• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте,

Тук искам да опиша прогреса на това, което бих искал да направя за отоплението на домът ми.
Прочетох тази тема : Линк
Мненията са разногласни, но никой не е пробвал това което смятам да пробвам аз. Отоплението е с газово котле на Bosh Condens 2300W

Вентилатори и контролер за тях: Линк

Радиаторът под който смятам да поставя тези вентилатори : Прикачен файл
Радиаторът е H600 : Линк
Стаята която ще се отоплява с този радиатор е около 15м2.
Термоглавите, който съм закупил и ще монтирам тази зима: Линк

Интересна информация относно това как помага обдухването на радиаторите можете да прочетете тук: Линк

Това което смятам да направя аз ще е мобилно, а и с тази подсветка смятам, че ще е по добре естетически, както и ще е безшумно.
Като следваща стъпка обмислям да закача термо-датчик към регулатора, като тя ще следи за температурата в ниската част на стаята и в зависимост от това ще усилва или намаля оборотите на вентилаторите.

Ако някой вече е правил нещо подобно, то ще съм благодарен ако сподели с какви проблеми се е сблъскал и как ги е решавал.

Прикачен файл

IMG_0177.JPG Радиатор
Последна промяна от KrassBG на пон сеп 14, 2020 11:14 am, променено общо 1 път.
ESPACE - майстор
Сложи си още три глидера към радиатора отдясно и не се занимавай с глупости.
Здравей Espace,

Стаята е добре изолирана и спрямо параметрите на радиатора 215W на глидер то ще са необходими 8 глидера. В моя случай има 10. Аз винаги мога да надуя котлето и радиатора да е винаги горещи, но тази топлина няма да достига до всички краища на стаята. Тази зима ще е първата в този апартамент затова нямам преки наблюдения за това дали са достатъчни радиаторите, който са монтирани.

Искам да реша проблема, който е описан на тази картинка:
Изображение
LazarGanev - "Велик майстор"
Смятай ги глидерите по 150Вт и ще си по-близо до истината. Какъв е котела? Моят съвет съвпада с този на Espace, но първо изчакай една зима
пон сеп 14, 2020 11:42 amLazarGanev написа:
Смятай ги глидерите по 150Вт и ще си по-близо до истината. Какъв е котела? Моят съвет съвпада с този на Espace, но първо изчакай една зима
Котлето е : Bosh Condens 2300W
Глидерите ги дават по 215W незнам защо да ги смятам по-малко.
H600
10*215W = 2.15kW

Изображение

Гледайки тази таблица за по-слаб радиатор(205W) се препоръчват 8-9 глидера за 15м2.
Не съм убеден, че като добавя още глидери то последните ще се награвят добре.

Изображение

Енергийния калкулатор показва ~1.2кВ
Прикачен файл:
2020-09-14 12_23_06-Енергиен калкулатор.jpg

Ако това което съм замислил няма ефект то следващата зима мога да пробвам нещо друго което да включва и добавяне на глидери.

Ето и една забавна снимка:
Прикачен файл:
2020-09-14 12_27_35-(391) Не прогревает радиатор отопления! Есть решение - YouTube.jpg
MamaMy - майстор
Ти искаш да си изработиш саморъчно конвектор. Ще сбъркаш. Фабричните са по удачни. :)
LazarGanev - "Велик майстор"
пон сеп 14, 2020 12:30 pmKrassBG написа:
Котлето е : Bosh Condens 2300W
Глидерите ги дават по 215W незнам защо да ги смятам по-малко.
H600
10*215W = 2.15kW
Добре е човек като чете, да знае какво прочита. Каква марка са твоите радиатори? Имаш ли таблица за тяхната каталожна мощност? Тази таблица, която показваш за коя марка радиатори е? В какъв режим са тези мощности? В какъв режим ще работят при тебе? Какъв режим е благоприятен за котела и за джоба ти? Постоянно ги говорим тези неща. Котелът ти е икономичен в нискотемпературен режим - да речем подаваща 60, връщаща 40*С. Това означава средна температура на радиатора 50*С. Ако поддържаш стайна температура 25*С, това означава дТ между радиатора и въздуха = 25*С. В прикачената таблица са дадени мощностите на една от водещите марки при различно дТ и от нея се вижда, че при дТ=25*С, мощността на глидера в твоя режим е ... о ужас... 59Вт :shock: ! А в най-благоприятния режим (за радиатора, но не и за котела и твоя джоб), когато котелът работи на максимална температура 80*С, изходяща 60*С и студена стая 20*С имаме дТ=(80+60)/2 - 20 = 50*С. От таблицата се вижда, че при дТ=50, мощността на глидера Н600 е 146Вт! Сега на моите сметки ли да вярвам или на твоите твърдения? :cool:

ПП Ако спазваш тази руска "Таблица разчета мощности...", която си показал, ти гарантирам високи сметки за газ и тракане със зъби. :)

Прикачен файл

Мощност алум. радиатори според температурата.jpg
Hursa - майстор
пон сеп 14, 2020 11:22 amKrassBG написа:
Искам да реша проблема, който е описан на тази картинка:
От къде е картинката? От там от където сте видяли това с вентилаторите, вероятно. А споменати ли са всички недостатъци на такъв вариант - не са малко и съвсем не са за пренебрегване (и поне според мен са по значими от преимуществата, до колкото ги има). Отделно - картинката не е коректна.
(Разгледайте възможността да "включите" радиатора на "кръст" по изходящата.)
Antonii - майстор
Ако стая от 15m2 е изолирана и изисква отоплителна мощност от близо 4kW, то нещо не е наред с изолацията на тази стая.
Или е смятана от някой търговец на радиатори.
Иначе няма лошо в това където сте решил да правите, но хората отдавна са измислили вентилаторните конвектори, които със сигурност ще са по-безшумни от вашите вентилатори.
пон сеп 14, 2020 12:43 pmMamaMy написа:
Ти искаш да си изработиш саморъчно конвектор. Ще сбъркаш. Фабричните са по удачни. :)
Здравей MamaMy,
Можеш ли да подскажеш дали има нещо подобно, което е готово и мога да закупя и монтиорам на тези радиатори?
LazarGanev написа:
Добре е човек като чете, да знае какво прочита. Каква марка са твоите радиатори? Имаш ли таблица за тяхната каталожна мощност? Тази таблица, която показваш за коя марка радиатори е? В какъв режим са тези мощности? В какъв режим ще работят при тебе? Какъв режим е благоприятен за котела и за джоба ти? Постоянно ги говорим тези неща. Котелът ти е икономичен в нискотемпературен режим - да речем подаваща 60, връщаща 40*С. Това означава средна температура на радиатора 50*С. Ако поддържаш стайна температура 25*С, това означава дТ между радиатора и въздуха = 25*С. В прикачената таблица са дадени мощностите на една от водещите марки при различно дТ и от нея се вижда, че при дТ=25*С, мощността на глидера в твоя режим е ... о ужас... 59Вт :shock: ! А в най-благоприятния режим (за радиатора, но не и за котела и твоя джоб), когато котелът работи на максимална температура 80*С, изходяща 60*С и студена стая 20*С имаме дТ=(80+60)/2 - 20 = 50*С. От таблицата се вижда, че при дТ=50, мощността на глидера Н600 е 146Вт! Сега на моите сметки ли да вярвам или на твоите твърдения? :cool:

ПП Ако спазваш тази руска "Таблица разчета мощности...", която си показал, ти гарантирам високи сметки за газ и тракане със зъби. :)
Здравей LazarGanev,

Благодаря за разширения и конструктивен пост! Аз нямам претенций, че съм специалист в областа и това което прочетох от твоя пост е логично и запълва белите петна. :)

Радиаторите са H600 : Линк : https://www.geraka.com/aluminiev-radiator-h600
Имаш ли таблица за тяхната каталожна мощност? - Приложена е в предишния пост, като е взета от сайта на Герака.

Относно енергийния калкулатор, който покзва необходима мощност от 1.11кВ то ако ползвам режим на работа, който дава дТ = 40*C то би трябвало да са достатъчни 10 глидера нали?
Hursa написа:
пон сеп 14, 2020 11:22 amKrassBG написа:
Искам да реша проблема, който е описан на тази картинка:
От къде е картинката? От там от където сте видяли това с вентилаторите, вероятно. А споменати ли са всички недостатъци на такъв вариант - не са малко и съвсем не са за пренебрегване (и поне според мен са по значими от преимуществата, до колкото ги има). Отделно - картинката не е коректна.
(Разгледайте възможността да "включите" радиатора на "кръст" по изходящата.)
Здравей Hursa,

Картинката е от този сайт : https://mightygadget.co.uk/speedcomfort ... an-review/
Намерих го като търсех в google за някакви решения.
Бих бил благодарен ако споменеш някой недостатък понеже за момента аз не се сещам.
Шум от вентилаторите няма да се чува.

(Разгледайте възможността да "включите" радиатора на "кръст" по изходящата.) - Ще разгледам този вариант ако тази зима преценя, че има нужда от промяна.
Antonii написа:
Ако стая от 15m2 е изолирана и изисква отоплителна мощност от близо 4kW, то нещо не е наред с изолацията на тази стая.
Или е смятана от някой търговец на радиатори.
Иначе няма лошо в това където сте решил да правите, но хората отдавна са измислили вентилаторните конвектори, които със сигурност ще са по-безшумни от вашите вентилатори.
Здравей Antonii,

Мога ли да знам от къде е взета тази мощност 4kW?
Това което е оразмерено за стая от 15м2 е да има радиатор с 10 глидера.
Дограмата и топлоизолацията е на високо ново.



Някой ползвал ли е или да е виждал вентилаторен конвектор закачен за газово котле?
  • 1
  • 2

Тема "Обдухване на радиатор за по-бързо затопляне на стая" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: