Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
andon1980 - специалист
Здравейте колеги,
В момента се намирам в едно планинска място и имам следния проблем. Понякога налягането на водата пада до 1- 1,5 атм. и нямам налягане и вода на 3тия етаж. Мога ли с хидрофор да реша проблема , трябва ли допълнителен резервоар или той се връзва към водопровода? Предварително ви благодаря
LazarGanev - "Велик майстор"
Ами той хидрофора е точно затова. Трябва си резервоар.
Hoвoceлckи - майстор
Объркваш човека. Пита за допълнителен резервоар.
Аз не останах доволен от такава "гимнастика".
Проучи повече за бустер помпа.
LazarGanev - "Велик майстор"
нед юни 28, 2020 9:52 amandon1980 написа:
Понякога налягането на водата пада до 1- 1,5 атм. и нямам налягане и вода на 3тия етаж.
Не знам кой кого обърква или сам се обърква, но щом като само понякога се случва, за мен това означава, че няма достатъчно дебит и ако хидрофорът се върже към водопровода ще стане по-зле. Вързвал съм към водопровода, но в райони, където няма налягане, а има дебит - имоти непосредствено под каптажа. Ако обаче нормално си има налягане, а лятото като почне поливане водата недостига, тогава и 10 хидрофора да сложиш, файда няма. Класическата схема на хидрофор е със съд, от който да черпи и той не е допълнителен, а основен.
Hoвoceлckи - майстор
От поста на питащия съм с впечатлението, че има предвид помпа с балон. Въпросният балон е резервоар. Колко голям - колкото си реши.
Ти май визираш "с електронен пресостат"?
И точно - защо мешаш налягане с дебит? Звучи ми като елетротехник да меша напрежение с ток :wink:
Казва се, че не бива да се връзва директно на водопровода, защото щял да дръпне водата на комшиите. Но никой не спира комшиите да си дърпат вода (за поливане), а "аз" да нямам никаква на втория (третия) етаж?!
andon1980 - специалист
Правя леко уточнение. Водопровода , който ползвам е правен за рудник. Когато поради някаква причина рудника спира за малко работа , те освобождават налягането. Рудника е по ниска от нивото на моята къща и при мен налягането от 6 атм, става около 1 и малко повече. Вода не отива до 3тия етаж. За това питам, как да реша проблема?
dragozow - майстор
Буферен съд с размер според нуждите, на него поплавък или нещо, което да го пълни автоматично. От него повечето хидрофори ще ти свършат работа. Директно от водопровода е неправилно, защото ако там няма какво да засмуче пак ще седиш без вода. В такъв случай помпата почва да работи на сухо или включва/изключва ако е с електронен пресостат. Някаква бустер помпа пак не върши работа ако няма достатъчно вода.
kozl - майстор
нед юни 28, 2020 10:35 pmandon1980 написа:
Правя леко уточнение. Водопровода , който ползвам е правен за рудник. Когато поради някаква причина рудника спира за малко работа , те освобождават налягането. Рудника е по ниска от нивото на моята къща и при мен налягането от 6 атм, става около 1 и малко повече. Вода не отива до 3тия етаж. За това питам, как да реша проблема?
При всички положения буферен съд (резервоар) в най-ниската точка на къщата + хидрофор ще реши проблема. Другите варианти са въпрос на проучване.
Може да направиш проба като когато налягането в рудничния водопровод е ниско да черпиш без помпа от ниското ниво на къщата необходимия дебит за некакво повече време. Ако пробата е успешна и задоволява необходимостите може решение без буферен съд.
Поради липса на данни за дебита, не моа препоръчам помпа, но за 3 етажа налягане над 2 бара при необходимия дебит.
Иначе и аз съм работил в рудник и това, че водопровода е на рудник нищо не подсказва. А па от такива като тебе ми е било байгън да търчим по 9 км трасе да тражим кой къде се подключил и да се случва, че на входа на водопровода влиза > 50 л/сек при рудника нема нищо :shock:

Тема "Относно хидрофор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: