Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Здравейте:)
Преди 2 месеца забелязахме, че 2 от многогодишните дървета на село - туя на 9 години и ела на 15-20 години се промениха.
Прикачвам 2 снимки и ще съм благодарна, ако някой може да ме упъти какво го е причинило и ме посъветва как да ги възстановим.
Елата - долните клони са като покрити с мъх и във вътрешноста им сякаш олисяват....явно окапват игличките.

Туя - без промяна в каквото и да било цялата пожълтя, но самият ствол е жив и гъвлав.

Надявам се да не е много късно...

Благодаря предварително.
Прикачен файл:
20200628_130045.jpg
Прикачен файл:
20200628_150325.jpg
radius - майстор
Без да съм експерт, виждам една загинала туя.
kr1100 - майстор
провери за тунел под туята
Не винаги туята е загубена.
Имам два примера от пълно пожълтяване, до "възраждане".
https://photos.app.goo.gl/mEutLCMKFqnRtMHe9
Тази я ползвах миналата Коледа вместо елхичка. Никога повече. Жива елха навън.
Синкавите листа са по стари. Виждат се и съвсем новите яркозелени.
Другата е на открито. Миналата есен напълно пожълтя, но в началото на лятото започна да зеленее в основата. Също е малка. Ще я покажа ако не забравя.

Прикачен файл

DSC_0018.JPG
вт юли 07, 2020 11:43 amТрифон П.Трифонов написа:
Не винаги туята е загубена.
Имам два примера от пълно пожълтяване, до "възраждане".
https://photos.app.goo.gl/mEutLCMKFqnRtMHe9
Тази я ползвах миналата Коледа вместо елхичка. Никога повече. Жива елха навън.
Синкавите листа са по стари. Виждат се и съвсем новите яркозелени.
Другата е на открито. Миналата есен напълно пожълтя, но в началото на лятото започна да зеленее в основата. Също е малка. Ще я покажа ако не забравя.
Благодаря за отговорът. А с нещо третирахте ли я за да позелеене? Аз изчетох каква ли не литература и не мога много да се ориентирам.
вт юли 07, 2020 6:05 pmМария Б. написа:
с нещо третирахте ли я за да позелеене? Аз изчетох каква ли не литература и не мога много да се ориентирам.
Абсолютно нищо не сме правили. Само поливане.
"Коледната" я изнесох веднага, след като забелязах, че започва да пожълтява.
Просто я поливах винаги, когато поливах и сестричката ѝ. Виждам, че се съживява.
Другата пострадала туичка е отново една от двете, купени заедно и посадени в големи дънери. Презимуваха на къмпинг Каваци, навън и без никакви специални грижи, освен поливки при посещение. Засъхна си още миналата късна есен. Когато запролети и започнахме да ходим на караваната, поливахме и нея. В началото на лятото забелязахме, че в основата си пуска свежи листа.
Имам и една голяма, която също е в саксия. Подариха ми я за рожден ден, който е около Коледа, та и тя поседя у дома. Страната, която не беше объната към светлина, пожълтя и изсъхна. Четвърта година възстановява, само на поливки. Още ѝ личи, но е пораснала много.
https://photos.app.goo.gl/3uT7tnuvdmEsM8GF9

Тема "Помощ с дворна туя и ела" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: