Много интересна и все по-често дискутирана тема.
ilko - напреднал
Здравейте,

Предстои ми полагането на подова замазка в помещение около ~30 м2. В момента има нещо като замазка което на места е доста ронливо, предполагам, че е вароциментова. Пода не е идеално нивелиран на места се е получило пропадане. Тези места смятам да ги замажа със цимент и пясък или с лепило.

Въпросът ми е до колко пода трябва да е прав преди полагането на фибрана? Дали това има някакво значение защото така и така отгоре върху него ще се направи замазка 6 см. с мрежа.

Благодаря!
naster - майстор
Някои и на пясък го редят. При мен е в/у неравна, но здрава бетонова настилка, само е дюбелиран по 1-2 на лист.
nelina_london - специалист
А,каква е дебелината на фибрана?

Когато слагахме нашия(12см),всеки даде различна идея-лепене ,дюбелиране.В крайна сметка го наредихме много плътно с леко запенване по краищата,по съвет на архитекта.
Не мога да кажа,че бетонената основа бе много равна,по-скоро не гладка,но лазерния нивелир показа отклонения до 1см,при 100м2.
шоп - майстор
вт юни 23, 2020 11:15 amnaster написа:
Някои и на пясък го редят.
Това ми е любимият начин на полагане. У нас е така на първия етаж.
Мокър пясък трамбован с виброваляк и изтеглен под мастар. Отгоре два слоя на кръст фибран х 5см
Няма дюбели, няма пяна. Отгоре 8-10 см армирана замазка с пластификатор и подово.
naster - майстор
И аз теб имах предвид точно. :-D На практика нивелацията не е важна - тя се прави със замазката. Важно е да няма кухини, за да не разхлопа. Изолацията може да е и с различна дебелина - от 5 до 10см, просто имаше около 1% наклон на бетоновата настилка в някои участъци.
ilko - напреднал
вт юни 23, 2020 12:26 pmnelina_london написа:
А,каква е дебелината на фибрана?

Когато слагахме нашия(12см),всеки даде различна идея-лепене ,дюбелиране.В крайна сметка го наредихме много плътно с леко запенване по краищата,по съвет на архитекта.
Не мога да кажа,че бетонената основа бе много равна,по-скоро не гладка,но лазерния нивелир показа отклонения до 1см,при 100м2.
Здравей,

Дебелината е 20мм. максимум 30мм.
Максималната дебелина на готовата замазка не трябва да надвишава 80-100мм.
naster - майстор
Няма да има проблем - най-лесно ни беше фиксиране с по 2 дюбела в бетона. Отгоре 5-6 см земновлажна, особено ако ще са големи плочи, както при мен 120х60.
nelina_london - специалист
Споделям мнението на naster.С дюбели ще е по-лесно за изпълнение.
Измерете си най-високата точка,на нея може да предвидите 5см. замазка,останалата разлика във височина ще даде максималната дебелина на фибрана.
naster - майстор
вт юни 23, 2020 3:03 pmilko написа:
Максималната дебелина на готовата замазка не трябва да надвишава 80-100мм.
Значи има някаква фиксирана кота на готовия под? Зависи и финишното покритие какво ще е. Аз съм фен на сухите решения, но и те имат своите ограничения.

Тема "Нужна ли е идеална нивелация на пода преди полагането на фибрана?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: