Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте,имам монтирани 3 бр. слънчеви панели за топла вода на 300 литров бойлер. Нямам електрозахранване на къщата. Може ли да ми дадете съвет какъв соларен панел и др.да монтирам,за да може да работи циркулационната помпа .Разстоянието от панелите до бойлера е 2 м.
шоп - майстор
Досега как е работила системата, помпата каква е? Упралвение тази соларна система има ли, че и тя иска ток...
Изобщо много неизвестни.

По принцип при липса на ток или желание за енергонезависимост се прави термосифон.
пет юни 26, 2020 2:47 pmшоп написа:
Досега как е работила системата, я помпата каква е? Упралвение тази соларна система има ли, че и тя иска ток...
Изобщо много неизвестни.

По принцип при липса на ток или желание за енергонезависимост се прави термосифон.
Не е работила системата.Нямам ток.Питането ми е дали може да се инсталира фотоволтаик и той да захранва помпата.
шоп - майстор
Може:
фотоволтаик-контролер-акумулатор-инвертор-помпа
Може. Вероятно цената няма да ти хареса, но след като няма ел.......
Напиши параметрите на помпата! Смятаме на максимална мощност, при най лоши условия.
Antonii - майстор
Може и директно фотоволтаик - помпа. Само мощността на панела трябва да се съобрази с тази на помпата.
Има помпи на 12 и 24V.
Като има слънце помпата работи, като няма - неработи.
Но като няма слънце и слънчевите панели неработят, така че нямат нужда и от помпа.
Имам три соларни инсталацийки. Двете са за ток, едната за топла вода.
Наблюденията ми сочат, че колекторите за топла вода произвеждат нещо и при някаква облачност, докато панелите в това време почти мързелуват- произвеждат нищожна електрическа енергия.
Зная, че има такива системи, но вероятно са доста компромисни, като имаме предвид КПД на едните и другите соларни устройства.
Питащият вероятно вече си има изготвена система за топла вода с помпа на 230В . Остава само да дойдат тези волтове и дано колекторите не са от ония с вакуумните тръби, на които трябваше да се сменя термопастата на определено време.
Познат държа такъв колектор 2 години без да работи. Като го върза, бойлерът му едва достигаше 40 градуса през слънчев летен ден.

Тема "Фотоволтаичен панел за циркулационна помпа за слънчев панел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: