• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте!
Търся съвет за сечението на заземителния проводник. Ситуацията е следната: къща на два етажа със захранващи проводници 10мм2.
Предстои разделяне на етажите на два електромера и изпълнение на трипроводна инсталация. Втория етаж също ще се захранва с 10мм2. и до таблото на първия ще слиза проводник за заземяване 10мм2 и се обединява с зазм. проводник 10мм2. на първия етаж и питането ми е - до шината на земното проводник с какво сечение е необходим --16мм2: 2х10мм2 или 25мм2. Прикачам схемата на таблото на първия етаж/втория е индентичен/ и ако са необходими изменения приемам съвети. Нямам време да чета всичко във форума , чакам още едно внуче до към 15 август и до тогава трябва да съм готов.Остана да се изтегли инсталацията в кухнята,до бойлера и хидрофора, антре и към стопанскато сграда/ съответно кърпежи,шпакловки ,боя и др.
Предварително благодаря! Немога да кача екселски файл.
Прикачен файл:
21_Fotor.jpg
21_Fotor.jpg (104.76 KиБ) Видяна 1717 пъти
Последна промяна от pani4eto на ср юли 29, 2020 12:31 pm, променено общо 1 път.
nikolov333 - майстор
16мм2 с 2 кола за повторно зазезямяване. ДТЗ-тата е добре да са повече и поне 40А.. в зависимост от товара след тях :idea:
sts - специалист
Изпълнението да се направи с два отделни заземителни проводника
със сечение 10 мм2 от всяко табло до заземителната шина.
Не се разбира дали става въпрос за отделни партиди или измерване на обща
изразходвана електроенергия за вътрешно разпределение.
Аз разглеждам ситуацията като независими партиди към ЕРП.
Засега е една партида. Ще бъдат две - втория етаж остава двупроводна инсталация/подмяна догодина/.Сега ще заложа проводник за заземяване , отиващ към първия етаж за да не се разбива после.. Идеята ми е двата заземяващи проводника 10мм2 да се обединят в рапределителното табло на първия етаж и от там към коловете с 16мм2.
mironcho - специалист
Подкрепям STS - двата проводника до заземителя. Без да се прекъсва този от горния етаж.
Благодаря на всички дали мнение. Ще бъде изпълнено с два проводника.
npace - специалист
Два кабела до една шина не е ли безсмислено?
npace - специалист
чет юли 30, 2020 6:43 pmkrasi92 написа:
Не е
Два кабела до две шини със съответното разстояние между тях - да.
Но какво е предимството на два кабела до една шина пред един кабел до същата шина?
Питам искрено, не се заяждам или нещо подобно.
  • 1
  • 2

Тема "Съвет за заземяване на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: