Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
MIRO_073 - майстор
1. Преходно съпротивление на заземители.
2. Преходно съпротивление в контактна система. Проверка на прекъсвачи за защитно изключване, дефектнотокови защити(Fi).
3.Импеданс на контура "фаза защитен проводник".
4. Проверка на присъединяването на фазите. Определяне на посоката на въртене на въртящо се магнитно поле.
5. Изолационно съпротивление.
jekasus - майстор
MIRO_073 написа:
1. Преходно съпротивление на заземители.
2. Преходно съпротивление в контактна система. Проверка на прекъсвачи за защитно изключване, дефектнотокови защити(Fi).
3.Импеданс на контура "фаза защитен проводник".
4. Проверка на присъединяването на фазите. Определяне на посоката на въртене на въртящо се магнитно поле.
5. Изолационно съпротивление.
Ако го прави някой, можем да ги броим такива на пръсти, реално погледнато никой не го прави, това е реалност.
kozl - майстор
вт юни 23, 2020 10:04 pmMIRO_073 написа:
1. Преходно съпротивление на заземители.
2. Преходно съпротивление в контактна система. Проверка на прекъсвачи за защитно изключване, дефектнотокови защити(Fi).
3.Импеданс на контура "фаза защитен проводник".
4. Проверка на присъединяването на фазите. Определяне на посоката на въртене на въртящо се магнитно поле.
5. Изолационно съпротивление.
И каква е връзката с техника :?
Тези проверки се извършват от лицензиран орган, пък и не всички се изискват за конкретния случай.
MIRO_073 - майстор
ср юни 24, 2020 7:01 amkozl написа:
1.И каква е връзката с техника :?
2.Тези проверки се извършват от лицензиран орган, пък и не всички се изискват за конкретния случай.
1.Тук все едно ми каза, че като те заболи зъб отиваш при пекаря да те оправи.
2, Разбира се, че от лицензирани лаборатории се издават. То ако можеше всеки и плочкаджий щяха да издават протоколи. А може и да е правено сигурно. А и протоколите гарантират инсталацията в момента на приемане и във някакъв срок. Качественото изграждане гарантира безпроблемната работа във времето.
kozl - майстор
ср юни 24, 2020 9:56 pmMIRO_073 написа:
ср юни 24, 2020 7:01 amkozl написа:
1.И каква е връзката с техника :?
2.Тези проверки се извършват от лицензиран орган, пък и не всички се изискват за конкретния случай.
1.Тук все едно ми каза, че като те заболи зъб отиваш при пекаря да те оправи.
2, Разбира се, че от лицензирани лаборатории се издават. То ако можеше всеки и плочкаджий щяха да издават протоколи. А може и да е правено сигурно. А и протоколите гарантират инсталацията в момента на приемане и във някакъв срок. Качественото изграждане гарантира безпроблемната работа във времето.
1. Тук пък си помислих, че като посетиш зъболекар, първо му проверяваш лиценза и после сядаш на стола :roll:
MIRO_073 - майстор
ср юни 24, 2020 11:40 pmkozl написа:
1. Тук пък си помислих, че като посетиш зъболекар, първо му проверяваш лиценза и после сядаш на стола :roll:
Най-малкото, ако не знаеш къде да отидеш питаш познат. Не отиваш при пекаря.
mironcho - специалист
вт юни 23, 2020 10:04 pmMIRO_073 написа:
1. Преходно съпротивление на заземители.
2. Преходно съпротивление в контактна система. Проверка на прекъсвачи за защитно изключване, дефектнотокови защити(Fi).
3.Импеданс на контура "фаза защитен проводник".
4. Проверка на присъединяването на фазите. Определяне на посоката на въртене на въртящо се магнитно поле.
5. Изолационно съпротивление.
Хайде де, тука всички пасат трева! :axe:
Дай ми поне един техник или инвеститор, който може да издаде тези документи. И моля опиши връзката между задълженията на един монтажник и горните документи. Защото по моя информация, за да ги издаваш трябва да имаш доста лицензи и оборудване и знания, които струват пари. Едва ли монтажник, ако може да си ги позволи ще се занимава с монтажи. А дали няма да има и конфликт на интереси :?
Всичко, което си изброил е външна услуга, която си купуваш от където избереш и няма нищо общо с това, кой изпълнява инсталацията.
kozl - майстор
пет юни 26, 2020 12:45 pmMIRO_073 написа:
ср юни 24, 2020 11:40 pmkozl написа:
1. Тук пък си помислих, че като посетиш зъболекар, първо му проверяваш лиценза и после сядаш на стола :roll:
Най-малкото, ако не знаеш къде да отидеш питаш познат. Не отиваш при пекаря.
Ми ако 100 познати ми препоръчат пекаря да ми направи ел.инсталацията да го вземам ли :? :? :? :? :?

Щото он мое и да мое мноо по-дбре да га праи от 100 лицензирани строителя :roll: Ама нема тапия :sad:
MIRO_073 - майстор
пет юни 26, 2020 2:10 pmmironcho написа:

Хайде де, тука всички пасат трева! :axe:
Дай ми поне един техник или инвеститор, който може да издаде тези документи. И моля опиши връзката между задълженията на един монтажник и горните документи. Защото по моя информация, за да ги издаваш трябва да имаш доста лицензи и оборудване и знания, които струват пари. Едва ли монтажник, ако може да си ги позволи ще се занимава с монтажи. А дали няма да има и конфликт на интереси :?
Всичко, което си изброил е външна услуга, която си купуваш от където избереш и няма нищо общо с това, кой изпълнява инсталацията.
Колега, май си пропуснал случайно няколко поста
MIRO_073 написа:

2, Разбира се, че от лицензирани лаборатории се издават. То ако можеше всеки и плочкаджий щяха да издават протоколи. А може и да е правено сигурно. А и протоколите гарантират инсталацията в момента на приемане и във някакъв срок. Качественото изграждане гарантира безпроблемната работа във времето.
kozl написа:

1, Ми ако 100 познати ми препоръчат пекаря да ми направи ел.инсталацията да го вземам ли :? :? :? :? :?

2,Щото он мое и да мое мноо по-дбре да га праи от 100 лицензирани строителя :roll: Ама нема тапия :sad:
1, Твоя работа - ама щом 100 човека ти го препоръчват пекаря значи не е пекар
2, Щом мое он мноо по-добре да га праи не си купувай хляб от него.
Lisko - майстор
Много раздута тема :)
Въпроса за лицензираните техници в крайна сметка се свежда до риск и застраховка. Можеш сам да си направиш нещо, но после ако това нещо предизвика пожар или падне на главата на някого, бързо ще се разбере кой е виновният. Особено ако пострадалият напира за компенсации. Ако пострадалият е същия "направи си сам" нелицензиран майстор, без значение дали "майстор" или майстор, застрахователната компания не се интересува колко е умен и начетен, а дали има лиценз. И ако няма, му показва среден пръст.

Що се отнася че трудно се правело разлика кой е професионалист - съгласен съм с хидрата - въобще не е трудно ако и ти си специалист. Това важи за всички области, не само за електротехника.
Нещо повече - Понякога не се иска колкото неговото образование за да хванеш в грешка или в незнание някой специалист. А най-често в немарливост. Имам безброй примери с майстори които са ми направили нещо. Аз не бих го направил или поради неувереност че мога или поради страх от риск (виж горе) или пък защото ми се струва че ще трябва да положа неимоверно по-голямо усилие отколкото да си платя. Обаче след като го направи му виждам един или много недостатъци в изпълнението. Понякога технически и винаги естетически.
Специалистите които са станали такива защото са обичали съответното занимание и им е станало професия са най-силни. Но има и една камара специалисти които никога не са били любители и си нямат хал хабер от една камара трикове и знания която любителите имат. Това не ги прави непременно неспециалисти, но просто трябва да имат едно наум че "от всеки може да научиш нещо". Тези които го нямат наум а се дуят и съответно биват хващани в грешка, помагат у някои маниакално самовлюбени любители на поникне идеята че са открили перпетум мобиле или нещо от същата величина и че специалистите са се наговорили срещу тях и не им пускат великото изобретение.

Тема "Задължително ли е ел. техник да изпълни ел. инсталацията?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: