляга на дълбочина когато щеше да е по-интересно за гледане (а може би и дори за живота на самата костенурка) ако тази площ която е виждаме беше използвана изцяло - с едно плоско дъно и с височина на половината на сегашната?
И вече като вторичен ефект - технологичните проблеми щяха да са много по-малко.
Костенурчо е ред слайдер, т.е. обича да се гмурка и дори спи на дъното, като излиза само за въздух в спящо състояние. Освен това доста порасна за 3 години и само черупката му е 24 см. дълга. Затова трябваше дълбочината да е минимум 50 см (сегашният аквариум е толкова и като се отпусне с цялата си дължина покрай стъклото, стъпва на дъното). По въпроса за равното дъно - исках да взема правоъгълно басейнче, имаше такова, но то беше вече 500 л. и на двойна цена, така че нямах много избор, въпреки 4 месечното търсене и проучване. Оригиналната идея беше с контейнер за поене на добитък на паша на фрийландър за 100 долара, но се оказа, че у нас не правят и не внасят такива, а доставката от щатите е далеч над възможностите ми. Така че избрах среден вариант от към пари, но покриващ нуждите на животинката от към размери и литраж. Та затова сега се тормозя :). А и има още много - нагоре ще е "сухата" зона със стъкла. Ако не е изтрита темата докато го довърша, че кача снимки на готовия понд.
Последна промяна от adsum_modo на вт юни 23, 2020 1:16 am, променено общо 1 път.
adsum_modo - помощник
пон юни 22, 2020 9:19 pmn_a написа:
пон юни 22, 2020 9:15 pmadsum_modo написа:
пон юни 22, 2020 8:21 pmn_a написа:
Хм... Теглото те притеснява откъм пропадане или откъм мобилност?
Монтажна пяна ще свърши работа. Наливай я в чували. И стегни дървената си конструкция със шини / чембер ленти...
И двете. Външната рамка е само за дизайн, има чисто декоративна функция. Мислех да направя конусен кофраж само около 1/2 от височината на басенчето , да го стегна възможно най-плътно с 3 мм. тел (да го опаша няколко пъти) и да напълня формата между кофража и басенчето с пяна. Знам, че пяната не се залепва за PE, но идеята ми е да стане формовка на долната част. Водата ще натиска стените на басейнчето, отвън кофражът ще натиска и така пяната ще държи формата. Въпросът е дали пяната да е раздуваща се или не.
Добре намислено.
Направи конструкция с арматурно желязо. Пяната ще го държи
благодаря за идеята! не се сетих за арматура. сега вече знам как ще стане :)
Lisko - майстор
А излиза ли да прави бели, докато няма никой в къщи? И може ли да кара без храна ако сте 3 седмици някъде отишли?
naster - майстор
С перлит няма ли да е по-лесно?
adsum_modo - помощник
Lisko написа:
А излиза ли да прави бели, докато няма никой в къщи? И може ли да кара без храна ако сте 3 седмици някъде отишли?
пон юни 22, 2020 10:45 pmLisko написа:
Малко извън темата на въпроса, но аз виждам проблем (не технологичен) в първоначалния замисъл.
Защо се набляга на дълбочина когато щеше да е по-интересно за гледане (а може би и дори за живота на самата костенурка) ако тази площ която е виждаме беше използвана изцяло - с едно плоско дъно и с височина на половината на сегашната?
И вече като вторичен ефект - технологичните проблеми щяха да са много по-малко.
Това ми хареса. Не, не може да излезе, освен по стълбичката си към "сухата" зона. Не, 3 седмици без храна също няма как. Хубавото е, че винаги има кой да го храни, ако ме няма. А и би трябвало да ме надживее, все пак. :)
  • 1
  • 2

Тема "Уплътняване на готова форма от HDPE" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: