• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 10
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
ivomagna - специалист
Не става! Мислех, че проблема е от това, тръбата на разш съд беше вкарана в долния изход на помпата който е за източване на водата и е с размер 1/2. Преместих петорника на изхода на помпата горе, купих нова мека връзка между помпата и разш. съд на 1 " . Сега положението е по-зле и когато затворя всички кранове налягането не се вдига повече от 1 атм. Когато има пуснат само маркуч за поливане вода тече,но слабо
Прикачен файл:
IMG_20200721_060313.jpg
. Това е старото положение както беше. Мислех, че не вдига налягане защото тръбата влиза в долната част на помпата, но явно причината е друга. Може би смукателя или не знам вече.
krasi92 - майстор
Не се вижда филтъра къде е. В сондажа ако има песъчинки помпата може и да е за боклука. Тази ми прилича на лидълска.
borchoyor - специалист
чет юли 30, 2020 3:46 pmivomagna написа:
Не става! Мислех, че проблема е от това, тръбата на разш съд беше вкарана в долния изход на помпата който е за източване на водата и е с размер 1/2. Преместих петорника на изхода на помпата горе, купих нова мека връзка между помпата и разш. съд на 1 " . Сега положението е по-зле и когато затворя всички кранове налягането не се вдига повече от 1 атм. Когато има пуснат само маркуч за поливане вода тече,но слабоIMG_20200721_060313.jpg. Това е старото положение както беше. Мислех, че не вдига налягане защото тръбата влиза в долната част на помпата, но явно причината е друга. Може би смукателя или не знам вече.
Плондира, опааа, мембраната дали е здрава? Регулировките на пресостата? Налягане в съда с въздух? Те такива работи....
LazarGanev - "Велик майстор"
чет юли 30, 2020 8:47 pmborchoyor написа:
чет юли 30, 2020 3:46 pmivomagna написа:
Не става! Мислех, че проблема е от това, тръбата на разш съд беше вкарана в долния изход на помпата който е за източване на водата и е с размер 1/2. Преместих петорника на изхода на помпата горе, купих нова мека връзка между помпата и разш. съд на 1 " . Сега положението е по-зле и когато затворя всички кранове налягането не се вдига повече от 1 атм. Когато има пуснат само маркуч за поливане вода тече,но слабоIMG_20200721_060313.jpg. Това е старото положение както беше. Мислех, че не вдига налягане защото тръбата влиза в долната част на помпата, но явно причината е друга. Може би смукателя или не знам вече.
Плондира, опааа, мембраната дали е здрава? Регулировките на пресостата? Налягане в съда с въздух? Те такива работи....
Къф плондир бе човек, къф въздух? Помпата не вдига налягане, с въздух няма как да я накараш!
kozl - майстор
чет юли 30, 2020 3:46 pmivomagna написа:
Не става! Мислех, че проблема е от това, тръбата на разш съд беше вкарана в долния изход на помпата който е за източване на водата и е с размер 1/2. Преместих петорника на изхода на помпата горе, купих нова мека връзка между помпата и разш. съд на 1 " . Сега положението е по-зле и когато затворя всички кранове налягането не се вдига повече от 1 атм. Когато има пуснат само маркуч за поливане вода тече,но слабоIMG_20200721_060313.jpg. Това е старото положение както беше. Мислех, че не вдига налягане защото тръбата влиза в долната част на помпата, но явно причината е друга. Може би смукателя или не знам вече.
Е нали по-напред писа, че ще пробваш да засмуква от бидон, а не от сондажа. Ко стана? И ако можеш качи бидоня над помпата, за да стане "потопена".
Това че помпата не може да постигне максималното си налягане при затворени кранове в изхода, т.е. при нулев дебит означава:
1. Двигателя е загубил обороти
2. Наличие на въздух в системата и главно в кожуха на помпата.
3. Износване на лопатките и загуба на ефективна площ и то главно в периферните зони. Същото отговаря на намален диаметър на работното колело.
4. Увеличен луфт м-у вход и изход на флуида в кожуха. (Поне това се сещам в момента)
Вече съм забравил кога за последно съм отварял някаква самозасмукваща помпа, че конструкцията по друга на раб.колело и кожуха, но от несамозасмукващите центробежни основно рроблемите бяха от т.4 заради работа с вода съдържаща абразиви.
Но съм имал и случай на запушване в работно колело при изпадне цедката на смукателя, но ти писа, че си проверил колелото, та това отпада.
ivomagna - специалист
Помпата е лидълска на 4 г. Филтър няма сложен преди нея. Отварях я два пъти и видимо вътре колелото и всички части изглеждат като нови, пласмасови са. Плондера го проверих, здрав е, налягането на въздуха го направих на 1,2 бара. Въздух мисля, че няма, обезвъздушавам я като пускам вода от водопровода в системата докато се напълни и направи налягане в разш. съд около 2. След това пускам помпата и работи, макар, че дебита е малък който излиза от маркуч примерно за поливане. Пробвах и с бидон като я бях изкарал, малко по силно вървеше водата и вдигаше до 2,2 бара. Но сега след като смених засмукващата тръба надолу с ПЕ 1" с дължина 14 м., със смукател 1" от тези месинговите с металния филтър (вътре е клапанче с пружинка и дефакто това е невъзвратен клапан, нали?) и след като преместих тръбата от разш. съд да влиза в петорника който монтирах на изхода на помпата системата не работи, не може да вдигне дори над 1 бар.
Прикачен файл:
IMG_20200731_101505.jpg
Сега системата изглежда като на тази снимка. Последно мисля да сменя смукателя с един от тези които са пак нещо като месингови, жълти ,но без пружинка. Само с клапанче което от самосебе си пада надолу и затваря когато помпата спре. След това ако пак не става, ще търся потопяема помпа. Мога ли да я вържа към този разш. съд ?
Ще трябва пак да преместя петорника на разш. съд и да махна сегашната помпа.
Благодаря на всички!
preslav - майстор
Аз, доколкото се ориентирам, помпата е работила 3+ години без проблем, проблемите са започнали след монтажа на петорници, ПЕ тръби и т.н. - някъде в промените е заровено кучето. Опитай се да откриеш разликите, не помня на колко метра ти беше водното огледало, но 14 м. тръба ми идват в повечко от възможностите на помпата, в същност казваш, че си пробвал и от бидон, който е на нивото на помпата т.е. връщаме се пак в изходна позиция - помпата не "прави" налягане, респективно е за смяна или ремонт. Огледай отново нещата, провери местата, на които си правил промени, да не се окаже, че някой сферичен кран не отваря напълно, че някаква тефлонова лента е направила бленда и т.н.
borchoyor - специалист
пет юли 31, 2020 10:25 amivomagna написа:
Помпата е лидълска на 4 г. Филтър няма сложен преди нея. Отварях я два пъти и видимо вътре колелото и всички части изглеждат като нови, пласмасови са. Плондера го проверих, здрав е, налягането на въздуха го направих на 1,2 бара. Въздух мисля, че няма, обезвъздушавам я като пускам вода от водопровода в системата докато се напълни и направи налягане в разш. съд около 2. След това пускам помпата и работи, макар, че дебита е малък който излиза от маркуч примерно за поливане. Пробвах и с бидон като я бях изкарал, малко по силно вървеше водата и вдигаше до 2,2 бара. Но сега след като смених засмукващата тръба надолу с ПЕ 1" с дължина 14 м., със смукател 1" от тези месинговите с металния филтър (вътре е клапанче с пружинка и дефакто това е невъзвратен клапан, нали?) и след като преместих тръбата от разш. съд да влиза в петорника който монтирах на изхода на помпата системата не работи, не може да вдигне дори над 1 бар. IMG_20200731_101505.jpgСега системата изглежда като на тази снимка. Последно мисля да сменя смукателя с един от тези които са пак нещо като месингови, жълти ,но без пружинка. Само с клапанче което от самосебе си пада надолу и затваря когато помпата спре. След това ако пак не става, ще търся потопяема помпа. Мога ли да я вържа към този разш. съд ?
Ще трябва пак да преместя петорника на разш. съд и да махна сегашната помпа.
Благодаря на всички!
14 метра не е ли много, на повечето им дават 8-10 метра засмукване, щом от бидона ти е правила 2.2 бара. Би трябвало на 1 бар да включва, щом въздуха ти е 1.2. Ама с тия 14 метра....
ivomagna - специалист
Ами четох тук, че няма значение колко е дълга смукателната тръба, а е важно на колко метра от помпата започва водата, моята е на 6м. Смукателя и на 20 м. да го сложиш тези помпи теглят от 7, макс 8м. Или не съм разбрал правилно? Може и проблема да е в помпата макар, че видимо няма проблем. Ще правя още опити и ще пиша резултата.
krasi92 - майстор
Пробвай с 7м.засмукваща тръба и сложи едно кранче за обезвъздушаване на изходния колектор но едва ли ще има голям ефект. Май е време за нова помпа. https://bauhaus.bg/gradinska-pompa-nept ... 00/p/16322. Тази е с филтър.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 10

Тема "Помощ за хидрофор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: