• 1
  • 2
Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
brum - майстор
Имам няколко въпроса свързани с плочките в баните и подовото отопление:
1) Колко трябва да са фугите между плочките на пода и стената?
2) Колко трябва да са фугите между самите плочки?
3) Каква е дебелината на лепилото по стените ако се приеме, че стените са идеално гладки (сухо строителство)?

Плочките за пода ще са 30х30см. Целта ми е да съобразя как ще се подредят плочките за да избера удачно мястото на сифона.
chapara - майстор
Фугите 2-3 мм. За лепилния слой си дал малко информация!
brum - майстор
Каква информация още е нужна за дебелината на лепилото?

Стените - сухо строителство по система на Knauf. Лепило - което е удачно и правилно за такава ситуация. Плочки - пак 30х30. Някакъв читав теракот. Подовото е само на пода. По стените го няма.
chapara - майстор
5 мм. гребен и обмазване цялостно на плочата. ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
brum - майстор
Благодаря за насоките. Ще заложа дебелина на плочка + лепилен слой да е 12мм. Нямам точни размери до милиметър на помещението все още, но ще работя по проектни размери. За това залагам минималните фуги.

За фугите около стените - нужни ли са по-големи фуги, или и там да са колкото между плочките - 2-3мм?
chapara - майстор
ср сеп 16, 2020 5:33 pmbrum написа:

За фугите около стените - нужни ли са по-големи фуги, или и там да са колкото между плочките - 2-3мм?
Пак толкова.
brum - майстор
Късно съобразих, ама подовите плочки лягат под тези на стената. Та там фугата не ме бърка. Но като минимум ще заложа 5мм между стената и плочката.

Благодаря на всички за информацията!
nork - специалист
ср сеп 16, 2020 5:13 pmchapara написа:
5 мм. гребен и обмазване цялостно на плочата. Изображение
Да ползвам малко темата на колегата :-D
Чапара казваш 2/3мм фуга на плочките....
Поръчал съм тези стенни плочки:
https://hikovi.bg/bg/series/%D0%BF%D0%B ... F-balmoral
С идеята да са с 1мм фуга и показананото от теб лепило. Пак ли 5мм гребен или по голям? За ХИ вече си казал в другата тема, но какви проблеми да очаквам от толкова малка фуга?
Основната е мазилка, грунд ct17, подово отопление с ТП, ново строителство :rolleyes:
chapara - майстор
ср сеп 16, 2020 6:58 pmnork написа:
ср сеп 16, 2020 5:13 pmchapara написа:
5 мм. гребен и обмазване цялостно на плочата. Изображение
Да ползвам малко темата на колегата :-D
Колкото по голями плочите, толкова по голяма фугата, препоръчвам ти 2 мм като минимум. 10 мм. гребен и задължително фиксатори за плочки.

Към колегата brum 5 мм. са излишно много м/у стенна и подова плоча, а и грозно.
brum - майстор
Между стената покрита с плочки и пода няма хоризонтална фуга реално, защото плочките на пода лягат под плочките на стената. Има вертикална фуга там.

Има хоризонтална фуга между самата стена (без налепените плочки по нея) и плочките на пода за да има на къде да се разширяват. Но тя не е видима, защото плочките на стената са с по-дебел лепилен слой отколкото е фугата между гипскартона и подовите плочки.

Правилно ли ми е разбирането?

Или направо добавям идеите къде да са сифоните в баните. На големите бани има бордюр (ще го прави майстора с плочките, няма да е предварително готов) който да раздели банята на суха и мокра част. Наклоните ще са различни на 2те части. На малката баня всичко е мокра част.

Душовете са над сифоните. На 2те големи бани - централно над тях, на малката баня малко в страни от него (за да не се режат 5см парчета към далечната стена).

Някаква критика към разположението има ли?

Прикачен файл

et2.png
et2.png (17.71 KиБ) Видяна 1297 пъти

Прикачен файл

et1.png
et1.png (4.07 KиБ) Видяна 1297 пъти
  • 1
  • 2

Тема "Въпроси за баня с подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: