Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
vesodimov - специалист
Здравейте.
По темата не съм професионалист, но не съм и бос. Но имам нужда от обяснение на следното:
Ел. мрежа в къща с два проводника. Към контакта са включени лампа и телевизор. Работят. Отвинтвам бушона от таблото. Ток няма. С щипките на измервателен уред допирам фазата и нулата и уреда писва, че между поводниците има контакт /връзка/ !!! На какво може да се дължи тази връзка ? Като пусна тока фазомерът отчита фаза само на единия проводник и бушонът не "пада".
Това състояние го хванах случайна при опит за зануляване на контакта. След като свързах нулата и пластината за защита измерих връзката между проводниците и пластината за защита и установих връзка между трите - фаза, нула, пластина за защита.
Последна промяна от vesodimov на нед сеп 13, 2020 6:13 pm, променено общо 1 път.
valentino76bs - майстор
Свали всички предпазители,изключи всички уреди ,свали всички крушки и пак мери!
vesodimov - специалист
нед сеп 13, 2020 5:53 pmvalentino76bs написа:
Свали всички предпазители,изключи всички уреди ,свали всички крушки и пак мери!
А на теория ?
А ако пак покаже връзка ?
А ако не покаже връзка ?
hidrazin - майстор
нед сеп 13, 2020 6:12 pmvesodimov написа:
А ако пак покаже връзка ?
Значи си забравил да изключиш нещо.
И си обуй някакви обувки/чехли за да не ходиш бос... :-D
:partyman:
vesodimov - специалист
А бихте ли ми обяснили нан какво може да се дължи тази връзка ? Опасно ли е, ако ситуацията остане така ? Да занулявам ли контакта или не ?
shadow__01 - майстор
За да пищи уреда съпротивлението е по-ниско от 50-60 ома. Това вероятно е лампа със жичка, бойлер или друго. Има друг консуматор на същия предпазител.
Andri01 - майстор
1-Контактите винаги трябва да са занулени/ заземени /!! Закон божи!!!!
2-Имаш нещо включено в друг контакт на същата линия.
3-Ако ти"свирне" пак прибора,търси по същата линия нещо включено с под 200 Ом. съпротивление. Обикновенно приборите "свирят" под
200 Ом.
4-И както ти каза хидрото - "обуй" се,т.е.: попрочети още малко / в нета / за линиите ниско напрежение-220VAC. Няма да ти навреди :) :partyman:
vesodimov - специалист
Благодаря на всички за мненията. Положението ми се изясни. Действам по зануляването.
Спорна седмица на всички [-o<
MIRO_073 - майстор
нед сеп 13, 2020 5:40 pmvesodimov написа:
Здравейте.
По темата не съм професионалист, но не съм и бос. ...
Дали :?
shadow__01 - майстор
нед сеп 13, 2020 5:40 pmvesodimov написа:
Ел. мрежа в къща с два проводника. Към контакта са включени лампа и телевизор.... Отвинтвам бушона от таблото.
Предполагаема стара къща с двупроводна инсталация!
Винтови предпазители в таблото(не се знае колко са на брой, но едва ли са повече от 4-5 с главния 63A, ако изобщо го има).
Няма как един от тях да е само за един контакт. Вероятно е за цяла стая или дори половин етаж.
Иначе всичко контакти задължително занулени. Има едни теории ако отпадне нулата, че уреда се офазява, но това е от стила на "ако падне тавана някога по-добре да нямам таван". Добри връзки на нулите в таблото и разкл. кутии и никакви оплаквания с години.

Тема "Връзка между фаза и нула ?!?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: