• 1
  • 2
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Здравейте,
има теми за рекуператори, но не намерих информация точно за това, което ме интересуваше....
Жилището ни е апартамент в тухлена сграда на 10 г. с външна(фабрична :yawinkle: ) изолация. Градът е Бургас(влажно, но не много студено през зимата). Апартамента се отоплява с климатици във всяка стая - средно 25 гр. Вътре стените и таваните не са на шпакловка + латекс, без изолация. Подовете в спалните и всекидневната са с 5мм подложка и 8мм ламинат, ако е от значение. Трите стени са ни външни, а едната граничи с необитаем апартамент и асансьорна шахта. Имеме две тераси, които са остъклени.
Под нас има учебен център, фризьорски салон и магазинче, което означава отопление през деня и предполагам без, през нощта. Над нас, апартамента не се използваше до сега, но в момента го ремонтират и ще имаме комшии.
Прикачен файл:
ap.jpg
Имаме проблем с образуването на конденз и в последствие мухъл, не в големи количества, но досадно, вредно и ароматно... В червено съм отбелязал местата, на които се появява.
Този проблем липсваше в началото (първи собственици сме и живеем там от 10 г.) но последните години започва да се разраства. Първо имаше наченки в едната стая, а последната зима и в трите.
Ще правим ремонт това лято на най-малката стая(детската), като смятам да направим изолация на стени и таван с каменна вата(5см) и гипскартон.
За пода мислех за подложка на ламината да използвам от тези с алуминиевото фолио, но за това все още не съм сигурен. Ако някой е ползвал и има мнение, моля да сподели.
На всякъде пише, че основният инструмент за борба с мухъла е свежия въздух чрез проветряване или вентилация.

Тъй като съм ограничен от към финанси и изграждането на цяла система на този етап не е възможна, искам да монтирам от стенните рекуператори във всяка стая, като начало в детската (която ще се ремонтира сега), а следващата година и в другата спалня и хола .

Въпросите, които искам да попитам запознатите, разбиращите от материята или просто използващите такива устройства:

1. Някой монтирал ли е рекуператор от този вид : https://moby-bg.com/product/3490/rekupe ... -50-3.html или http://www.mmotors.bg/bg/products/%D0%9 ... A2-05.html ?
2. Сигурно има разлика в работата на различните марки, може ли да препоръчате? Марка модел
3. Имате ли мнение в резултат от използването му, а не от чуто или прочетено някъде?
4. Знам, че има много спорове за КПД-то им, отговаря ли или не, но може ли реално мнение големи ли са температурните загуби? Усеща ли се течение?
5. Ще има ли ефект ако се изпълни поетапно, както мисля, първо в едната стая след време в другите?
6. Относно монтажа, къде е най-добре да се монтира - в горната част ? Някакво мин. отстояние от таван , прозорец има ли ?


Благодаря за мненията на всички предварително!
янко - специалист
Никой ли не знае?
nelina_london - специалист
Нямам никакъв опит с подобни "системи",но ще взема отношение относно характеристиките на двата посочени модела.КПДто няма да го споменаваме :) .
Първия модел изсмуква и входирва въздух през 70 сек.Тук споменават,че влагата не се дренира,т.е.цялата влага от вътрешния въздух се предава на пресния,малко ми е под въпрос как се случва с керамичен топлообменник...Може би с много силен вентилатор...Не разбирам и как това би помогнало да се отървете от излишната влага.
Втори модел-обикновен вентилатор с филтър и нагревател.Тук имате изцяло вкарване на въздух и не икономичен нагревател.Плюсът е,че явно има датчик за влага и се включва ,когато тя е над 75°.
Като цяло имам големи съмнения за ефективността на двете системи.Първото е с добър замисъл,но трябваше да има дренаж за вашия случай.
Местата на които сте отбелязали мухъл са термомостове,мисля че качествено изолиране би решило проблема+малко проветрение.
Ако правите изолация с вата,задължително използвайте паробариера.
янко - специалист
Имам същите проблеми като автора,нямам мухъл само в хола,където е камината
bobivg - специалист
съб юли 04, 2020 12:22 amnelina_london написа:
Тук споменават,че влагата не се дренира,т.е.цялата влага от вътрешния въздух се предава на пресния,малко ми е под въпрос как се случва с керамичен топлообменник...Може би с много силен вентилатор...Не разбирам и как това би помогнало да се отървете от излишната влага.
Влагата се изхвърля с изходящия въздух, не се предава на входящия не се и абсорбира и от топлообменника. Входящия въздух зимата е сух с ниско влагосъдържание.
nelina_london - специалист
А,прочетохте ли описанието?

Чистият и свеж въздух отвън преминава през енергийния топлообменник, абсорбира  влажността  и се нагрява до стайна температура. 
bobivg - специалист
Прочетох го да.
Писано от неграмотници или е умишлено подвеждане.
nelina_london - специалист
И на мен ми стана супер съмнително,не успях да си го обясня.Ако описанието е сгрешено,вече има логика.
Обаче,го открих в американски сайт със същото описание :?
naster - майстор
Разрешете и аз да се изакам по темата. По зададената схема от търговеца, керамичното тяло, което наричат топлообменник, според мен е по-коректно да се нарече топлинен акумулатор. Първо, защото не обменя топлина между въздушни потоци, защото той е само един, а акумулира такава в керамичния елемент и я "връща" чрез смяна на посоката. А кпд на системата наистина няма смисъл да се коментира.
съб юли 04, 2020 12:22 amnelina_london написа:
Нямам никакъв опит с подобни "системи",но ще взема отношение относно характеристиките на двата посочени модела.КПДто няма да го споменаваме :) .
Първия модел изсмуква и входирва въздух през 70 сек.Тук споменават,че влагата не се дренира,т.е.цялата влага от вътрешния въздух се предава на пресния,малко ми е под въпрос как се случва с керамичен топлообменник...Може би с много силен вентилатор...Не разбирам и как това би помогнало да се отървете от излишната влага.
Втори модел-обикновен вентилатор с филтър и нагревател.Тук имате изцяло вкарване на въздух и не икономичен нагревател.Плюсът е,че явно има датчик за влага и се включва ,когато тя е над 75°.
Като цяло имам големи съмнения за ефективността на двете системи.Първото е с добър замисъл,но трябваше да има дренаж за вашия случай.
Местата на които сте отбелязали мухъл са термомостове,мисля че качествено изолиране би решило проблема+малко проветрение.
Ако правите изолация с вата,задължително използвайте паробариера.
Бях прежалил темата, радвам се че има раздвижване :-D . Благодаря за мненията, но искам да попитам това с паро бариерата също ми е голям въпрос. Четох из доста теми във форуми, питах и познати които се занимават с поставяне на гипскартон и до крайно решение не можах да стигна, може би по убедителни бяха да не поставям. Може да не е правилно, разбира се. Едни казват, че се поставяла само ако си последен етаж или в подпокривното , ако се сложило таква преграда в моят случай , щяло да се задържа влага/вода непосредствено зад картона..... Вие имате ли практически опит и каква паропреграда бихте препоръчали?
А относно рекуператора, преди да видя какво сте писали харесах друг от същия производител, но друга серия:
https://mmotors.eu/produkti/sistemi-za- ... -01-detail
Предполагам, че мнението е същото....
Другото към което първоначално се бях насочил във връзка с проветрението е това:
http://www.bezvlaga.com/air-box/air-box-comfort/ или http://www.bezvlaga.com/zashto-klapi/av ... stroistva/
За тях имате ли наблюдение/мнение дали ще имат ефект?
  • 1
  • 2

Тема "Рекуператор за стенен монтаж" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: