Блажна боя, лакиране, боядисване с латекс, тапети и всичко полезно за вашия дом или предстоящ ремонт. А ако търсите изпълнители, разгледайте препоръчани майстори и фирми за боядисване с латекс.
Здравейте,

Опитах се намеря подобна тема,но май не успях да открия нещо конкретно за МДФ декорация.
Проблемът е следният - имаме блиндирана врата покрита с 8мм МДФ с декорация тъмен дъб.
След пакости от домашен любимец под бравата остана леко издълбан визуален дефект и ни дразнеше, особено когато дойдат гости.

Тъй като не съм бил тук като са слагани вратите нямах и идея какъв е точно материалът и къде от бързане, къде от незнание решихме просто да покрием с лазурен лак палисандър( на Сократес) да скрием издълбаното. Лошото е ,че сложихме първа ръка явно не с добра четка и остана на петна на места. Втора ръка минахме с флок валяк и стана доста по-добре, но петната на някои места си останаха.
Хубавото е ,че пакостите на домашния любимец се скриха, но за жалост цветът стана леко по-тъмен и петната си личат или поне аз знам, че ги има и се ядосвам. На снимките може би не се вижда толкова ясно, но определено петното над дръжката си личи, там лакът не хвана добре. В долната част на вратата стана на вълни, но се вижда трудно от каченото.

Така или иначез - стореното, сторено, питането ми е - има ли начин изобщо да се нанесе директно лак върху МДФ декор или направихме грешка, да си знаем за друг път? В случай ,че стореното трудно може да се поправи знаете ли дали целият МДФ декор може да се подмени като по-лесно решение? Не ми се иска да сменяме цялата врата заради един визуален дефект, няма да ни излезе евтино. Естествено и други варианти са приети.

Прилагам снимки :)

Прикачен файл

dark oak - nadrano.png

Прикачен файл

palisander lak petna.jpg

Прикачен файл

palisander zoom.jpg
naster - майстор
Аз ли бъркам, или МДФ е материалът, от който се изработват плоскостите, т.е. финишният материал е друг, естествен дъбов фурнир или имитация? По принцип за неравности/дупки се използва кит, а лакът е само за покриване.
Да, МДФ е материалът, а иначе ми се струва , че е ламинирана плоскост с такъв ефект на тъмен дъб. В сайта им се води декорация в какъвто цвят си решиш -> "Декоративни плоскости: 2х8мм МДФ с дървесен декор"

Свързах се със производителите и излезе,че изработката на една такава плоскост т.е. само за вътрешната част ще струва 350лв с монтаж. Иначе на случайно търсене в Google един МДФ панел струва около 100лв. При положение, че най-евтината им врата е около 1200лв, което включва всичко освен монтаж, 350лв на плоскост ми се вижда доста.

От кит нямаше нужда, понеже не беше кой знае колко дълбоко, но така или иначе дори с кит пак трябваше да го минем с лак.
Просто се чудя какви са вариантите оттук насетне - или 350лв за нова плоскост или може би пребоядисване, но със сигурност ще стане по-зле с второто и ще се изгуби съвсем ефекта на декорацията.

Аз ли греша или наистина е толкова скъпо подмяната на плоскости,едно освежаване и нов облик излиза почти колкото нова врата.
joroantonov - специалист
пон юли 06, 2020 5:21 pmreg_alert написа:
Да, МДФ е материалът, а иначе ми се струва , че е ламинирана плоскост с такъв ефект на тъмен дъб. В сайта им се води декорация в какъвто цвят си решиш -> "Декоративни плоскости: 2х8мм МДФ с дървесен декор"

Свързах се със производителите и излезе,че изработката на една такава плоскост т.е. само за вътрешната част ще струва 350лв с монтаж. Иначе на случайно търсене в Google един МДФ панел струва около 100лв. При положение, че най-евтината им врата е около 1200лв, което включва всичко освен монтаж, 350лв на плоскост ми се вижда доста.

От кит нямаше нужда, понеже не беше кой знае колко дълбоко, но така или иначе дори с кит пак трябваше да го минем с лак.
Просто се чудя какви са вариантите оттук насетне - или 350лв за нова плоскост или може би пребоядисване, но със сигурност ще стане по-зле с второто и ще се изгуби съвсем ефекта на декорацията.

Аз ли греша или наистина е толкова скъпо подмяната на плоскости,едно освежаване и нов облик излиза почти колкото нова врата.
Не мога добре да преценя, но май е фолио не е фурнир. Ако е на С. ..д вратата може да се смени само панела. За неговата цена мога да те ориентирам но за смяна колко ще ти вземе някой не зная.
пон юли 06, 2020 5:33 pmnaster написа:
Лакът е за дърво...
Не твърдя, че съм направил правилен избор, но вече е свършено. :)
За вбъдеще какво да използвам за този МДФ ,ако кучето направи същите поразии ? Дайте съвет :) Доста малко информация има.
joroantonov написа:
Не мога добре да преценя, но май е фолио не е фурнир. Ако е на С. ..д вратата може да се смени само панела. За неговата цена мога да те ориентирам но за смяна колко ще ти вземе някой не зная.
Здравейте, писах ви директно на лично.
Иначе и в самия договор пише МДФ плоскости с декорация. Никъде не пише ламинирани ли са, фурнир ли е и т.н.
naster - майстор
Ако покритието наистина е изкуствено, за ремонт, освен пластификатор, шприц и боядисване... Не знам обаче при нанесен вече лак, дали не трябва да се отстрани последният. А толкова ли е непоносимо сегашното състояние.
пон юли 06, 2020 6:43 pmnaster написа:
Ако покритието наистина е изкуствено, за ремонт, освен пластификатор, шприц и боядисване... Не знам обаче при нанесен вече лак, дали не трябва да се отстрани последният. А толкова ли е непоносимо сегашното състояние.
Ами ще се преживее текущото състояние, просто ме е яд, че можеше да го оставим така с надраното и да запазим оригиналното покритие,но не очаквах такъв резултат.
Повече се ядосвам не че го лакирахме, ами че не успяхме да го направим равномерно и на някои места си личи четката , може би наистина проблемът е покритието.

Но пък поне покрихме поразиите от кучето и не изглежда чак толкова зле.
Както се казва - да ми е за урок следващия път, просто не очаквах че ще стане така.
А и си мислех ,че в най-лошия случай дори да се изложим с освежаването и се наложи смяна на този панел няма да е повече от 100-150лв.
naster - майстор
Ще се справите с проблема, сигурен съм. Знам, че някои хора използват фина шкурка между няколко ръце лак, но не съм го правил лично, т.е. няма как да препоръчам да се направи...

Тема "подмяна на МДФ декор на входна врата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: